Sektorowy przegląd wydarzeń 21.03-27.03.2016
NGO a RZĄD – nowe otwarcie?
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
I. Asocjacje.org
W tym tygodniu, obok tekstów m.in. o samokontroli w organizacjach, kolejny odcinek historii stowarzyszeń w Warszawie w latach 1914-1916, znów o ówczesnych uciekinierach przed wojną,
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
23.03 W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja “Wsparcie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce – nowe otwarcie”, na której dyskutowano o założeniach Narodowego Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (zob. Zmiana narracji, czyli po wizycie w Kancelarii Premiera). Dyskusja się dopiero zaczęła, więc jeszcze nieraz będziemy do niej wracać.
- W resortach
21.03 Obywatele Kultury otrzymali list od wicepremiera Piotra Glińskiego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu usprawnienia współpracy resortu z partnerami społecznymi planuje likwidację Zespołu ds. Paktu dla Kultury przy Kancelarii Premiera oraz Komitetu ds. Paktu dla Kultury i Rady Organizacji Pozarządowych działających dotąd przy MKiDN. W to miejsce ma być powołany jeden organ pomocniczy MKiDN. Minister zapowiada spotkanie z Obywatelami Kultury i członkami Rady Organizacji Pozarządowych w celu przedyskutowania propozycji.
21.03 Rzeczpospolita informuje, że Ministerstwo Cyfryzacji chce zlikwidować Radę do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. W zarzadzeniu powołującym radę czytamy, iżw jej pracach, ze strony organizacji, mógł jedynie występować ktoś reprezentujący Radę Działalności Pożytku Publicznego (sprawdzamy czy występował) lub osoby “z głosem doradczym lub w charakterze obserwatorów, ekspertów”.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Monitoring procesu legislacyjnego
24.03 Promocja Systemu Analizy Orzeczeń Sądowych. Sieć Obywatelska Watchdog Polska zorganizuje lokalne spotkania, na których będzie się można dowiedzieć o możliwości wykorzystywania treści wyroków sądowych (zobacz więcej).
- Ustawa Prawo o stowarzyszeniach
23.03 Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wskazał na podpisaną przez Prezydenta ustawę Prawo o stowarzyszeniach jako dobry przykład współpracy.
- Ustawa o działalności pożytku publicznego…
23.03 W ramach konferencji organizowanej przez Pełnomocnika ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciecha Kaczmarczyka dyskutowano na temat “Identyfikacji ustawowych barier rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”. Tu wypowiedź Piotra Frączaka.
IV. Wydarzyło się także
- Media publiczne
23.03 Ruszyła strona mediapubliczne.org.pl, gdzie możliwe jest składanie podpisów pod Obywatelskim Paktem na rzecz Mediów Publicznych.
- Akcje i demonstracje
22.03 Około 20 hektarów lasu wilgotnego z rzadkimi gatunkami porostów zostało objęte ochroną dzięki działaniom Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Stowarzyszeniu udało się również powstrzymać wycinkę dębów w Puszczy Augustowskiej.
22.03 Kampania “Nasz Rzecznik” (Adama Bodnara w wyborach na RPO poparły organizacje pozarządowe i obywatele) została nominowana przez TOK FM do nagrody im. Anny Laszuk. Sieć Obywatelska Watchdog Polska, inicjator kampanii, podsumowuje 100 dni Rzecznika.
23.03 Koalicja organizacji pozarządowych realizujących od 2006 r. Obywatelski Monitoring Wyborów Sędziów TK przyjęła stanowisko w sprawie przeprowadzenie debaty publicznej i przejrzystych wyborów sędziego, który zastąpi ustępującego wkrótce sędziego Granata.
25.03 Minister Środowiska Szyszko podjął decyzję o zwiększeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej – Greenpeace zorganizowało happening zmiany nazwy resortu na Ministerstwo Wycinki Puszczy. Więcej na http://kochampuszcze.pl/.
27.03 Komitet Obrony Demokracji – już zarejestrowane stowarzyszenie – zorganizował w niedzielę wielkanocną pod Kancelarią Premiera akcję BonŻur WOLNOŚĆ! Był to 17 dzień oczekiwania na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
IV. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- AntyUniwersytet
27.03 Ruszył kurs dla studentów AU pod tytułem “Umysł zniewolony”. Aby zostać studentem, trzeba zaliczyć kurs podstawowy – zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów. Na stronie również ABC studenta i studentki AU.
I Ty możesz wspomóc naszą działalność, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „antyUniwersytet, „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”,
„niebiznesowy model działania”, „monitoring dialogu”
opr. zespół: PKF, KCP, DM