Sektorowy przegląd wydarzeń 19.12-25.12.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku,
dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
Zbliża się czas zbierania środków w ramach 1 procenta podatku dochodowego. Zaczynamy od wpisu Sprzedaż czy debata, w którym rozważania, czy pożytek publiczny sprzedaje się tak jak skarpetki…
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Monitoring Funduszy Europejskich
23.12 Członkowie Komitetu Umowy Partnerstwa otrzymali projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju z 22 grudnia 2016 roku. Dokument został przekazany do uzgodnień międzyresortowych, będzie też przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. RDPP chyba go nie dostanie – choć wiele tam o organizacjach. Ostateczny kształt zapisów SOR, oraz, co ważniejsze, wynikający z nich projekt zmian w Umowie Partnerstwa, zostanie przekazany członkom KUP na początku stycznia 2017 roku.
- Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
19.12 Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego zawieszony został projekt ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Termin końcowy konsultacji to 31 stycznia 2017 r. Warto podkreślić, że projekt poszedł osobnym pismem w celu zaopiniowania m.in. do Rady Działalności Pożytku Publicznego – co jest dobrą praktyką. Niestety, czas opiniowania (30 dni) pokrywa się ciągle jeszcze z czasem konsultacji, a to może budzić wątpliwości.
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
22.12 Odbyło się wreszcie posiedzenie plenarne RDPP. Niestety strona rządowa, w osobie ministra Michałkiewicza, nie zdecydowała się przegłosować przygotowanego stanowiska w sprawie ataków mediów na organizacje pozarządowe. W wypadku braku stanowiska całej rady stanowisko sygnowane będzie tylko poprzez stronę pozarządową. Pozostałe kwestie budzące kontrowersje, a więc
- opiniowania Narodowego Centrum,
- rozwiązania umowy z Fundacją Autonomia i
- ustaw dotyczących ochrony przyrody, które mają ograniczyć udział organizacji ekologicznych w postępowaniu administracyjnym
będą teraz dyskutowane w zespołach Rady.
- W resortach
25.12 Jak podaje Gazeta Wyborcza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozdzieliło bez konsultacji ze środowiskami mniejszości zasiadającymi w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych 10 mln. w sposób, który wywołuje protesty organizacji.
- Opozycja
18.12 Michał Braun został pełnomocnikiem gabinetu cieni PO ds. organizacji pozarządowych.
III. Wydarzyło się także
- Strategia sektora obywatelskiego
19.12 Odbyło się spotkanie Partnerstwa 29 („Dobre prawo dla organizacji pozarządowych”) w ramach realizacji Strategicznej Mapy Drogowej, na którym przygotowano wstępną opinię i ocenę proponowanych rozwiązań zawartych w projekcie ustawy o narodowym centrum. W opinii czytamy m.in.: „Wstępna ocena przepisów nie tylko budzi wątpliwości, ale uzasadnione jest także zadanie pytania, na ile wprowadzane zmiany wywrócą do góry nogami istniejącą sferę działalności pożytku publicznego” oraz „Czy wstępna ocena projektu pozwala na postawienie tezy, iż nowe rozwiązania niszczą dotychczasowy system współpracy, czyniąc go niespójnym, niejasnym, obarczonym ryzykiem silnego upolitycznienia i tymczasowym?”.
- Protesty i apele
21.12 Fundacja Autonomia wydała oświadczenie, w którym „zaprzecza jakoby dopuściła się jakichkolwiek naruszeń Umowy nr 95_II/2016 o realizację zadania publicznego zleconego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich pod nazwą »ZERo przemocy: Zaangażowanie, Edukacja, Rzecznictwo przeciwko przemocy ze względu na płeć« zawartej w dniu 13 kwietnia 2016 roku w Warszawie między MRPiPS a fundacją Autonomia („Umowa”), a w szczególności takich naruszeń, które uzasadniałyby jej natychmiastowe rozwiązanie przez MRPPS” i „odmawia dokonania zwrotu wskazanej przez MRPiPS kwoty 18 900 PLN z tytułu rzekomego wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, jak również odmawia zwrotu niewykorzystanej kwoty dotacji oraz zapłaty odsetek w wysokości jak dla zaległości podatkowych od dnia otrzymania dotacji” – całość tutaj.
23.12 Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów przesłało prezydentowi Andrzejowi Dudzie obszerną koncepcję zmian w systemie wyborczym w Polsce w tym m.in. likwidacja ciszy wyborczej, czy obowiązek powtórzenia wyborów w przypadku 5 proc. nieważnych głosów.
- Afery i aferki
23.12 Zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich podał się do dymisji. Prezes zarządu Marian Wołkowski-Wolski decyzję tę tłumaczy utratą zaufania do fundatora.
W dialogu ważny jest także nasz punkt widzenia!
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, także ustawiona jako comiesięczna systematyczna wpłata (np. 10 złotych) pomoże w podejmowaniu działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
Dziękujemy za każde wsparcie finansowe. Liczymy też na Wasze zaangażowanie!
kontakt: asocjacje@ofop.eu
19.12 O próbach tworzenia lojalnego wobec władzy społeczeństwa obywatelskiego oraz ograniczeniu wolności zgromadzeń publicznych mówiono w Sejmie podczas konferencji “Lepsza Polska: obywatelska” zorganizowanej przez Klub Parlamentarny Nowoczesna http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=9377A9D65518E9A5C125808E002E9FF2#