Sektorowy przegląd wydarzeń 21.11-27.11.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku,
dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Rząd kontra fundacje
Debata osiągnęła pewien punkt kulminacyjny. Po tym, jak właściwie wszyscy się wypowiedzieli (a już na pewno większość mediów), zabrał głos prof. Piotr Gliński., co skończyło się konfrontacją w Wiadomościach – zachęcamy do własnej oceny:
II. Ideologia sektora. W poszukiwaniu teorii
Wraca na łamy Asocjacji.org tematyka historyczna (O powstaniu Towarzystwa Przyjaciół Nauk), pojawiły się także teksty, w których Piotr Frączak próbuje sformułować tezę, że nie pieniądzem sektor stoi i nie o pieniądzach powinniśmy przede wszystkim rozmawiać (zobacz), a Dorota Matejczyk widzi przebudzenie samoorganizacji ruchu kobiecego (zobacz).
III. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
25.11 Minister Lipiński wziął udział, wraz z wicepremierem Piotrem Glińskim, w konferencji prasowej w związku z projektem ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
24.11 Nie odbyło się plenarne posiedzenie RDPP – Departament odwołał je dwa dni wcześniej. Część organizacji i niektórzy przedstawiciele samorządów spotkali się na spotkaniu Zespołu ds. Społecznych i zaproponowali stanowisko w sprawie niepokojących programów informacyjnych TVP na temat organizacji pozarządowych (więcej)
IV. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
23.11 NGO.pl publikuje projekt ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z 31 października 2016 r.
- Protesty i apele
27.11 W rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych przeszedł w Warszawie marsz Siła kobiet (więcej)
VI. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
W dialogu ważny jest także nasz punkt widzenia!
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
Dzięki za te podsumowania. Publikowanie ich zapobiegnie przepadkowi w czeluściach internetów. Będzie można wracać do nich po czasie.