Sektorowy przegląd wydarzeń 02.01.2017-08.01.2017
Poprzednie Przeglądy
Jaki powinien być Cotygodnik?
Napisz do nas asocjacje@ofop.eu
Po całorocznym, systematycznym istnieniu (52 tygodnie)
warto się zastanowić, jak ma dalej wyglądać Cotygodnik.
Już w najbliższych tygodniach przedstawimy Wam nowy pomysł,
ale – jeśli chcecie – możecie przyczynić się do tej zmiany,
pisząc o Waszych oczekiwaniach.
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
Na co 1%. O tym, że 1% nie działa, wiadomo nie od dzisiaj. Debatuje się o nim w ramach Strategicznej Mapy Drogowej, INSPRO organizuje konferencje, mówią o tym przedstawiciele administracji rządowej i na razie nie widać światełka w tunelu. Niektórzy twierdzą, że trzeba zlikwidować 1%, wielu sugeruje, że trzeba zabronić zbierania na subkonta albo że trzeba zabronić zbierania fundacjom korporacyjnym, jeszcze inni, że należy bardziej kontrolować organizacje pożytku. Pojawia się pytanie, czy dobrze są zdefiniowane problemy? Piotr Frączak sugeruje, że trzeba zmienić myślenie o tym mechaniżmie, i to zarówno u podatnika, jak i wśród działaczy organizacji czy wśród decydentów. Czytaj tutaj.
II. Wydarzyło się także
- Afery i aferki
05.01 Tekst opisujący konflikt pomiędzy Stowarzyszeniem Wolnego Słowa i Fundacją Obywatelska Polska a firmą rodzinną Tarabuk (członkiem Stowarzyszenia Firm Rodzinnych).
07.01 Wobec zarzutów, jakie pojawiły się wobec gospodarki finansowej Zarządu Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji, Komisja Rewizyjna wydała oświadczenie, w którym zobowiązuje się do wyjaśnienia sytuacji.
- Protesty i apele
04.01 W związku z propozycjami Ruchu Kontroli Wyborów dotyczącymi zmian w prawie wyborczym zespół ekspertów Fundacji Batorego przygotował komunikat, który (wraz z apelem o zajęcie stanowiska i jasną deklarację, że podważanie wiarygodności procesu wyborczego szkodzi sferze publicznej) wysłał do Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Prezes Rady Ministrów oraz przewodniczących klubów parlamentarnych. [PDF 740 KB]
05.01 Stanowisko Zarządu Fundacji „Przestrzeń dla edukacji” wobec dyskusji o referendum edukacyjnym, gdzie czytamy „Jest jednak granica pomiędzy działaniami obywatelskimi i w istocie politycznymi, a tymi, które są działaniami politycznymi i partyjnymi. Ta granica, w naszym odczuciu, została wczoraj przekroczona. Działania sektora pozarządowego są właśnie pozarządowe. My jako fundacja zrzeszona w dwóch ruchach obywatelskich – „Obywatelach dla edukacji” i koalicji „Nie dla chaosu w szkole” – dodajemy do tego jeszcze jeden przymiotnik – nasze działania są ponadpartyjne. (…) Stanowczo domagamy się, aby w dyskusji o edukacji widoczne były różne głosy i stanowiska – związkowe, nauczycielskie, obywatelskie, samorządowe, organizacji pozarządowych i partii politycznych. Domagamy się jednak, aby te głosy traktowane były na równi i nie zawłaszczane przez żadną ze stron”.
05.01 Oświadczenie Forum Inicjatyw Oświatowych na ngo.pl w sprawie zapowiadanych protestów rodziców wobec reformy oświaty, w którym czytamy m.in. „Pragniemy jeszcze raz podkreślić, iż reforma oświaty wprowadzana bez porozumienia społecznego, na siłę, wbrew tak dużej części rodziców, nauczycieli i samorządowców nie ma szans na sukces. Przeciwnie – będzie źródłem niepokojów i chaosu w państwie i społeczeństwie”.
III. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- Cotygodnik
Zwracamy się z prośbą o przekazywanie uwag i sugestii dotyczących tworzenia cotygodnika w 2017 roku.
W dialogu ważny jest także nasz punkt widzenia!
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, także ustawiona jako comiesięczna systematyczna wpłata (np. 10 złotych) pomoże w podejmowaniu działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
Dziękujemy za każde wsparcie finansowe. Liczymy też na Wasze zaangażowanie!
kontakt: asocjacje@ofop.eu