Sektorowy przegląd wydarzeń 20.06-26.06.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
W ostatnim tygodniu – trochę wyjaśnień. O o co chodzi w zasadzie partnerstwa, jak ma się rada (działalności pożytku) do konsultacji. Uzupełnieniem tych rozważań jest też komentarz do ostatniego spotkania Rady. Dodatkowo propozycje dotyczące sposobu tworzenia Rady Dialogu Obywatelskiego i pytanie, czy Pakt dla mediów publicznych to nowa jakość w uprawianiu pozarządowej (niepartyjnej) polityki. Kolejny felieton patrzący spod sztucznych rzęs i wpis opowieści w odcinkach Obywatele przejmują władzę.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik Rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania
22.06 Rozpoczęła się druga tura spotkań zespołów doradczych u Pełnomocnika. Jedno jest pewne – pojawienie się zapowiadanej od dawna ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – odsuwa się w czasie. W zespołach mają powstać grupy robocze, ale nie do końca jeszcze wiadomo, jak będą pracować. Czekamy na sprawozdania od osób biorących udział i na oficjalne protokoły.
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
23.06 Spotkanie Zespołu ds. Rozwoju Dialogu Obywatelskiego, na którym m.in. ustalono konieczność przygotowania ankiety do wypełnienia przez przedstawicieli organizacji pozarządowych w ciałach dialogu ( (por. RDPP przedstawiciele lista czerwiec 2016)) oraz przygotowanie spotkania dla pozarządowych członków Komitetów Monitorujących w ramach projektu „III sektor dla EFES-u”. Zaplanowano również spotkanie Rady poświęcone różnym koncepcjom tworzenia systemu dialogu obywatelskiego.
23.06 Spotkanie plenarne RDPP, na którym członkowie dowiedzieli się o tym, że Minister rozszerzył skład Rady o 13 przedstawicieli organizacji pozarządowych (przypomnijmy, że członkowie Rady dowiedzieli się o dodatkowym naborze z ogłoszenia Departamentu Pożytku Publicznego). Przyjęli też poprawiony regulamin, który jednak nie zmienia nic w obszarze tego, co w podejmowaniu decyzji Rady do tej pory nie działa. Subiektywne wnioski z ostatniej Rady przedstawił Piotr Drygała.
III. Wydarzyło się także
21.06 Na Skwerze Wolnego Słowa w Warszawie odbyło się podpisanie przez ugrupowania polityczne zobowiązania do realizacji założeń zawartych w Pakcie na rzecz Mediów Publicznych. Zastanawiamy się też czy takie paktowanie to nowa jakość w uprawianiu pozarządowej (niepartyjnej) polityki?
23.06 Jurek Owsiak wystosował apel do uczestników Woodstoku Jeszcze nigdy tak bardzo nie liczyliśmy na Was!, w którym pisze m.in.: „Jest nam przykro, że po tylu latach wzorowej postawy w czasie kolejnych Przystanków Woodstock, zostaliście w ocenie administracyjnej uznani za ludzi, do których się nie ma zaufania. My do Was mamy zaufanie ogromne i budujemy na nim nie tylko Przystanek, ale całe nasze fundacyjne istnienie”. Chodzą słuchy, że może to być ostatnia impreza tego typu.
IV. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- AntyUniwersytet
24.06 Webinarium na tema AU
26.06 Z uwagi na zbliżającą się rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników został przygotowany specjalny kurs. Przypominamy: Aby zostać studentem, trzeba zaliczyć kurs podstawowy – zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów. Na stronie również ABC studenta i studentki AU.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezaleznej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane sa społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: antyU&niwersytet