18 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego po zmianach w rządzie. Oznaczało to nominację dla nowych przedstawicieli administracji centralnej (w tym Pełnomocnika ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego). Oczywiście informacje o przebiegu spotkania pojawią się w odpowiednich dokumentach. Z mojej strony tylko kilka spostrzeżeń i refleksji dotyczących wystąpienia ministra Krzysztofa Michałkiewicza i dyskusji nad prezentowanym przez ministra Wojciecha Kaczmarczyka Narodowym Programem Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Tak jak w przypadku spotkania KK NSRO, które odbyło się dzień wcześniej, spotkanie było okazją do wspomnień. Minister wspominał, jak dokładnie 10 lat temu, w tej samej sali im. Bączkowskiego, brał udział w otwarciu II kadencji RDPP. Jednak wystąpienie inauguracyjne było nie tylko wspomnieniowe. Minister mocno podkreślał rolę organizacji we wdrażaniu Funduszy Europejskich (dobrze rokuje tu mianowanie ministra Pawła Chorążego na członka RDPP) i zapowiedział zaproszenie ministra Kwiecińskiego (stąd to odwołanie do spotkania KK NSRO) na jedno z najbliższych posiedzeń Rady. Minister mówił też m.in. o konieczności zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego, o rozwoju wolontariatu, o rozwoju ekonomii społecznej.
Kolejnym punktem spotkania, po sprawozdaniach poszczególnych zespołów rady, była dyskusja nad tezami wygłoszonymi przez ministra Kaczmarczyka. W zasadzie dotyczyły one tych samych kwestii, które opisywaliśmy wcześniej (por. Pełnomocnik i jego plany). W wypowiedzi wyłapałem dodatkowo trzy – nowe – kwestie. Po pierwsze pojawiła się sprawa nowych federacji jako sposobu na doreprezentowanie sektora pozarządowego w rozmowach z rządem. Dla nas, zwolenników federalizacji, to dobra wiadomość, chyba że efektem okaże się nie lepsza reprezentacja, a zwiększenie konkurencji i podziałów w sektorze. Tymczasem drugim postulatem Pełnomocnika jest właśnie odchodzenie od konkurencyjności w dostępie do środków publicznych w kierunku współdziałania i partnerstwa. Ostatnia nowość, która zapewne wynika z niedawnego spotkania Pełnomocnika z organizacjami strażniczymi, to pomysł objęcia “sygnalistów” (tych, którzy ujawniają nieprawidłowości) ochroną podobną do ochrony dziennikarzy.
Dyskusja była burzliwa i pokazała na znaczącą różnicę zdań pomiędzy ministrem Michałkiewiczem a ministrem Kaczmarczykiem. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zamierza rezygnować ze swoich kompetencji określonych w tzw. ustawie o działach administracji rządowej. Pożytek publiczny to co innego niż społeczeństwo obywatelskie i nie ma powodów, aby Radę Działalności Pożytku rozszerzać o organizacje niezwiązane z pożytkiem i gdziekolwiek przenosić. Minister Kaczmarczyk zaś podkreślał rolę konsultacji i zbliżającej się Konferencji 23 marca, która ma być początkiem pracy różnych zespołów roboczych w doprecyzowywaniu zapisów Narodowego Planu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
W tym samym czasie ma się odbyć (22 lub 31 marca) na Uniwersytecie Warszawskim Kongres organizacji pozarządowych (?) objęty honorowym patronatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a organizowany przez spółkę z o.o. Jeśli dodatkowo przypomnimy, że 7 kwietnia planowana jest Stała Konferencja ds. Wdrażania Strategicznej mapy drogowej rozwoju sektora obywatelskiego to najbliższy czas zapowiada się ciekawie
Rada zaczęła funkcjonowanie i na pewno warto będzie jej pracom się przyglądać.
A co to za kongres organizacji pozarządowych “objęty honorowym patronatem” ? Czy ktoś zna szczegóły?
Kongres organizuje Espol sp.z o.o. pod patronatem MRPiPS. Telefonicznie dowiedziałam się u nich, że termin został przełożony na 5 kwietnia 2016 r. i że ogłoszenie o możliwości zgłaszania udziału ma się niedługo pojawić. Póki co nie widać go, a ministerstwo nie chce udostępnić wniosku o patronat, zasłaniając się koniecznością uzyskania opinii radcy prawnego tej sprawie.
Dziwi nieco nazwa “kongres organizacji pozarządowych”, gdy organizatorem/partnerem/patronem nie jest żadna organizacja pozarządowa. Dziwi też postawa MRPiPS.
Damy znać, gdy pojawią się oficjalne informacje.