Trwają prace nad strategią rozwoju sektora obywatelskiego (III sektor dla Polski). Pojawia się przy ich okazji wyraźnie widoczny motyw rachunku sumienia, przekonanie, że niedostateczna rola organizacji w życiu społeczno-politycznym i ekonomicznym oraz niewystarczający rozwoju inicjatyw społecznych w ciągu ostatnich 25 lat wynika w części z niedoskonałości działania samych organizacji.
Teza, że organizacje pozarządowe nie są, same z siebie, wystarczająco uodpornione na różnego typu nieprawidłowości i patologie, jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji. Pojawiające się i nagłaśniane przez media przypadki zachowań godnych napiętnowania wynikają czasem z prób podszywania się pod szczytne idee inicjatyw o wybitnie niespołecznych celach, czasem z ludzkich słabości, braku doświadczenia, czasem wreszcie – z niezrozumienia idei działań obywatelskich. Nie zmienia to jednak faktu, że takie przykłady złych praktyk wpływają na nastawienie opinii publicznej do działalności społecznej w ogóle, co w kontekście faktu, że aktywność społeczna swoją siłę opierać powinna głównie na zaufaniu społecznym, ogranicza możliwość działania organizacji i wywoływania przez nie zmiany
społecznej….
W 2015 Stowarzyszenie Dialog Społeczny przygotowało dwie części, siedemnastych już “Tez do dyskusji”, z których pierwsza dotyczyła głównych przyczyn pojawiania się nieprawidłowości w działaniach organizacji pozarządowych zaś najcżęstszych grzechów przez nie popełnianych.
W ramach Strategicznej Mapy Drogowej chcemy podjąć wątek samokontroli w organizacjach, jako jeden z podstawowych filarów niezależności (tyle wolności co odpowiedzialności) tak poszczególnych organizacji jak i całego sektora obywatelskiego. Zachęcamy więc do dyskusji…