Sektorowy przegląd wydarzeń 16.05-22.05.2016
Nowe zapisy w Prawie o stowarzyszeniach
– efekt pięciu lat rzecznictwa!
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
I. Asocjacje.org
Obywatele przejmują władzę
W naszej historii aktywności obywatelskiej w Warszawie 1914-1916 próbujemy się zmierzyć z “kwestią robotniczą”. Zaczynamy od działań filantropijnych, jakimi były niewątpliwie pierwsze kuchnie i stołownie robotnicze.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
Trudno jednoznacznie ocenić, jak ułożą się ogólnie stosunki między rządem a organizacjami, ale sygnały wysyłane ze strony władzy są niepokojące. A dzieje się sporo:
- Pełnomocnik Rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania
16.05 Minister Wojciech Kaczmarczyk wraz z Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich uczestniczyli w II Dolnośląskim Kongresie Obywatelskim. Więcej
18.05 W ramach IX Ogólnopolskiego Forum Pełnomocników minister wziął udział w dyskusji na temat relacji rząd, samorządy, organizacje pozarządowe. Więcej
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
18.05 Odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Społecznych, który zajmował się m.in. dodatkowym załącznikiem do ustawy o rachunkowości, właściwym dla organizacji pozarządowych, wydelegowaniem w trybie pilnym członka RDPP do dość tajemniczej (nie udało się członkom RDPP dotrzeć do dodatkowych informacji na ten temat) Grupy ds. spójności społecznej i kapitału ludzkiego, zatwierdzeniem już wybranego (sic!) przedstawiciela do Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej oraz oceną wytycznych Ministerstwa Rozwoju w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata 2014-2020. Teraz RDPP głosuje w trybie obiegowym przyjęte na Zespole ustalenia.
Na szczęście prace nad zmianą regulaminu trwają, 17 maja odbyło się posiedzenie konstytuujące Zespół ds. Regulaminu.
- W resortach
16.05 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało Sprawozdanie z realizacji programu współpracy ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2015–2017 za rok 2015. W rekomendacjach czytamy, że (1) “w roku 2016 w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi szczególne miejsce zajmą działania dedykowane wspieraniu rodziny” i (2) “konieczne jest dalsze zwiększanie świadomości Kierownictwa i pracowników MRPiPS w obszarze integracji działań pomiędzy różnymi komórkami oraz ciałami opiniodawczo-doradczymi, a także prowadzenie konsultacji społecznych zgodnie z zapisami z Zarządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 stycznia 2016 r…“.
20.05 Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło dla organizacji pozarządowych konkurs na realizację zadań publicznych, którego celem “jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, kształtowanie postawy patriotycznej wśród młodzieży z obszarów wiejskich oraz promowanie kultury i historii“, w tym na “wyjazdy naukowe ukierunkowane na zdobywanie i poszerzanie wiedzy o polskim podziemiu niepodległościowym w latach 1945-1963” pod hasłem “Śladami Żołnierzy Wyklętych“.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Ustawa Prawo o stowarzyszeniach
20.05 Weszła w życie nowelizacja ustawy. Nie jest ona rewolucyjna, choć wprowadza kilka zmian ułatwiających zakładanie stowarzyszeń (mniejsza liczba członków, brak nadzoru w procesie rejestracji) i ich funkcjonowanie (np. możliwość zatrudniania zarządu). Większe możliwości działania (ale i obowiązki) będą miały tak komisje rewizyjne, jak i stowarzyszenia zwykłe. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na dwa nowe zapisy, które nie wiążą się z żadnymi konkretnymi obowiązkami czy przywilejami: (1) Art. 1 pkt 2 – “W zakresie swoich celów statutowych stowarzyszenia mogą reprezentować interesy zbiorowe swoich członków wobec organów władzy publicznej“; (2) Art. 10 pkt 2 – “Ogólnokrajowe stowarzyszenia zrzeszające osoby wykonujące określony zawód lub zawody pokrewne, podejmujące zadania w zakresie rozpowszechniania wiedzy specjalistycznej i podnoszenia poziomu zawodowego w ramach wewnętrznego systemu potwierdzania kwalifikacji i umiejętności – określają w statucie te zadania oraz zakres i sposób ich realizacji“. Trudno dziś przesądzić, czy te zapisy coś zmienią, ale mogą być początkiem powolnych zmian w ruchu stowarzyszeniowym.
Warto wiedzieć:
O początkach prac nad tą nowelizacja (zgodnie z ówczesnym stanem wiedzy) można przeczytać w serii artykułów w Federalistce nr 2/2011, przygotowane przez środowisko założenia do nowelizacji znajdziecie zaś w tekście “O lepsze prawo dla stowarzyszeń” w Federalistce nr 3/2011.
- W Sejmie
17.05 Odbyło się wysłuchanie publiczne, na którym przedstawiciele Paktu na rzecz mediów publicznych (będącego koalicją działającą w kierunku 14 Strategicznej Mapy Drogowej) przedstawili swoje stanowisko.
IV. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- AntyUniwersytet
16.05 W Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie założycielskie pierwszej latającej grupy samokształceniowej w ramach AntyUniwersytetu. Kandydaci na studentów – po przebrnięciu przez tekst Mickiewicza – zadeklarowali chęć pracy nad kursem podstawowym. Przypominamy:
Aby zostać studentem, trzeba zaliczyć kurs podstawowy – zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów. Na stronie również ABC studenta i studentki AU.
I Ty możesz wspomóc naszą działalność, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „antyUniwersytet, „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”,
„niebiznesowy model działania”, „monitoring dialogu”
Co to za Zarządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 stycznia 2016 r…
Prawdopodobnie chodzi o zarządzenie z 22 stycznia, ale roku 2014, nie 2016. W cytowanym sprawozdaniu MRPiPS 3-krotnie przywołuje to rozporządzenie, 2-krotnie podając 2014, raz (jak we fragmencie rekomendacji przytoczonym w Cotygodniku) podając 2016, więc to zapewne literówka.
Link do zarządzenia:
http://www.mpips.gov.pl/bip/dzienniki-urzedowe/dzienniki-urzedowe-mpips/dzienniki-urzedowe-mpips-rok-2014/
19.05 VI posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju „Polityka społeczna po ćwierćwieczu przemian: solidarność, inwestycje społeczne, współodpowiedzialność”.
“W wystąpieniu Andrzej Duda ocenił, że efekt budowania kapitału obywatelskiego z wykorzystaniem funduszy unijnych nie jest optymalny. Zaznaczył, że w Polsce organizacje pozarządowe nie są dostatecznie wykorzystywane przez państwo, instytucje publiczne. – To wiąże się z odpowiednim systemem wspierania tych organizacji, umożliwiania im realizowania tych zadań, czyli wykorzystania kapitału ludzkiego, obywatelskiego, który drzemie w naszym społeczeństwie – dodał”.za http://www.prezydent.pl/kancelaria/nrr/aktualnosci/art,30,panstwo-moze-oddzialywac-na-prywatny-i-publiczny-sektor-rynku-pracy-.html