Sektorowy przegląd wydarzeń 11.04-17.04.2016
CAŁA PUSZCZA PARKIEM NARODOWYM
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
I. Asocjacje.org
W tym tygodniu zapowiedź szkoleń dla członków komisji rewizyjnych i rad nadzorczych oraz kolejny odcinek historii stowarzyszeń w Warszawie w latach 1914-1916, tym razem o
o próbach powołania Straży Obywatelskiej.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Partnerstwo w realizacji Funduszy Europejskich
12.04 Spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych zainteresowanych systemową zmianą w ochronie zdrowia (zob. Fundusze dla zdrowia).
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
07.04 Odbyło się kolejne posiedzenie RDPP, jedna z jego części poświęcona była rządowemu planowi rozwoju odpowiedzialnego (informacja). Dodatkowo dyskutowano m.in. nad projektem rozporządzenia MSWiA ws. ewidencji stowarzyszeń zwykłych, który jest na kolejnym etapie legislacyjnym. Rozporządzenie ma wejść w życie 20 maja 2016 r. Wszystkie starostwa (i miasta na prawach powiatu) będą miały jeden wzór ewidencji, jednak nie oznacza to jednej wspólnej ewidencji na wzór Krajowego Rejestru Sądowego.
14.04 Odbyło się spotkanie Zespołu ds. Rozwoju Dialogu Obywatelskiego który ustalił, że powinien się zająć: 1) pracą nad wizją Rady Dialogu Obywatelskiego (po konsultacjach z Pełnomocnikiem Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i przedstawicielami Partnerstwa 13 Strategicznej Mapy Drogowej); 2) monitorowaniem prac przedstawicieli organizacji pozarządowych w ciałach dialogu; 3) wypracowaniem rekomendacji (na podstawie dotychczasowych doświadczeń) zasad wyboru przedstawicieli środowiska do ciał dialogu. Szefem Zespołu została Małgorzata Sinica.
- W resortach
Ministerstwo Zdrowia
11.04 Spotkanie informacyjne w MZ nt. rozwoju dialogu społecznego w ochronie zdrowia, na którym przedstawiciele resortu zdrowia wyraźnie przedstawili ruch Obywateli dla Zdrowia jako nową platformę stworzoną przez organizacje pacjenckie do dialogu w obszarze zdrowia. Tu informacja ze strony Ministerstwa.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
07.04 Wiele wskazuje na to, że przygotowywane są propozycje kolejnej nowelizacji. Jedną z takich propozycji zaakceptowała na wniosek Zespołu ds. Społecznych Rada Działalności Pożytku Publicznego. Zmiana ta dotyczy przesunięcia terminu publikowania przez OPP sprawozdań w bazie prowadzonej przez MRPiPS z lipca na wrzesień.
IV. Wydarzyło się także
- Strategiczna Mapa Drogowa
11.04 W ramach partnerstwa 28 odbyło się spotkanie podzespołu ds. stowarzyszeń, na którym dyskutowano nad możliwościami monitorowania wchodzącej 20 maja w życie nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach, uchwalonej w ub. roku. Przygotowane przez środowisko założenia do tej nowelizacji wprowadza wiele korzystnych zmian.
15.04 Spotkanie partnerstwa nr 13, zajmującego się procesem stanowienia prawa i dialogiem obywatelskim. Uznano, że w kontekście różnych rządowych koncepcji (Rada Działalności Pożytku czy Rada Dialogu Obywatelskiego) należy sformułować własne propozycje.
13.04 Greenpeace w obronie Puszczy zorganizował akcję, w ramach której na Ministerstwie Środowiska wywieszono wielki baner z napisem CAŁA PUSZCZA PARKIEM NARODOWYM. Na przeciw Ministerstwa zgromadziła się grupka protestujących, która graniem na bębnach wspierała tańczących na dachu.
IV. Biblioteka OFOP-u
- Archiwum
16.04 Zakończyliśmy wpisywanie spisów treści archiwalnych (do nr 36/2015) numerów “Trzeciego Sektora”. Zapraszamy tutaj. Brakuje nam następujących numerów: 5/2006, 11/2007, 14/2008, 16/2009, 21/2010, 24/2011, 30/ 20013, 34/2015, 35/2015 oraz nowszych. Gdyby ktoś był w posiadaniu któregoś i zechciał się podzielić z naszą biblioteką, będziemy wdzięczni.
I Ty możesz wspomóc naszą działalność, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „antyUniwersytet, „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”,
„niebiznesowy model działania”, „monitoring dialogu”