2-3 marca to ważna data w budowaniu własnej strategii sektora obywatelskiego. Proces ten, zapoczątkowany jakieś dwa lata temu, rozpoczął się od powołania Regionalnych Paneli Ekspertów, które pracowały lokalnie nad diagnozą. W tym czasie odbyło się też Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych (wrzesień 2014) rozpoczynające prace nad strategią, która na konferencji Rok po OFIP-ie (październik 2015) przyjęła formę Strategicznej Mapy Drogowej.
Właśnie teraz, przez ostatnie dwa dni, pracowali inicjatorzy Partnerstw Tematycznych, przygotowując szersze spotkanie uczestników Partnerstw, które odbędzie się w Warszawie 6 kwietnia. Data nie jest przypadkowa. Spotkanie odbędzie się już po konferencji (23 marca) Pełnomocnika ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, którego plany niewątpliwie dotyczą obszarów zainteresowań w Partnerstwach i tuż przed posiedzeniem Rady Działalności Pożytku Publicznego (7 kwietnia). Dodatkowo do końca marca powstaną już pierwsze partnerstwa, a więc będzie okazja do wymiany doświadczeń i zapoznania się z planami na – co najmniej – kilku ścieżkach działań.
W tej chwili – stan na wczoraj – mamy już ponad 20 partnerstw (w tym jedno formalnie zawiązane), w których podjęto działania. Zaangażowane w nie są i duże organizacje, i te mniejsze. Organizacje z regionów i te, które działając na szerszych obszarach (czasem również poza granicami), mają swoją siedzibę w stolicy. Spotkanie 6 kwietnia, które ma zgromadzić przede wszystkich tych, którzy chcą się zaangażować w dalsze działania, będzie pierwszą próbą mówienia już nie o planach, ale konkretnych zobowiązaniach.
Ktoś chętny?