Sektorowy przegląd wydarzeń 1.01 – 10.01.2016
I. Asocjacje.org
Ruszyła nowa strona, która ma być miejscem prezentowania różnych stanowisk na temat działalności społecznej, organizacji pozarządowych i sektora obywatelskiego. A na niej m.in.
Interaktywna oPowieść w odcinkach o czasach 1914-1916 “Organizacje biorą władzę”
a także teksty autorskie, np. Roma Aziewicz – Działać czy nie działać, Piotr Frączak – Jak rozmawiać o zatrudnieniu w organizacjach pozarządowych?, Teresa Kapela – Europejskie stowarzyszenia rodzinne i ich wpływ na politykę, Dorota Matejczyk – O życiu słów, Ryszard Skrzypiec – Nowe zdjęcia w albumie, czyli statystyka sektora.
Zapraszamy do lektury (i komentowania)!
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje pozarządowe
- Cofnięta akredytacja
W nowym roku organizacje dowiedziały się, że 31 grudnia Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podpisała zarządzenie, zgodnie z którym wszystkie podmioty, które uzyskały status akredytowanego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, tracą ten status.
Warto wiedzieć:
Cezary Miżejewski z Komitetu Akredytacyjnego tak komentuje ten fakt: „Cofnięcie akredytacji OWES spowoduje chaos”
- Jest pełnomocnik ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
Wojciech Kaczmarczyk został powołany na stanowisko sekretarza stanu, ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który zajmować się będzie kwestiami rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. Nowy minister zaprezentował swoich współpracowników – Agnieszkę Rymszę i Piotra Grygiela.
Warto wiedzieć::
Poprzednio podobną funkcję (pełnomocnika prezesa RM ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi) pełnił w latach 1998–1999 jako minister prof. Zbigniew Woźniak. Po roku jednak, w ramach reorganizacji w Kancelarii Premiera, zlikwidowano tę funkcję i powołano doradcę – panią Agnieszkę Bogucką.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Nowy Zespół Parlamentarny
Właśnie powstał w Senacie Parlamentarny Zespół Wspierania Inicjatyw Obywatelskich i Kontaktów z Organizacjami Pozarządowymi. Do Zespołu należy 19 senatorów (2 z PO, jedna niezależna – Lidia Staroń, 16 z PiS) oraz 2 posłów (oboje z PiS). Przewodniczącym został Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a wiceprzewodniczącymi – Mieczysław Augustyn i Alicja Zając. Członkowie zespołu to senatorowie Dorota Czudowska, Wiesław Dobkowski, Jarosław Duda, Adam Gawęda, Jan Maria Jackowski, Stanisław Kogut, Tadeusz Kopeć, Małgorzata Kopiczko, Jan Filip Libicki, Łukasz Mikołajczyk, Grzegorz Peczkis, Marek Pęk, Janina Sagatowska, Lidia Staroń, Aleksander Szwed, Antoni Szymański oraz posłowie Piotr Kaleta – sekretarz i Krystyna Wróblewska.
Do zadań Zespołu należy: 1) współpraca z organizacjami pozarządowymi, 2) analizowanie ustawodawstwa odnoszącego się do aktywności obywatelskiej, 3) inicjowanie usuwania barier formalnych i administracyjnych dotyczących działalności organizacji pozarządowych i aktywności obywatelskiej, 4) wspieranie inicjatyw obywatelskich.
Warto wiedzieć:
To już drugi zespol parlamentarny o podobnej tematyce – pierwszy powstał w Sejmie jako Parlamentarny Zespół ds. wolontariatu i organizacji pozarządowych 18.11.2015 roku, a do jego zadań „należy w szczególności: 1) Współpraca oraz wspieranie działalności organizacji pozarządowych. 2) Krzewienie idei wolontariatu oraz stwarzanie przestrzeni do aktywności społecznej i obywatelskiej. 3) Monitorowanie ustawodawstwa dotyczącego organizacji pozarządowych i wolontariatu. 4) Wspieranie działań na rzecz dialogu obywatelskiego. 5) Usuwanie barier w działalności wolontariuszy i organizacji pozarządowych”. Początkowo byli w nim sami posłowie PiS, niedawno dołączyło pięciu posłow z Nowoczesnej. Obecny skład to Daniel Milewski (PiS) – przewodniczący, Maria Koc (PiS) – wiceprzewodnicząca (senator), Bernadeta Krynicka – (PiS), wiceprzewodniczący Piotr Olszówka (PiS) , Małgorzata Wypych (PiS) – wiceprzewodnicząca oraz członkowie Jerzy Bielecki (PiS), Teresa Glenc (PiS), Marta Golbik (N), Ewa Lieder (N), Adam Ołdakowski (PiS), Monika Rosa (N), Elżbieta Stępień (N), Adam Szłapka (N), Piotr Uściński (PiS), Robert Warwas (PiS), Jerzy Wilk (PiS).
- Wysłuchanie publiczne
9 stycznia 2016 roku zorganizowane zostało Obywatelskie wysłuchanie publiczne w sprawie przyjętej ustawy o oświacie. To, że ustawa przeszła już całą ścieżkę legislacyjną (7 stycznia została podpisana przez Prezydenta RP), nie oznacza, że prezentowanie opinii na jej temat nie miało już sensu. Organizując wysłuchanie, organizacje chciały pokazać, że da się stworzyć neutralną przestrzeń do przedstawienia różnorodności stanowisk. Że można umożliwić wszystkim zainteresowanym stronom: instytucjom i obywatelom – zarówno tym, którzy są za, jak i tym, którzy są przeciw zawartym w nowelizacji rozwiązaniom – zabranie głosu w sprawie, która nas wszystkich dotyczy.
IV. Wydarzyło się także:
- Na rzecz mediów publicznych
Z początkiem roku Obywatele Kultury wystosowali Apel Obywateli Kultury, w którym czytamy: „Przeprowadzona w polskim parlamencie w dniach 29-31 grudnia 2015 roku nowelizacja ustawy o mediach publicznych jest kolejną próbą całkowitego upolitycznienia mediów publicznych. Stwierdzamy, że ponowny wybór ich władz z klucza partyjnego nie będzie służył nikomu: ani obywatelom, ani rządzącym politykom, ani samym mediom publicznym”. W sobotę 9 stycznia w 19 miastach Polski odbyły się demonstracje organizowane przez Komitet Obrony Demokracji w obronie wolnych mediów.
Warto wiedzieć:
Po informacje o walce organizacji o wolne media publiczne warto zajrzeć do tekstu z roku 2008 Katarzyny Sadło – Ustawa medialna – czas na kontrolę społeczną
- 24 finał WOŚP
Po raz 24 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku Fundacja zbierała na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Według danych ze strony WOŚP z 7.00 11.01,1916 r. zebrano 44 047 594 PLN.
V. Biblioteka OFOP-u
- Internetowe archiwum
W archiwum mamy już pełen zestaw pisma FederalistKa i Tez do dyskusji przygotowanych w ramach działań Stowarzyszenia Dialog Społeczny. Trwają prace nad spisem treści miesięcznika Asocjacje 1989-2001
- Nowości na półkach
Już niedługo informacje o najciekawszych pozycjach i nowościach wydawniczych.
VI. AntyUniwersytet
- Kursy
Trwa kurs “Samokształcenie w organizacjach pozarządowych”. Zakończyły się zapisy na kurs podstawowy “Stowarzyszenia a państwo” – kurs rusza 17 stycznia.
- Informacje ogólne
Zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów.
I Ty możesz wspomóc działalność antyUniwersytetu, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”,
„niebiznesowy model działania”
Odwołanie dyrektora Więckiewicza
6 stycznia Fundacji LEX NOSTRA w swoim newsleterze. poinformowała, że “w grudniu został odwołany ze sprawowanej funkcji Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pan Krzysztof Więckiewicz. Kierowany przez dyrektora Więckiewicza Departament odpowiadał za rozpoczętą na początku września ubiegłego roku kontrolę w Fundacji LEX NOSTRA”. Według przedstawicieli Fundacji “Bulwersujące kulisy przebiegu kontroli, wielokrotne wprowadzanie w błąd osób występujących w obronie Fundacji, oraz faktyczny brak nadzoru nad swoimi podwładnymi stały się kanwą do sformułowanego przez naszą Fundację wniosku o odwołanie Dyrektora Departamentu.” Ciekawe czy miało to jakiś wpływ na decyzję Minister?
Ciekawe czy sa gdzieś wyniki tej kontroli?
i link http://fundacja.lexnostra.pl/fundacja-lex-nostra-wnioskuje-o-odwolanie-dyrektora-departamentu-w-w-ministerstwie-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej/