Sektorowy przegląd wydarzeń 11.04-17.04.2016
CAŁA PUSZCZA PARKIEM NARODOWYM
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
Sektorowy przegląd wydarzeń 11.04-17.04.2016
CAŁA PUSZCZA PARKIEM NARODOWYM
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych w ramach prac związanych ze Stałą Konferencją ds. Funduszy Europejskich oraz prac Grupy ds. Zdrowia zorganizowała spotkanie dla reprezentantów organizacji pozarządowych w ciałach dialogu w obszarze zdrowia oraz dla osób z NGO zainteresowanych włączeniem się w systemowe zmiany w służbie zdrowia. Uwspólniano wiedzę na temat funduszy europejskich przeznaczonych na służbę zdrowia, szkicowano mapę ciał dialogu w obszarze zdrowia z Komitetem Sterującym na czele i planowano kolejne kroki. Kontynuuj czytanie →
Sektorowy przegląd wydarzeń 04.04-10.04.2016
Strategiczna Mapa Drogowa
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
Odbyło się kolejne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego. Wiele wątków, trochę decyzji. Sporo, co cieszy, dyskusji merytorycznych. A to kilka moich refleksji z obserwacji uczestniczącej w ramach Monitoringu dialogu ustrukturalizowanego.
W ramach realizacji Strategicznej Mapy Drogowej odbyło się 6 kwietnia 2016 roku spotkanie inicjatorów Partnerstw Tematycznych “Przystanek Partnerstwo”. To ważny krok w kierunku dużego spotkania. Partnerstwa są w różnych stadiach samoorganizacji (por. np. Strategiczna Mapa w działaniu), ale o części udało się pogadać. Jednym z partnerstw, które formalnie jeszcze nie rozpoczęło działalności, jest partnerstwo realizujące kierunek 1, czyli “Działania na rzecz pozytywnego nastawienia społecznego do działalności obywatelskiej, promowania i doceniania społeczników i odbudowania tradycji społecznikowskich”. To partnerstwo dobrze oddaje istotę Strategicznej Mapy Drogowej – nie chodzi o to, aby silić się ciągle na coś nowego. Przede wszystkim chodzi o to, by uzyskać synergię inicjatyw, które już zostały podjęte. Kontynuuj czytanie →
Przyglądam się czasem – nie bez podziwu – jak dzięki specom od reklamy spełniają się marzenia ludzkości o perpetuum mobile. Kontynuuj czytanie →
Sektorowy przegląd wydarzeń 28.03-03.04.2016
Zamieszanie z RDPP
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
Ruch w sektorze nie jest wyłącznie wynikiem zapowiadanej zmiany polityki rządu wobec organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego, to także, lub przede wszystkim, efekt zaangażowania się sektora w realizację Strategicznej Mapy Drogowej. I tu warto na wstępie zwrócić uwagę na – moim zdaniem – pierwsze efekty przygotowania Mapy. Po pierwsze – Partnerstwa tematyczne są miejscem, gdzie dyskutuje się propozycje rządowe, i to nie tylko reaktywnie, ale również poszukując własnych rozwiązań. Bez Mapy nie byłoby takiej płaszczyzny dyskusji. Po drugie – nastąpiła znacząca decentralizacja debaty na temat sektora. Z przyczyn fizycznych uczestniczę tylko w niektórych spotkaniach partnerstw (o czym poniżej), ale i ten ograniczony udział pozwala mi zauważyć, jak różnorodne środowiska grupują się w poszczególnych partnerstwach. Więcej, nawet jeśli jedna organizacja uczestniczy w kilku partnerstwach, zazwyczaj reprezentują ją inne osoby. Gdyby to się potwierdziło w dłuższej perspektywie czasowej, to byłby to wielki sukces. Okazałoby się, że decentralizacja i demokratyzacja debaty na temat sektora jest możliwa. Kontynuuj czytanie →
25 marca weszła w życie mała nowela ustawy dot. pożytku publicznego. Senat zacznie zlecać zadania publiczne związane z opieką nad Polonią i Polakami za granicą. Czy będzie wymagany wkład własny? Czy formularze będą podobne do tych wykorzystywanych w samorządach? Tego i więcej dowiemy się na przełomie 2016/2017 r. Marszałek Karczewski zaprasza do „konsultacji polonijnych”, a poniżej kalendarium prac nad ustawą.
Z ramienia OFOP monitorowałam prace w Sejmie i Senacie. O dyskusyjnym trybie zasięgania opinii organizacji pozarządowych oraz o zastrzeżeniach do niektórych przepisów ustawy pisałam 2 marca, o tym, że zniknęły z ustawy w wyniku poprawki poselskiej pisałam 12 marca, a o ekspresowym tempie II i III czytania w Sejmie oraz zajęcia stanowiska przez Senat pisałam 17 marca. W ciągu kolejnego tygodnia ustawa została podpisana przez Prezydenta, opublikowana i weszła w życie.
Sektorowy przegląd wydarzeń 21.03-27.03.2016
NGO a RZĄD – nowe otwarcie?
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!