Sektorowy przegląd wydarzeń 08.02-14.02.2016
I. Asocjacje.org
W tym tygodniu np. teksty dotyczące dyskusji o
źródłach finansowania dla organizacji
zmianach w ustawie o działalności pożytku publicznego
i jak zwykle – z historii sektora – kolejny odcinek
oPowieści w odcinkach o czasach 1914-1916
Zachęcamy do czytania i komentowania!
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- W resortach
9 lutego br. 1840 osób, które wysłały do MEN ankietę rekrutacyjną do zespołu Ekspertów Dobrej Zmiany, dostało potwierdzenia o zakwalifikowaniu się do tego grona. Przedstawicielki Fundacji „Przestrzeń dla edukacji” oraz ruchu społecznego „Obywatele dla edukacji” dołączyły do zespołu, “aby móc zabrać głos w ważnych dla edukacji kwestiach, ale także – aby czuwać nad przebiegiem tych konsultacji i nadzorować ich mechanizm”.
W MRPiPS ogłoszono przyznanie akredytacji Ośrodkom Wspierania Ekonomii Społecznej w województwach łódzkim, śląskim, świętokrzyskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim. Więcej na ten temat poniżej, w informacji o odpowiedzi na interpelację.
W Ministerstwie Sportu i Turystyki nie widać szans na szerszą współpracę z organizacjami. W odpowiedź na interpelację nr 244 w sprawie założeń i kierunków planowanych działań Ministerstwa Sportu i Turystyki w VIII kadencji Sejmu minister sportu i turystyki Witold Bańka mówi o organizacjach pozarządowych jedynie w kontekście (1) realizacji Programu Ministra Sportu i Turystyki KIBICE RAZEM na lata 2016-2018 (730 tys. zł.) a także (2) czynności kontrolnych Ministerstwa, które w 2016 roku “koncentrować się będą na działalności polskich związków sportowych oraz innych jednostek realizujących zadania publiczne z zakresu kultury fizycznej, tj. jednostek samorządu terytorialnego, klubów sportowych działających w formie stowarzyszeń oraz innych organizacji pozarządowych, które w ramach swojej statutowej działalności realizują zadania z zakresu upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych” oraz (3) w ramach programu Organizowanie i prowadzenie działalności wspierającej i kontrolnej sportu młodzieżowego, na który przeznaczono w budżecie MSiT kwotę 1 700 tys. zł, a którego celem jest “merytoryczny nadzór nad realizacją zadań z obszaru sportu młodzieżowego realizowanych przez pzs i inne stowarzyszenia sportowe w ramach otrzymanych z MSiT środków finansowych”.
Warto wiedzieć
W 2015 roku w ramach projektu realizowanego we współpracy z Ministerstwem opracowano “Diagnozę potrzeb i oczekiwań dotyczących form i zakresu współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki z organizacjami pozarządowymi”, a także wypracowano Założenia do programu współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki z organizacjami pozarządowymi na lata 2016-2018.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Parlamentarny Zespół ds. ekonomii i przedsiębiorczości społecznej
Dla tych, którzy chcieliby posłuchać o tym, co się działo 28 stycznia w sprawie ekonomii społecznej, zapis dyskusji o stanie realizacji wsparcia ekonomii społecznej w kraju i w regionach, w kontekście akredytacji Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej (Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój i Regionalne Programy Operacyjne).
- Interpelacje
Czekamy na odpowiedź na zgłoszoną 20 stycznia przez Agnieszkę Ścigaj interpelację nr 628 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie Funduszu Inicjatyw Społecznych. Liczymy na odpowiedź na następujące pytania: (1) Czy możliwe jest zwiększenie w tym roku alokacji środków w programie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich o minimum 50% do kwoty 90 mln złotych? (2) Czy Rada Ministrów bierze pod uwagę możliwość przeniesienia środków z zadań wykonywanych przez administrację publiczną na programy dla NGO, które to programy będą premiować wykonywanie ww. zadań? (3) Czy prowadzone są jakieś prace nad wprowadzeniem nowych instrumentów wsparcia dla sektora pozarządowego, które będą stanowiły wsparcie i wkład własny do projektów dofinansowanych z UE?
9.02 – mamy odpowiedź na interpelację nr 403 w sprawie realizacji Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej, w której czytamy, że “Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki współpracuje obecnie z Ministerstwem Rozwoju w zakresie ww. zmiany polegającej na umożliwieniu aplikowania w ramach RPO o środki również podmiotom nieposiadającym akredytacji, z zastrzeżeniem, że świadczenie usług wsparcia ekonomii społecznej będzie możliwe przez podmioty posiadające akredytację. Oznacza to, że podpisanie umowy o dofinansowanie projektu będzie możliwe wyłącznie z podmiotami posiadającymi akredytację. Wprowadzone zostaną także zapisy umożliwiające realizację usług wsparcia przez OWES, które utraciły akredytację z przyczyn od nich niezależnych. Wydatki poniesione przez beneficjentów od momentu utraty akredytacji będą kwalifikowalne pod warunkiem, że podmioty te niezwłocznie złożą wniosek o przyznanie akredytacji i otrzymają ponownie status akredytowanego OWES“. Dodatkowo mamy informację, że “w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obecnie trwają prace nad przygotowaniem założeń i koncepcji wdrożenia Programu Resortowego Ekonomia Społeczna, przewidzianego do realizacji w ramach KPRES.”
Warto wiedzieć
26.01 – Zarząd OFOP przyjął stanowisko w sprawie cofnięcia akredytacji OWES-ów.
- III sektor dla Polski
Strona Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego nie tętni (mamy nadzieję, że tylko na razie) życiem – przypominamy więc zasady powstawania Partnerstw Tematycznych, które powoli się tworzą, np. OFOP inicjuje wspomniany w poprzednich Cotygodnikach zespół organizacji pozarządowych na rzecz dobrego prawa dla stowarzyszeń i fundacji.
- Stanowiska organizacji
9.02 – organizacje ekologiczne opublikowały “Stanowisko w kwestii zwiększenia pozyskania drewna w Puszczy Białowieskiej”.
11.02 – kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, działających na rzecz wolnego od wszelkich przejawów dyskryminacji społeczeństwa, wystosowało apel organizacji pozarządowych w sprawie ostatnich wydarzeń, które dotknęły Dariusza Paczkowskiego, Joannę Grabarczyk oraz Stowarzyszenie Lambda.
V. Biblioteka OFOP-u
- Internetowe archiwum
Powoli tworzymy archiwa, oto 9 numer Dziękuję z początku 2004 roku – niestety (na razie) w wersji nieprzeszukiwalnego pdf-u, a w nim: historia od 2000 roku warszawskich kawiarenek obywatelskich – łącznie ze spotkaniem “Czy marzenia ulegają przedawnieniu?”, a także sprawozdanie z monitoringu systemu przyznawania dotacji w Warszawie.
- Nowości na półkach
Do konkursu W poszukiwaniu dobrych książek o zarządzaniu w organizacjach pozarządowych zgłoszono jedynie dwie pozycje (obie są dostępne w wersji elektronicznej):
oraz
Seria “Wiedza i doswiadczenie”, wyd. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Moduły: 1.Prawne warunki działania organizacji pozarządowych; 2. Zarządzanie, planowanie i ocena własnych działań; 3. Współpraca z otoczeniem; 4. Finanse w organizacji pozarządowej.
W tym tygodniu zgłaszającym prześlemy obiecane zestawy książek, wszystkich zaś zapraszamy do próby porównania tych podręczników, pod różnymi kątami. Są chętni?
VI. AntyUniwersytet
- Kursy
Ruszył kolejny samokształceniowy kurs “Stowarzyszenia a państwo” dla tych, którzy chcą trochę uporządkować swoją wiedzę na temat działalności społecznej.
12 lutego w Tarabuku odbyło się spotkanie dotyczące samokształcenia dla aktywnych obywateli, w tym także tych zaangażowanych w organizacjach pozarządowych.
- Informacje ogólne
Zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów.
- I Ty możesz wspomóc działalność antyUniwersytetu, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”…
opr. PKF, KCP