Sektorowy przegląd wydarzeń 03.10-09.10.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
h
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
Na marginesie Czarnego Poniedziałku felieton Doroty Matejczyk pod intrygującym tytułem Zaimek niezdzierżawczy, czyli zaimek załamek.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
07.10 Na stronach KPRM pojawia się informacja o utworzeniu Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego, którego dyrektorem został Wojciech Kaczmarczyk. Do tej pory obsługą Pełnomocnika ds. Społeczeństwa Obywatelskiego zajmował się Departament Spraw Obywatelskich. Na razie brak bliższych szczegółów.
- W resortach
4.10 Ministerstwo Rozwoju ogłosiło konsultacje Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.
4.10 Po ponad półtora roku od powołania (27.02.2015) po raz pierwszy spotkał się Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej.
5.10 W Sejmie informacja Ministerstwa Zdrowia na temat prowadzonego przez resort dialogu społecznego.
III Repozytorium współpracy
6.10. Ruszyło Repozytorium prowadzone przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych dokumentujące naruszenia prawa lub dobrych obyczajów w relacjach rząd – organizacje pozarządowe, zwłaszcza w takich obszarach, jak ciała dialogu, współpraca finansowa, a także programy współpracy. Znajdują się tam m.in. takie obserwacje:
4.10 Ministerstwo Zdrowia unieważniło konkurs ofert ogłoszony 14.07.2016, w którym termin na złożenie oferty upływał 28.07.2016. Organizacje dostały 14 dni na złożenie oferty, a MZ po 68 dniach stwierdziło, że konkurs unieważnia bez podania przyczyny.
6.10 Fundacja Rodzić po Ludzku upubliczniła list do Ministra Zdrowia wyrażający oburzenie i zaniepokojenie z powodu 7-dniowego terminu w konkursie na składanie ofert dotyczących realizacji zadań z Narodowego Programu Zdrowia.
IV. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
5.10 Sejm odrzucił projekt obywatelski Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris dotyczący wprowadzenia całkowitego zakazu przerywania ciąży.
6.10 Odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Jak wynika z uzasadnienia, w gronie organizacji popierających projekt znalazły się m.in. NSZZ Solidarność oraz stowarzyszenia, np. Stowarzyszenie Stop Wyzyskowi Biedronka i Stowarzyszenie Zdrowa Praca.
V. Wydarzyło się także
- Protesty i apele
3.10 W całej Polsce odbyły się protesty i marsze w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Skala protestów, mimo złej pogody, zaskoczyła wszystkich.
5.10 Został zainaugurowany partycypacyjny proces tworzenia nowej ustawy o mediach publicznych na bazie deklaracji zawartych w Obywatelskim Pakcie dla Mediów Publicznych.
7.10 Kongres Kultury. Kongresy Kultury to wydarzenia, które wyznaczały ważne punkty w historii działań obywatelskich. Od roku 1981 – gdy społeczną inicjatywę przerwał stan wojenny, po rok 2009, gdy hasło 1% na kulturę zainicjowało powstawanie ruchu Obywateli Kultury i Pakt dla Kultury. Tegoroczny Kongres był próbą podsumowania efektów Paktu.
Krótkie sprawozdanie:
Podczas Kongresu Kultury odbyła się sesja plenarna dotycząca Paktu dla Kultury i Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych. Debatę poprowadzili Beata Chmiel i Jacek Żakowski.
Pierwsza część była poświęcona Obywatelskiemu Paktowi na rzecz Mediów Publicznych. O tym, jak powstał, dlaczego powstał i do czego zobowiązuje w imieniu inicjatorów Paktu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Obywateli Kultury i Obywateli Nauki opowiadali Ewa Kulik-Bielińska, Maciej Strzembosz i Jakub Wygnański.
W drugiej części debaty uczestniczyli Małgorzata Omilanowska, była minister kultury, która przez czas swojej kadencji współpracowała z Obywatelami Kultury w ramach Komitetu Społecznego ds. realizacji Paktu dla Kultury, oraz Michał Boni, sygnatariusz Paktu, były minister administracji i cyfryzacji, z którym Pakt był omawiany i realizowany w ramach międzyresortowego zespołu przy KPRM. Rozmowa dotyczyła zarówno samej realizacji założeń podpisanego w 2011 roku dokumentu, jak i relacji obywatele – rząd. Na tę część debaty nie udało się dojechać byłemu ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu, który był sygnatariuszem Paktu i w którego to resorcie odbywały się główne prace nad jego realizacją.
Trzecia część była poświęcona podsumowaniu realizacji poszczególnych punktów Paktu dla Kultury. Udział w niej wzięli Beata Stasińska, Marek Krajewski, Tomasz Thun-Janowski i Maciej Strzembosz.
W ostatniej części blaski i cienie ruchu i działalności Obywateli Kultury przedstawili Beata Chmiel i Maciej Strzembosz. Ten wątek opatrzony był komentarzem i refleksją Bogdana Zdrojewskiego, któremu udało się dołączyć do panelistów.
Niebawem będzie dostępne nagranie z debaty i bardziej szczegółowe podsumowanie.
- Afery i aferki
7.10 Watchdog Portal opublikował informację, że węgierska organizacja strażnicza TASZ udowodniła, że za atakami na organizacje pozarządowe i ich dyskredytowaniem na Węgrzech stał sam Orbán Viktor.
VI. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- Wyjazdy organizacyjne
8.10 Wyjazd członków Stowarzyszenia do Bodzentyna w celu uprawiania perypatetycznych dyskusji oraz testowania nowej gry planszowej opartej na Strategicznej Mapie Drogowej pn. „Zostań reprezentantem sektora obywatelskiego”.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001