Od ogłoszenia planów powołania ruchu “Obywatele dla zdrowia” minęło właściwie pół roku. teraz możemy mówić już o faktycznym rozpoczęciu działalności. Obywatele w formie zorganizowanej (organizacje pozarządowe) i pojedynczo mogą włączać się w działania, których celem jest wspólna praca nad zmianami w służbie zdrowia.
Obywatele dla zdrowia
W związku z trudną sytuacją w systemie ochrony zdrowia i niewystarczającym uwzględnieniem głosu środowisk pacjenckich w debacie na rzecz zmian w obszarze opieki zdrowotnej powołaliśmy ruch na rzecz reformy i uspołecznienia systemu ochrony zdrowia – Obywatele dla Zdrowia.
Serdecznie zapraszamy do przystąpienia i wspólnego działania w ramach Ruchu OBYWATELE DLA ZDROWIA, na rzecz reprezentowanych przez Państwa grup pacjentów.
Kluczowymi celami działania ruchu Obywateli dla Zdrowia są:
1. Zintegrowanie systemu opieki zdrowotnej obywateli.
2. Konsolidacja środowisk skupionych wokół problematyki sektora opieki zdrowotnej.
3. Wypracowywanie najlepszych praktyk w poszczególnych sektorach opieki zdrowotnej.
4. Budowanie silnej pozycji merytorycznego partnera w dialogu z otoczeniem administracji państwowej.
5. Racjonalizację wykorzystania środków finansowych na zdrowie, w tym z funduszy unijnych.
6. Wzmocnienie dialogu obywatelskiego w obszarze zdrowia.
7. Zwiększenie wpływu kontroli obywatelskiej na działania na rzecz zdrowia publicznego.
Ruch działa w oparciu o następujące zasady:
- całościowego podejścia – problemy zdrowia publicznego to nie tylko kwestia dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych, ale także warunków środowiskowych, profilaktyki, międzyresortowości;
- powszechności – każdy ma prawo wziąć udział w debacie, kwestie zdrowia publicznego powinny być przedmiotem troski wszystkich obywateli;
- otwartości – podstawową formą poszukiwania rozwiązań powinna być debata publiczna, w ramach którego interesy poszczególnych grup społecznych i zawodowych muszą być prezentowane i konfrontowane z szeroko rozumianym dobrem wspólnym;
- przejrzystości – działania w ramach ruchu Obywatele dla Zdrowia powinny być jawne, dostępne i zrozumiałe dla wszystkich;
- apolityczności – działania podejmowane są dla dobra wspólnego, a wszelkie partyjne i grupowe interesy są realizowane poza ruchem.
Obywatele dla Zdrowia podejmą działania na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnokrajowym, włączą się w realizację działań na rzecz szerokich zmian w ochronie zdrowia publicznego. Konieczne jest podjęcie działań na rzecz przygotowania i zawarcia szeroko akceptowanego społecznie porozumienia na rzecz zdrowia publicznego, które umożliwi wszystkim zainteresowanym środowiskom wspólne wypracowywanie i realizowanie polityk publicznych na rzecz reformy służby zdrowia i działań prozdrowotnych.
Ruch Obywatele dla Zdrowia został zainicjowany przez: Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych OFOP, Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych, Fundacją Wygrajmy Zdrowie, Fundację Urszuli Jaworskiej, , Federację Stowarzyszeń AMAZONKI, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Stowarzyszenie Chorych na Mięsaki Sarcoma, Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Reumatyków REF, Fundację Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO.
Obywatele chcą mieć prawo głosu. Tylko włączenie się samych zainteresowanych w planowanie, wdrażanie o ocenę systemu ochrony zdrowia, może zapewnić rzeczywiste zmiany i zagwarantować obywatelom respektowanie przysługujących im praw.
Liczymy na włączenie się Państwa w ten społeczny ruch.
Dołącz do nas jako organizacja lub indywidualnie.
Podpisz Apel Obywateli dla Zdrowia