o stronie
Strona Asocjacje.org to próba zorganizowania dyskusji na temat nowych rozwiązań w działalności społecznej i obywatelskiej.
Uważamy, że konieczna jest głęboka refleksja nad kondycją sektora obywatelskiego i podjęcie działań, które spowodują, że zaangażowanie społeczne będzie postrzegane jako niezbędny element postawy obywatelskiej, obywatelskiej troski o dobro wspólne. Wymaga to przede wszystkim zmiany podejścia opinii publicznej do takich pojęć, jak dobro wspólne, działalność społeczna, postawa obywatelska, patriotyzm…
Cotygodnik Pozarządowy
Prowadzimy systematycznie (poza jakimkolwiek projektem, wolontarystycznie) tygodniowy przegląd wydarzeń ważnych z punktu widzenia organizacji pozarządowych – możecie sprawdzić co działo się w każdym tygodniu od początku roku.
Debata
Wszelkie zmiany dobrze zaczynać od siebie, pracę nad uwspólnioną wizją społeczeństwa, roli organizacji pozarządowych należałoby zatem zacząć od uwspólnienia wiedzy, przedyskutowania stanowisk, zrozumienia się nawzajem. Dlatego też ważnym elementem naszej inicjatywy jest edukacja. Jednak nie jej tradycyjny model oparty na relacji wiedzących i tych, których trzeba oświecić. Stawiamy na samokształcenie, i nie to tradycyjne, służące byciu lepszym od innych (na rynku pracy, w towarzystwie). Wspólne, wzajemne uczenie się, wspólne odkrywanie to jednocześnie zdobywanie wiedzy, debata i początek wspólnych działań. Zobacz AntyUniwersytet
Archiwa
Wiedza to także zasoby, które niedokumentowane, stają się nie tylko niewykorzystaną szansą, ale i realną stratą, niepotrzebną pracą, zmarnowanymi środkami. Chcemy tę wiedzę jakoś porządkować, by móc z niej czerpać lub odnosić się do niej krytycznie. W jakimś sensie chcemy więc kontynuować dyskusje, które toczyły się na łamach Asocjacji (1989-2001) link do archiwum, Dziękuję (2002-2004) link do archiwum, Rzeczy Obywatelskiej (dodatek do Tygodnika Powszechnego przygotowywany we współpracy z organizacjami 2005 i 2007-2008) czy piśmie FederalistKa (od 2010) link do archiwum.
Jednak wiedza, czy to nasza własna, zdobyta wysiłkiem indywidualnym, czy ta osiągnięta wspólnie, nie jest wiele warta, jeżeli się nie przekłada na praktykę, jeśli nie pozwala nam poprzez zrozumienie rzeczywistości – na jej zmienianie. Chcemy podnosić trudne tematy, włączać się w ogólnosektorowe dyskusje. Chcemy wypracowywać wspólne stanowiska, tak aby nasz głos był usłyszany.
Redakcja
I Ty możesz wspomóc działalność antyUniwersytetu, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”,
„niebiznesowy model działania”