Sektorowy przegląd wydarzeń 05.12-11.12.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku,
dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Rząd kontra fundacje
Opada chyba już kurz bitewny. Jeszcze mamy reportaż w obronie Fundacji Stocznia w Czarno na Białym w TVN, dyskusję u Wieldsteina z Piotrem Glińskim i Kubą Wygnańskim. Pojawiają się jeszcze informacje o skutkach prasowej nagonki, organizacje próbują po raz kolejny podjąć temat budowania pozytywnego wizerunku sektora.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
07.12 Minister Adam Lipiński spotkał się z członkami zespołów eksperckich. Niestety, oficjalnej wersji ustawy o Narodowym Centrum nadal brak.
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
06.12 Ostatnie posiedzenie Komitetu Sterująco-Monitorującego FIO. Rada miała rozpocząć proces naboru do nowego składu, ale przesunięcie (kolejny termin jest nieznany) posiedzenia plenarnego RDPP może oznaczać, że nie będzie miał kto pracować nad nowym FIO.
07.12 Tekst o kłopotach RDPP, m.in. z wyborem dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy wejdą w skład komisji konkursowej do zadań publicznych zlecanych organizacjom przez Ministerstwo Zdrowia.
- W resortach
08.12 O nowej jakości współpracy w Ministerstwie Obrony Narodowej poinformował (przedstawił dokumenty) na facebooku Witold Zakrzewski. Fundacja Patriotyczna Serenissimia, której MON przyznał w kwietniu br. ok 350 tys. zł na projekt „Spotkania z historią – jak walczyli Żołnierze Niezłomni”, otrzymała dodatkowe wsparcie w postaci pisma, w którym wskazuje się na konieczność współpracy z ww. Fundacją w kwestii ustalenia terminów pokazu filmów „Historia Roja” i wskazuje na intencje zawartej umowy, zgodnie z którą „film ma obejrzeć 100% składu osobowego żołnierzy służby czynnej i pracowników wojska”. Dodatkowo w MON powstał dokument „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP”. Będzie stanowił zaświadczenie, że “komponent organizacji proobronnej” uczestniczący w programie pozytywnie zdał sprawdzian z zakresu przedmiotów i zagadnień szkoleniowych ujętych w „Minimum programowym dla organizacji proobronnych”. W styczniu 2017 r. ukaże się odrębny komunikat i formularz zgłoszeń dla organizacji proobronnych i klas mundurowych chętnych do udziału w przedsięwzięciach ogólnodostępnych.
08.12 Jak podaje Greenpeace, w Ministerstwa Zdrowia trwają prace nad „zabójczy[m] dla polskiej przyrody pakiet[em] nowelizacji kluczowych ustaw. Po wejściu w życie proponowanych przepisów środowisku naturalnemu w Polsce grozi katastrofa, a dodatkowo nasz kraj może stracić miliardy euro z funduszy europejskich”. Proponowane przepisy przewidują też „obostrzenia, które automatycznie wyeliminują niemal wszystkie organizacje pozarządowe z udziału w postępowaniach administracyjnych związanych z inwestycjami mającymi negatywny wpływ na środowisko”.
09.12 W odpowiedzi na wniosek o dostęp do informacji publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedziało, że istnieją w resorcie ciała dialogu -„Rada Organizacji Pozarządowych przy Ministrze KiDN oraz Komitet Społeczny ds. Paktu dla Kultury. Jednakże w związku z planami racjonalizacji współpracy resortu z organizacjami pozarządowymi prace ww. ciał pozostają zawieszone”. Reorganizacja trwa już ponad rok, a dialog się nie odbywa.
11.12 Oficjalna inauguracja projektu „Razem dla Zdrowia”. Jest to jeden z trzech projektów, które mają poprawić dialog obywatelski, m.in. w Ministerstwie Zdrowia.
IV. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- W Sejmie
07.12 w Sejmie nie odbyła się debata „Skoordynowany system opieki zdrowotnej nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu. Szanse i zagrożenia”, którą na kilka dni przed terminem odwołał przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów Krzysztof Ostrowski (PiS). Debatę przygarnął Rzecznik Praw Obywatelskich. Stanowisko Fundacji Rodzić po Ludzku poniżej. (za OKO.press)
- W Senacie
06.12 157 organizacji podpisało Apel do Senatorów RP w sprawie zmiany Prawa o zgromadzeniach.
V. Wydarzyło się także
- Protesty
9.09 Zarząd i zespół fundacji Autonomia wystosował List w sprawie ataków na inicjatywy i osoby podejmujące działania w ramach Światowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć, w którym piszą m.in.: „Oczekujemy także, że MRPiPS zaangażuje się w upowszechnianie rzetelnych informacji o skali, formach, źródłach i charakterze przemocy – których ofiarami padają dziewczynki, chłopcy, mężczyźni i kobiety. Jak sądzimy, Ministerstwo nie może sobie pozwolić na to, by w pracownicach i pracownikach instytucji systemu edukacji, opieki społecznej, sprawiedliwości i in. powstało przekonanie, że polski rząd nie ma zamiaru chronić połowy swoich obywatelki/ek oraz innych mieszkańców/mieszkanek przed przemocą. Że godzi się na sytuację, w której w Polsce, powołując się na tradycję, można dziewczynki i kobiety szarpać, szturchać, kopać, uderzać pięściami, ciągnąć za włosy, obrażać, nękać, głodzić, gwałcić, łamać kończyny, molestować”.
10.12 Fundacja Rodzić po ludzku opublikowała Stanowisko w sprawie zmian dotyczących Standardów opieki okołoporodowej. Ministerstwo Zdrowia w związku z nowelizacją ustawy o działalności leczniczej nie będzie już określało standardów procedur medycznych w opiece okołoporodowej. Oznacza to, że najpóźniej z końcem 2018 r. przestaną obowiązywać m.in. rozporządzenia określające medyczne standardy opieki okołoporodowej w ciąży fizjologicznej oraz z powikłaniami, a także standardy postępowania w łagodzeniu bólu porodowego. Standardy te opracowywano przez wiele lat przy współpracy resortu zdrowia, środowiska medycznego oraz organizacji pozarządowych i są one aktem zabezpieczającym respektowanie podstawowych potrzeb kobiety w porodzie..
- Afery i aferki
05.12 Gazeta Wyborcza informuje o dalszym ciągu problemów z rejestracją stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia. Sąd nie zgodził się na wniosek prokuratorów na posiedzenie wyjaśniające i wniosek o rejestrację znowu rozpoznał negatywnie. „Złożyliśmy już skargę na to postanowienie. Uważamy, że nasz statut jest zgodny z prawem – zapowiada Krzysztof Parchimowicz z zarządu stowarzyszenia prokuratorów. To oznacza, że sprawę dostanie teraz do rozpatrzenia zawodowy sędzia, a od jego orzeczenia będzie można złożyć apelację.
W dialogu ważny jest także nasz punkt widzenia!
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, także ustawiona jako comiesięczna systematyczna wpłata (np. 10 złotych) pomoże w podejmowaniu działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
Dziękujemy za każde wsparcie finansowe. Liczymy też na Wasze zaangażowanie!
kontakt: asocjacje@ofop.eu
9.12 Prezydent wręczył Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”