Subiektywny przegląd wydarzeń sektorowych
9.04.2017
Komentarze w komentarzach 😉
Ponieważ poprzednie Cotygodniki nie cieszyły się wystarczająco dużym zainteresowaniem, podobnie jak przygotowany m.in. na ich podstawie Corocznik Pozarządowy 2017, nie będę kontynuował dotychczasowej formuły. Są do tego specjalnie powołane, i finansowane z różnorodnych źródeł, miejsca w sieci, jak choćby ngo.pl czy repozytorium.ofop.eu. Tam więc niech ci, którzy chcą pisać historię, szukają obiektywnej informacji. My skupimy się na subiektywnym komentowaniu tego, co się dzieje ciekawego (z naszego punktu widzenia) i… niech się dzieje, co chce.
Systemowa rola organizacji pozarządowych
7.04 Kolejne spotkanie Międzyresortowego Zespołu ds. Strategii Europa 2020 i w związku z tym garść przemyśleń. Ostatnio było o walce o fundusze norweskie i o tym, czy za pieniądze można zbudować społeczeństwo obywatelskie. To teraz z drugiej strony – czy społeczeństwo obywatelskie ma jakiś wpływ na rzeczywistość. Co prawda w ostatnich latach w sektorze wiele się mówi o tym, co sektor może zrobić dla Polski (Strategiczna Mapa Drogowa III Sektor dla Polski), a ostatnio w sytuacji ostrej krytyki pojawiły się pierwsze próby udowodnienia sensowności działań NGO jako sektora – „Świat bez organizacji… jaki by był?”, ale to ciągle jeszcze bardziej wyraz nadziei niż odwołanie się do faktów. Bo co oznacza, na przykład, stwierdzenie:
„NGO prowadzą ok. 8% szkół podstawowych i gimnazjów (to ponad 1,6 tys. szkół!, także w małych miejscowościach, gdzie samorządom »nie opłaca się« prowadzić takich placówek)”?
To dużo czy mało? To dobrze czy źle? Jaki ma to wpływ na oświatę w Polsce?
Piszę to dlatego, że w ramach semestru europejskiego Polska przygotowuje kolejny Krajowy Program Reform, który ma być wkrótce zatwierdzony. Dokument ten był konsultowany z organizacjami pozarządowymi. Nic o tym nie słyszeliście? Nic dziwnego. Konsultacje odbywały się w ramach wspomnianego wyżej Międzyresortowego Zespołu ds. Strategii Europa 2020, gdzie organizacje mają swoich przedstawicieli. Mimo 2-tygodniowego terminu partnerzy spoza administracji włączyli się w konsultacje. Swoje uwagi przedstawili przedstawiciele dwu organizacji – EPAN i NOT. Resort przygotował uwagi do propozycji zgłoszonych w konsultacjach i system ten w miarę sprawnie działa – choć partnerzy oczywiście chcieliby jeszcze bardziej przejrzystej i bardziej partycypacyjnej współpracy. Na spotkaniu tegoż Międzyresortowego Zespołu prezentowano wyniki konsultacji i dyskutowano o tym, co i dlaczego nie zostało uwzględnione, ale także mówiono o tym, z czego rząd się w wyniku konsultacji wycofał.
Ja jednak mam niedosyt. Mam nadzieję, że organizacje pozarządowe mają – a jeśli nie, to mogłyby mieć – znacznie większy wpływ. Nie chodzi mi tylko o kształt Krajowego Programu Reform, choć także o to, ale przede wszystkim o doprecyzowywanie, wdrażanie i monitorowanie realizacji celów strategii Europa 2020. Jednak reprezentanci sektora – jeśli chcą być tu partnerem – muszą wznieść się ponad punkt widzenia pojedynczych organizacji i zacząć myśleć w kategoriach rozwiązywania dużych problemów społecznych. Bo tylko pokazanie, jak strumyczki działań poszczególnych inicjatyw mogą się złączyć w nurt zmian systemowych, daje szanse na to, że zostaniemy uznani za ważnych partnerów.
Przyszłość polityki spójności i RDPP
Dyskutowano też o tym, czy rząd i partnerzy mają wspólną politykę w kwestii przyszłości funduszy strukturalnych i czy mogłyby (powinny) wspólnie prowadzić rzecznictwo na rzecz ich funkcjonowania w przyszłej perspektywie finansowej po 2020. Rada Dialogu Społecznego o tym już dyskutowała, ciekawe, czy Rada Działalności Pożytku Publicznego też zajmie się tą sprawą. A może to my (organizacje) powinniśmy się zająć tym, jak działa RDPP? Mam nadzieję, że Partnerstwo nr 13 skutecznie podejmie rękawicę. W jakiś sposób dotyczyły tego i inne spotkania z tego tygodnia:
3.04 Spotkanie Partnerstwa nr 28 Strategicznej Mapy Drogowej (dobre prawo dla organizacji) na temat Narodowego Centrum i ewentualnych zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego (np. rola nowej RDPP).
7.04 Konwent regionalnych Rad Działalności Pożytku Publicznego również dyskutował o przyszłości RDPP i wydaje się, że czas, gdy to krajowa RDPP wyznaczała standardy współpracy, powoli mija.