Sektorowy przegląd wydarzeń 10.10-16.10.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku,
dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Ideologia sektora. W poszukiwaniu teorii
W ramach przygotowań do tzw. „Małego OFIP-u”, czyli spotkania Stałej Konferencji ds. Strategicznej Mapy Drogowej, przygotowana została gra „Zostań reprezentantem sektora obywatelskiego”. Na marginesie kolejnych demonstracji w Warszawie coraz częściej pojawiają się refleksje, jak sektor (i osoby z nim związane) powinien się odnosić do tej formy partycypacji obywatelskiej. Czy, jak to pisze Piotr Frączak, powinien się po prostu zaangażować?
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
12.10 Członkowie dotychczasowych zespołów eksperckich przy Pełnomocniku ds. rozwoju Społeczeństwa otrzymali zaproszenie do kontynuowania pracy w ramach podgrup.
- W resortach
12.10 Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, podpisano już wszystkie umowy w ramach konkursu pn. „Rozwój dialogu społecznego w ochronie zdrowia”. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że w realizację tych projektów włączy się ponad 20 organizacji pozarządowych reprezentujących pacjentów. Efektem tych działań będzie dostarczenie rekomendacji poprawiających a) dialog publiczny w obszarze ochrony zdrowia, b) funkcjonowanie programów profilaktycznych, c) opiekę nad pacjentem onkologicznym.
IV. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
10.10 Ósmy komunikat Obywatelskiego Forum Legislacji wskazuje ponowny wzrost (z 30 do 40%) liczby projektów poselskich przygotowanych przez partię rządzącą. Projekty poselskie są narzędziem dla opozycji. Partia rządząca może tworzyć nowe prawo korzystając z wyspecjalizowanej kadry ministerialnej. Projekty rządowe muszą spełniać wyższe standardy w zakresie oceny skutków regulacji, podlegają konsultacjom i opiniowaniu, czas ich procedowania jest dłuższy. Projekty poselskie – nie, przez co obarczone są ryzykiem wystąpienia większej ilości błędów. Takie omijanie ścieżki rządowej nazywa się potocznie by-passowaniem.
13.10 Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia rozpoznał zażalenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na postanowienie prokuratury w sprawie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. Sąd postanowienie prokuratury uchylił.
13.10 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wróciło do idei prawnego uregulowania ekonomii społecznej. Pojawiły się (poza oficjalnym obiegiem) założenia do ustawy o zasadach udziału podmiotów ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstw społecznych, w realizacji usług społecznych użyteczności publicznej.
- Protesty i apele
15.10 W Warszawie odbyły się dwie manifestacje: marsz „Stop TTIP i CETA: Wielka demonstracja” organizowany przez Fundację Akcja Demokracja (w komitecie organizacyjnym znalazły się również Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Strefa Zieleni) oraz „Warszawa przeciw rasizmowi i przemocy” – wydarzenie zorganizowane przez nieformalną inicjatywę CHLEBEM I SOLĄ, pomagającą uchodźcom.
- Afery i aferki
11.10 Fundacja INSPRO opublikowała informację „TVP znów nie wyemituje naszego spotu”, Witold Zakrzewski na naszej stronie facebookowej napisał: „Na temat spotu była bardzo ożywiona dyskusja na Komisji Kampanii Społecznych TVP i nie tylko przedstawiciele TVP krytycznie odnosili się do spotu, ale również pięciu przedstawicieli strony pozarządowej zasiadających w komisji”, co wywołało burzliwą dyskusję.
13.10 Sieć Obywatelska Watchdog Polska postanowiła sprawdzić, na co Ruch Kontroli Wyborów przeznaczy pieniądze z wygranego w MSZ konkursu na prowadzenie Regionalnego Ośrodka Debat Międzynarodowych. Mimo że RKW korzysta ze środków publicznych, nie odpowiedział na wniosek o udostępnienie informacji. Sieć złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.
VI. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- AntyUniwersytet
12.10 W ramach działań AntyUniwersytetu rozpoczęło pracę Konwersatorium dotyczące współczesnych problemów z podstawowym prawem obywatelskim, jakim jest prawo do zrzeszania się. Do pracy w ramach Konwersatorium zaproszeni są studenci przynajmniej po kursie podstawowym.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001