2 thoughts on “Zmiana narracji, czyli po wizycie w Kancelarii Premiera

  1. Paradoksalnie to, choć nie bezpośrednio, może i podnieść poziom zaangażowania społecznego, i wzmocnić organizacje społeczne. Jednak nie w zgodzie z oczekiwaniami, ale raczej tych form, które przez autorów koncepcji określane są mianem “ekscesów”. Na marginesie pytaniem jest czy ogłaszanie założeń rządowego programu wzmocnienia sfery, którą realnie ograniczają kolejne poczynania rządzących osłabiając prawa i instytucje zabezpieczające podstawowe wolności obywatelskie, to przejaw alienacji, schizofrenii, manipulacji czy bezczelności? Do tego zdaje się będziemy potrzebować nowej teorii tłumaczącej jak wzmacniać sferę, której fundamentem jest zaufanie społeczne poprzez wzrost wzajemnej nieufności w tym społeczeństwie.

  2. Druga koncepcja autora powyższego tekstu. Tez razy Tak. Dlaczego? Bo zauważa czego w Polsce tak rzadko chce się widzieć pomimo szumnych deklaracji – zauważa ze kluczem jest człowiek i jego samoświadomość.

    Ciągle lekceważenie znaczenia postaw ludzi jako przejawu ich mentalności samoświadomości jest wciąż smutnym spadkiem poprzedniego systemu zwanym przez Havla swego czasu mentalnościa post komunistyczną.

    A przeciez mamy tradycje zauważania fundamentalne znaczenia tego aspektu dla zmian społecznych. Cała koncepcja pracy organicznej u podstaw XIX na xx wiek … Niby czytają te lektury w szkołach a jakby ich nie znali. A może za bardzo się wciąż koncentrują na destrukcyjne, aspekcie bohaterów romantycznych jak silaczka czy dr Judym. Taki syndrom polskiego romantyzmu XIX wieku …

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Ładowanie