Sektorowy przegląd wydarzeń 28.11-04.12.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku,
dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Rząd kontra fundacje
Debata w mediach dotycząca organizacji pozarządowych osiągnęła stan wrzenia. Trudno w tej chwili powiedzieć, czego właściwie dotyczy. Powiązań personalnych, sposobu wydatkowania środków publicznych, przeznaczenia środków zagranicznych, sposobu działania organizacji, czy wypłacanych w nich wynagrodzeń. Czy dyskusja ta ma coś przykryć (np. nowelizację ustawy o zgromadzeniach) czy pokazywać konflikty (wewnątrz rządu). Jest efektem przypadkowego potknięcia czy planowanej akcji przeciw niezależności organizacji. Nie wiadomo już, czy to akcja przeciw fundacjom, czy też innym organizacjom. Na szczęście Kinga próbuje zbierać to wszystko (dla przypomnienia od czego się zaczęło – TVPkontraNGO). Zainteresowani aktualizowaną cały czas bazą danych mogą się kontaktować poprzez asocjacje@ofop.eu.
Jedno jest pewne – ataki odbijają się na wszystkich organizacjach, nie tylko tych, od których się zaczęło. Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców powiedział: „Można by powiedzieć, że jesteśmy przypadkową ofiarą wojny wypowiedzianej organizacjom pozarządowym”.
II. Ideologia sektora. W poszukiwaniu teorii
Wraca na łamy Asocjacji.org tematyka historyczna – było już O powstaniu Towarzystwa Przyjaciół Nauk, teraz słów kilka o obowiązkach członków tej działającej 200 lat temu organizacji.
III. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
29.11 Na posiedzeniu Zespołu ds. Dialogu Obywatelskiego omawiano zapisy ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Na pytania odpowiadał dyr. Kaczmarczyk. Zespół zdecydował, że spotka się raz jeszcze w tej sprawie.
- W resortach
29.11 Gazeta Wyborcza podała informację, że projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej i fundacji Rzecznik Praw Rodziców „Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze” dostał dofinansowanie z kancelarii premiera. Do października 2018 r. resort i fundacja będą prowadzić konsultacje w ramach wspólnego projektu.
30.11 Oficjalna inauguracja projektu „Obywatele dla Zdrowia”. Jest to jeden z trzech projektów, które mają poprawić dialog obywatelski, m.in. w Ministerstwie Zdrowia. „W trosce o nową jakość dialogu społecznego w ochronie zdrowia Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w partnerstwie Rzecznika Praw Pacjenta oraz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych OFOP rozpoczęła realizację 3-letniego projektu „Obywatele dla Zdrowia”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego”.
IV. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
17.11 do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustawy o rachunkowości, który nałoży na OPP obowiązek szczegółowego przedstawienia wydatkowania środków otrzymanych w ramach odpisów 1% podatku.
2.12 Sejm RP uchwalił ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach. W tej kwestii głos zabierają organizacje pozarządowe, m.in. Komitet Helsiński.
V. Wydarzyło się także
- Inicjatywy
29.11 Klub Jagielloński przypomina o tzw. Giving Day: „Dużo ostatnio mówi się – i my też mówimy – o organizacjach pozarządowych, potrzebie ich niezależności, problemie uniezależnienia od publicznych grantów i środków zagranicznych… Tak, marzy nam się, by działanie organizacji społeczeństwa obywatelskiego było w możliwie największym stopniu zależne od Obywateli – ich oddolnego i systematycznego zaangażowania finansowego i czasowego”.
29.11. Jak powiedział Jan Urmański dla KAI, 4 grudnia przewidywana była kulminacja podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Mama, Tata i Dzieci”, która zmierza do tego, by w UE „definiować małżeństwo i rodzinę na potrzeby prawa europejskiego” oraz „ma gwarantować państwom członkowskim, że Unia nie będzie w żaden sposób wpływała na sposób rozumienia tych pojęć w prawie krajowym”. Przeciw tej inicjatywie jest m.in. międzynarodowe stowarzyszenie gejów i lesbijek.
2.02 podczas spotkania Europa Cafe (sieci organizacji zainteresowanych tematyką współpracy międzynarodowej przy przedstawicielstwie KE) zainicjowane zostało Partnerstwo międzynarodowe nr 34, które ma być elementem “Strategicznej mapy drogowej rozwoju sektora obywatelskiego”
3.12 odbył się pierwszy kongres Stowarzyszenia Endecja. Wziął w nim udział Paweł Kukiz oraz politycy jego ugrupowania. Oko.press
VI. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
1.12 Nadzwyczajne Zebranie członków. Drobne zmiany w statucie (w przyszłym roku praca nad dużą nowelizacją), oficjalne rozpoczęcie – wzorem historycznych organizacji – ręcznie prowadzonego protokolarza spotkań. Strawę (w tym ciasto z… pomidorów) zapewniła Dorota Matejczyk. Dziękujemy.
W dialogu ważny jest także nasz punkt widzenia!
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, także ustawiona jako comiesięczna systematyczna wpłata (np. 10 złotych) pomoże w podejmowaniu działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001