Sektorowy przegląd wydarzeń 31.10-06.11.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku,
dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Media publiczne kontra… organizacje?
Telewizja publiczna zafundowała nam serial z organizacjami pozarządowymi w roli głównej. Przede wszystkim z fundacjami, ale pojawiały się i stowarzyszenia. Nie chodziło zresztą o instytucje, a o konkretne osoby. Zobaczymy, jak to się zakończy (rząd bowiem nie zajął oficjalnego stanowiska, a wystąpienia Piotr Glińskiego i Wojciecha Kaczmarczyka nie można chyba uznać za zadowalające), w sektorze zaś ferment, który ruszył organizacje nie tylko z Warszawy (choć w dużej mierze to one zostały zaatakowane), ale z całej Polski. Osoby współpracujące ze Stocznią czy ze Szkołą Liderów to setki osób w bardzo różnych zakątkach naszego kraju. Wydaje się, że sektor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tej sprawie.
Dla zainteresowanych mamy przygotowane przez OFOP zestawienie linków, pokazujące skalę zjawiska:
TVP kontra NGO
Bardzo prosimy o dane na temat dodatkowych komentarzy, stanowisk, informacji na adres asocjacje@ofop.eu
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- W resortach
02.11 W ramach prac Komitetu Umowy Partnerstwa ukonstytuował się Podkomitet ds. monitorowania zasady partnerstwa. Przewodniczącym został (ze strony partnerów spoza administracji) Piotr Frączak, a wiceprzewodniczącą (z ramienia administracji rządowej) Konstancja Piątkowska.
03.11 Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało wyniki konsultacji Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.
04.11 Na NGO.pl ukazał się artykuł pokazujący stan pracy nad reformami w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Niestety, nie pokazuje on dobrych praktyk w zakresie konsultacji publicznych.
III. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- AntyUniwersytet
03.11 Rozpoczynamy przygotowywanie recenzji publikacji naukowych dotyczących trzeciego sektora, szukamy autorów.
- Z życia Stowarzyszenia
01.11 W 216 rocznicę powstania Towarzystwa Przyjaciół Nauk w imieniu Stowarzyszenia zapaliliśmy świeczkę na grobie Stanisława Staszica. Kim był Staszic i jaką rolę odgrywało TPN, wstyd byłoby ludziom z III sektora tłumaczyć, więc się nie podejmujemy
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001