Sektorowy przegląd wydarzeń 12.12-18.12.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku,
dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
W całym kraju odbywały się konsultacje projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, dokumentu, który w tym czasie nie został jeszcze oficjalnie zaprezentowany. Z frekwencją bywało różnie, dla przykładu w Toruniu było 7 osób…
II. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- W Sejmie
16.12 Po północy Sejm przyjął nowelizację ustawy o rachunkowości. Znalazł się w niej nowy załącznik nr 6 dedykowany organizacjom pozarządowym, bez względu na wysokość ich obrotu...
Na stronach sejmowych zawieszono:
- Rządowy dokument “Sprawozdanie z funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za lata 2014 i 2015”
- Sprawozdanie z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020 za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r..
III. Wydarzyło się także
- Strategia sektora obywatelskiego
12-13.12 Pierwsze posiedzenie nowego Krajowego Panelu Ekspertów Strategicznej Mapy Drogowej. Członkinie i członkowie KPE dokonali wyboru nowego prezydium KPE, jednogłośnie przyjęto postulat zmiany w regulaminie KPE dotyczący rozszerzenia składu prezydium do czterech osób. W tajnym głosowaniu wybrano cztery osoby: Justynę Duriasz-Bułhak, Monikę Łagodzińską, Tomasza Schimanka i Łukasza Domagałę.
- Protesty i apele
10.09 Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przyjęło stanowisko w sprawie projektu zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. „W Stanowisku PSONI uznaje, że tworzone nowe rozwiązanie nie uwzględnia tego, co w obszarze interdyscyplinarnej wczesnej interwencji już w Polsce istnieje i służy dzieciom przedwcześnie urodzonym i z niepełnosprawnością – sieci Ośrodków Wczesnej Interwencji i innych placówek pomagających dzieciom i ich rodzinom, prowadzonych przez najwyższej klasy specjalistów, według potrzeb sformułowanych przez rodziców dzieci zagrożonych niepełnosprawnością i z niepełnosprawnością. Nowe rozwiązanie może im utrudnić, a nawet uniemożliwić, korzystanie ze specjalistycznej rehabilitacji, ponadto – dotyczy dzieci wyłącznie w wieku do 3 lat. Rozwiązanie to wprowadza centralizację wczesnej interwencji, czyli stoi w sprzeczności z rozwiązaniami wynikającymi z dotychczasowego doświadczenia i wiedzy, a także z kierunkami rozwoju tej dziedziny w innych krajach. Zastępuje kompleksową rehabilitację blisko miejsca zamieszkania dziecka konsultacjami na poziomie szpitali, najczęściej wojewódzkich. Uważamy, że wczesna interwencja, jej standard wypracowany przez lata praktyki placówek PSONI, oparty na najlepszej aktualnej wiedzy i doświadczeniu, powinien zostać uwzględniony w przygotowywanych regulacjach”.
13.12 Wiele różnych demonstracji, w tym tzw. „Strajk Obywatelski”, który organizowany był m.in. pod hasłami:
- Konsekwentnego sprzeciwiania się wszelkim przejawom faszyzmu, nacjonalizmu oraz ksenofobii;
- Niezależności politycznej instytucji kultury oraz mediów publicznych;
- Bezwzględnego utrzymania wolności zgromadzeń;
- Zachowania autonomii organizacji pozarządowych.
- Afery i aferki
15.12 MRPiPS podało, że „9 grudnia 2016 roku Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozwiązał umowę z Fundacją Autonomia, na podstawie której organizacja otrzymała dotację na realizację zadania w ramach Programu FIO na lata 2014-2020. Powodem rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym były naruszenia, jakie stwierdzono w trakcie realizowanego przez Fundację zadania”. 11 grudnia pojawiło się Oświadczenie rady fundacji Autonomia w związku z atakami na Kampanię 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć.
W dialogu ważny jest także nasz punkt widzenia!
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, także ustawiona jako comiesięczna systematyczna wpłata (np. 10 złotych) pomoże w podejmowaniu działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
Dziękujemy za każde wsparcie finansowe. Liczymy też na Wasze zaangażowanie!
kontakt: asocjacje@ofop.eu
projekt ustawy o NCRSO już wisi
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12293252