Sektorowy przegląd wydarzeń 18.04-24.04.2016
WIRTUALNO-LATAJĄCY UNIWERSYTET
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
I. Asocjacje.org
W tym tygodniu o “niebiznesowym rzecznictwie” w organizacjach oraz kolejny odcinek historii stowarzyszeń w Warszawie w latach 1914-1916, tym razem o o harcerstwie w czasach Komitetu Obywatelskiego miasta Warszawy.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
12.04 Znamy już pierwsze listy ekspertów zaproszonych do pracy w zespołach. Prace ruszają w przyszłym tygodniu.
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
22.04 Trwają prace nad zmianami w Regulaminie Rady – ustalono wstępny harmonogram – do 27 kwietnia propozycje zmian, 23 czerwca posiedzenie Rady i przyjęcie nowego regulaminu. W tym czasie trwa nabór na nowych członków Rady.
Z uwagi na brak przepływu informacji między organizacjami a RDPP (np. w sprawie równoczesnego konsultowania programu Młodzież Solidarna z RDPP i innymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Polską Radą Organizacji Młodzieżowych – patrz stanowisko), co utrudnia sektorowi uzgadnianie stanowisk, będziemy informować co tydzień o wszystkich działaniach Rady.
III. Wydarzyło się także
- Dokumenty
16.03 Ukazał się raport Najwyższej Izby Kontroli: Dotacje jednostek samorządu terytorialnego na zadania zlecone podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych.
- Strategiczna Mapa Drogowa
22.04 22 W ramach partnerstwa nr. 30 (organizacje jako pracodawcy) w Warszawie odbyło się spotkanie pt. “Jak działać na rzecz poprawy warunków pracy w NGO?” z udziałem Agnieszki Kaim, Łukasza Broniszewskiego oraz Marka Rymszy.
22-24.04 Spotkanie partnerstwa nr 1 (promocja i historia sektora). Przedstawiciele organizacji z Myślenic, Krakowa, Dąbrowy Górniczej, Redy, Węgrowa i Warszawy debatowali (także odwołując się do metod Akademii Perypatetyckiej Arystotelesa) o sposobach budzenia samoświadomości w przedstawicielach trzeciego sektora.
- Akcje i demonstracje
21.04 W odpowiedzi na upubliczniony projekt ustawy antyterrorystycznej ograniczającej – według ekspertów Fundacji Panoptykon – prawa i wolności obywatelskie, rozpoczęto zbieranie podpisów pod stosowną petycją.
IV. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
24.04 Ogłoszono nabór na kolejny kurs podstawowy na studenta Wirtualno-Latającego Uniwersytetu Pozarządowego (Stowarzyszenia a państwo) chętnych prosimy o zgłaszanie się na adres asocjacje@ofop.eu. Pierwszy tekst zostanie przesłany 8 maja. Aby zostać studentem, trzeba zaliczyć kurs podstawowy – zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów. Na stronie również ABC studenta i studentki AU. Ostatnio studenci dyskutowali (latająco) w ramach wspomnianego wyżej spotkania Partnerstwa nr 1.
Skarga do Komisji – 7 organizacji przyrodniczych ClientEarth, Greenmind, Greenpeace, WWF, Dzika Polska, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot złożyły skargę do Sekretarza Generalnego Komisji Europejskiej. Skargę, w której apelują o powstrzymanie szkód w związku z planowanym zwiększeniem wycinki Puszczy Białowieskiej. Puszcza jest jedynym w Polsce obiektem przyrodniczym Światowego Dziedzictwa UNESCO.
http://watchdogportal.pl/watchdog-article/skarga-komisji-7-organizacji-przyrodniczych/