Sektorowy przegląd wydarzeń 24.10-30.10.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku,
dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Media publiczne kontra… fundacje?
Cały tydzień to informacje na temat powiązań personalnych i finansowania fundacji – insynuacje i wyjęte z kontekstu fakty jako podstawa do twierdzeń o sieci powiązań. Środowisko się broni, m.in.:
- Oświadczenie Jerzego Stępnia – Prezesa Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej z 24 października 2016 r.
- List otwarty OFOP-u w sprawie ataków medialnych na NGO
Czekamy, jakie stanowisko zajmą instytucje rządowe (Pełnomocnik ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego przy KPRM), posłowie (mamy przecież Zespoły zajmujące się organizacjami pozarządowymi i działalnością obywatelską) i przedstawiciele NGO w RDPP. Milczenie w tej sytuacji jest przyzwoleniem na tego rodzaju ataki.
Warto wiedzieć:
Pierwsza „Bitwa na Fundacje” rozpoczęła się gdzieś w 1993 r. i zakończyła się uznaniem fundacji za pełnoprawne organizacje pozarządowe (I Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych w 1996 i zapis art. 12 do Konstytucji RP z 1997 r.). Zapis tej „bitwy” przygotowany specjalnie na I OFIP jest do przeczytania dla zainteresowanych: Piotr Frączak, „Bitwa na fundacje” 1996. Warto przypomnieć, że argumenty, a i strony konfliktu, były podobne
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- W resortach
28.10 Minister Sportu i Turystyki przedstawił do konsultacji projekt Programu współpracy Ministra Sportu i Turystyki z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2017-2020. Uwagi do projektu można przesyłać do 22 listopada br.
III. Wydarzyło się także
19.10 Apel 90 organizacji pozarządowych do polskiego Prezydenta i Premier Rady Ministrów wzywający do wdrożenia zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących ochrony praworządności.
IV. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
26.10 Niezapowiedziana kontrola Komisji Rewizyjnej.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001