***
Sektorowy przegląd wydarzeń 11.01-17.01.2016
I. Asocjacje.org
Zapraszamy do czytania i komentowania nowej strony, która ma być miejscem prezentowania różnych stanowisk na temat działalności społecznej, organizacji pozarządowych i sektora obywatelskiego. A na niej m.in.
Interaktywna oPowieść w odcinkach o czasach 1914-1916 “Organizacje biorą władzę”
W tym tygodniu przypomnieliśmy dwie niezwykle ważne dla sektora obywatelskiego, ale i historii Polski, postacie – Zdzisława Lubomirskiego i Piotra Drzewieckiego.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje pozarządowe
- Cofnięta akredytacja (c.d.)
12 stycznia 2016 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Akredytacyjnego do spraw systemu akredytacji oraz standardów usług i działania ośrodków wsparcia ekonomii społecznej z Ministrem Krzysztofem Michałkiewiczem. Z komunikatu dowiadujemy się, że
„Na spotkaniu dyskutowano głównie na temat nadzwyczajnych działań, mających na celu złagodzenie skutków trudnej, acz uzasadnionej decyzji o odebraniu statusu akredytowanym OWES.
Spotkanie odbyło się w konstruktywnej atmosferze, członkowie Komitetu przedstawili swoje koncepcje i ich uzasadnienie.” całość stanowiska
- Rozmowy z pełnomocnikiem ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
Wojciech Kaczmarczyk spotyka się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, w tym 15 stycznia z przedstawicielami Krajowego Panelu Ekspertów na temat realizacji Strategicznej Mapy Drogowej – informacja.
Warto wiedzieć:
Strategiczna Mapa Drogowa to duże przedsięwzięcie sektora pozarządowego, którego celem jest przede wszystkim uporzadkowanie systemu komunikacji w sektorze i wspólne (partnerskie) podjęcie przez organizacje pozarządowe stojących przed nimi wyzwań. To sposób na współpracę i zmianę w sektorze obywatelskim.
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
13 stycznia odbyły się spotkania Zespołów RDPP w oczekiwaniu na ogłoszenie terminu pierwszego spotkania RDPP po zmianie rządu. U nas informacja o spotkaniu Zespołu ds. Rozwoju Dialogu Obywatelskiego.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Uproszczona księgowość – testujemy
Wiele organizacji zastanawia się, czy zaryzykować zadeklarowanie prowadzenia w 2016 roku uproszczonej księgowości. Stowarzyszenie Dialog Społeczny podjęło już taką decyzję.
Warto wiedzieć:
Organizacje od lat domagały się wprowadzenia w Polsce uproszczonej księgowości (por. np. tekst Piotra Frączaka, Uproszczona księgowość – kolejna odsłona w FederalistKa nr 10), wskazując m.in., że rachunkowość nie jest dostosowana do specyfiki działalności społecznej (por. np. Katarzyna Kiełbiowska, Księgowość w organizacjach pozarządowych).
- Odpowiedź na interpelację nr 251
Anna Elżbieta Sobecka skierowała do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej interpelację w sprawie założeń i kierunków planowanych działań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w VIII kadencji Sejmu, na którą dostała odpowiedź Bartosza Marczuka. Niestety, wiele o dialogu społecznym, a nic o obywatelskim, o organizacjach pozarządowych też niewiele.
Warto wiedzieć
Na odpowiedź czeka Interpelacja nr 403 Agnieszki Ścigaj do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie realizacji Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej.
IV. Wydarzyło się także:
- Pulsometr obywatelski
Pojawiło się sprawozdanie z pierwszego badania Pulsometrem obywatelskim . Badanie to służy do obserwacji społeczeństwa obywatelskiego poprzez ankietowanie jego liderów i będzie realizowane cyklicznie w Polsce przez OFOP w ramach współpracy międzynarodowej prowadzonej przez Światową Federację Organizacji Pozarządowych i Wolontarystycznych CIVICUS.
Warto wiedzieć:
W latach 2005-2007 prowadzony był w Polsce, również koordynowany przez CIVICUS-a, tzw. „Indeks społeczeństwa obywatelskiego”, w 2005 r. powstała nawet specjalna publikacja, która mówi o ciekawej metodologii i wynikach badań (oczywiście jest w zasobach Biblioteki OFOP-u) i wydaje się nie tylko ważnym „zdjęciem z tamtego czasu”, ale także ważnym punktem odniesienia do myślenia o przyszłości.
V. Biblioteka OFOP-u
- Internetowe archiwum
W archiwum mamy już pełen zestaw pisma FederalistKa i Tez do dyskusji przygotowanych w ramach działań Stowarzyszenia Dialog Społeczny. Trwają prace nad spisem treści miesięcznika Asocjacje 1989-2001 – już niedługo pierwsze archiwalne teksty.
- Nowości na półkach
Marek Rymsza, „Aktywizacja w polityce społecznej. W stronę rekonstrukcji europejskich welfare states?”, Warszawa 2013
VI. AntyUniwersytet
- Kursy
Trwa kurs “Samokształcenie w organizacjach pozarządowych”. Rozpoczął się drugi kurs podstawowy “Stowarzyszenia a państwo”.
- Informacje ogólne
Zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów.
I Ty możesz wspomóc działalność antyUniwersytetu, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”,
„niebiznesowy model działania”
Wystąpienie organizacji pozarządowych, działająceychna rzecz państwa prawa, ochrony praw człowieka i obywatela, rozwoju postaw demokratycznych oraz społeczeństwa obywatelskiego, do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w sprawie praci legislacyjnych nad zmianą ustawy o policji i innych ustaw (druk sejmowy nr 154).
http://m.amnesty.org.pl/no_cache/aktualnosci/strona/article/8725.html
Jak można przeczytać na profilu Pełnomocnika na fecebook’u, spotkał się on też z ,,z przedstawicielami Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, w skład której wchodzą Stowarzyszenie Odra-Niemen (Wrocław), Fundacja Niepodległości (Lublin), Stowarzyszenie Pokolenie (Katowice), Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris (Warszawa) oraz ogólnopolska organizacja Studenci dla Rzeczypospolitej. Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej skupia środowiska zajmujące się m.in. sprawami pamięci i tożsamości, edukacją obywatelską i historyczną, a także obywatelskim monitoringiem prawa. Rozmawialiśmy o obszarach działań Konfederacji i jej organizacji członkowskich, a także założeniach programowych rządu dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Zaprosiłem przedstawicieli Konfederacji do współuczestniczenia w pracach nad przygotowaniem programu. Zgodziliśmy się także, że think tank prawniczy III sektora, jakim jest Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris może stać się wsparciem Pełnomocnika ds. Równego Traktowania w identyfikacji obszarów dyskryminacji, które wymagają interwencji państwa”
Czym jest Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej? Nie występuje w KRS, więc rozumiem, że nie jest formalnie organizacją pozarządową, być może jest nieformalnym porozumieniem organizacji?
Mimo to dziwi mnie, że ta nazwa nie występuje nawet w wyszukiwarce Google, oprócz jednego jedynego wyniku na stronie queer.pl, która udostępniła na swojej stronie post Pełnomocnika z jego oficjalnego profilu na facebooku, który powyżej cytuje PRK. Czy ta Konfederacja powstała niedawno czy zajmowała jakieś stanowiska wspólne dla jej członków? Wygląda na to, że ta nazwa nie była wykorzystywana w żadnych oficjalnych komunikatach ani Konfederacji ani jej członków.
Komentarz o podobnej treści umieściłam na tym fanpage’u Wojciecha Kaczmarczyka https://www.facebook.com/dlaobywateli/?ref=br_rs, na którym znalazła się informacja o spotkaniu z Konfederacją. Mam nadzieję uzyskać odpowiedź.
Fragment odpowiedzi Studentów dla Rzeczypospolitej, członka KIRP: “Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych RP to porozumienie kilku największych organizacji III sektora, działających na rzecz edukacji obywatelskiej, polityki historycznej, upowszechnienia troski o własny kraj, szacunku i podkreślania wartości rodziny. Forma organizacyjna konfederacji to związek stowarzyszeń, w tej chwili czekamy na rejestrację. Nakreśliliśmy już jednak priorytety, które wynikają z misji poszczególnych podmiotów. Koncentrujemy się wokół tematów związanych z edukacją historyczną i obywatelską, ale także polityką państwa polskiego względem Polonii oraz promocją postaw patriotycznych, jako ważnej składowej tożsamości każdego obywatela Rzeczypospolitej. Jesteśmy otwarci na współpracę z przedstawicielami organizacji społecznych, reprezentujących odmienny system wartości, uważamy, że wiele dziedzin, takich jak usprawnienia i ułatwienia formalno-administracyjne mogą być wdrożone tylko dzięki szeroko zakrojonym porozumieniom. Jesteśmy w zupełnie oczywisty sposób przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, wszelkie swoje postulaty realizujemy w oparciu o wolontariat naszych członków.”
Całość tu https://www.facebook.com/dlaobywateli/posts/1774074699487280?