Sektorowy przegląd wydarzeń 23.01-29.01.2017
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku,
dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
W cyklu „Niebiznesowy model działania organizacji pozarządowej” ukazał się tekst Uczyć się na błędach…
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
26.01 Na ngo.pl tekst o tym, dlaczego nie ukazał się do tej pory wywiad z Adamem Lipińskim, pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego, gdzie czytamy: „Od pierwszej prośby o wywiad z ministrem Lipińskim upłynęło dokładnie 100 dni. Od pierwszego umówionego terminu spotkania – 11 tygodni. W międzyczasie wydarzyło się bardzo wiele i pojawiło się wiele pytań, których wciąż nie udało nam się panu Ministrowi zadać”.
- W resortach
26.01 W Ministerstwie Edukacji Narodowej Zarząd Fundacji MIS (Małopolska Izba Samorządowa) podpisał umowę o dofinansowanie projektu „Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji na rzecz aktywizacji edukacyjnej osób dorosłych” w ramach POWER 2.14. Fundacja MIS jest jedną z trzech instytucji w Polsce wybranych do opracowania i przetestowania w skali całego kraju modelu Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim,Wyższą Szkołą Ekonomii i Informatyki i Związkiem Powiatów Polskich.
- W mediach publicznych
23.01 Jak poinformował na facebooku Michał Braun, nastąpiła zmiana w dialogu obywatelskim w mediach publicznych (przynajmniej w Kielcach). Michał pisze: „Przez 4 lata byłem sekretarzem Rady Programowej Radia Kielce, do której wszedłem z rekomendacji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. W Radzie, reprezentując różne środowiska i opcje polityczne, nie raz się różniliśmy w poglądach, ale na każdym spotkaniu był prezes Kusto i redaktor naczelna Joanna Gergont. Na spotkania przychodzili dziennikarze, słuchaliśmy audycji, recenzowaliśmy je, rozmawialiśmy o tym, co można zmienić, jak dotrzeć do słuchaczy… do czasu!
PiS zmienił zarząd – prezesem został Janusz Knap (bardzo bliski współpracownik prezydenta Lubawskiego), jednocześnie sobie przypisał funkcję redaktora naczelnego. Na spotkanie Rady przyszedł raz. W aroganckiej dyskusji obraził wielu członków Rady i przewodniczącego, twierdził, że nie obchodzą go opinie Rady Programowej, że nie będzie konsultować zmian w ramówce z jej członkami, beształ poprzedni zarząd i wprowadził w błąd Radę, przedstawiając negatywne informacje na temat stanu finansów i słuchalności.
Przed 3,5 roku zarząd był na każdym spotkaniu Rady. Od pół roku nie pojawił się nikt, oprócz Pani sekretarz, która mimo że jest świetną dziennikarką – w tej roli niestety nie znała odpowiedzi na wiele pytań zadawanych przez Radę.
Nasza kadencja skończyła się, o czym dowiedzieliśmy się… ze strony internetowej. Na ostatnie posiedzenie wieńczące czteroletnią kadencję nie pofatygował się prezes-redaktor naczelny, nikt nie podziękował, nie poinformował nawet, że to ostatnie spotkanie. Pani sekretarz wyszła „na chwilkę” w połowie spotkania i już nie wróciła. Kończyliśmy więc bardzo ciekawy czas dyskusji o roli mediów publicznych, o Radiu Kielce, o audycjach bez ani jednej osoby z rozgłośni w sali”.
III. Wydarzyło się także
- Protesty i apele
14.01 Stowarzyszenie NIEPOKONANI 2012 informuje, że Trybunał miał się zająć sprawą zgłoszoną przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który podejrzewa, że mechanizm wszczynania postępowania karnego przygotowawczego służy urzędowi skarbowemu do obchodzenia zapisów mówiących, że obowiązek zapłacenia zaległych podatków przedawnia się po 5 latach. Trybunał jednak „zdecydował o zamknięciu rozprawy, otwarciu jej na nowo i odroczeniu bez wyznaczenia żadnego nowego terminu. Ostatecznej decyzji w tej ważnej sprawie nie poznamy zbyt szybko. Nie wiadomo nawet, kiedy Trybunał do niej wróci”.
23.01 Stanowisko czterech stowarzyszeń sędziowskich w sprawie reformy sądownictwa. Zarządy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”, Stowarzyszenia Sędziów Themis, Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych i Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce Pro Familia przyjęły wspólne stanowisko, w którym stwierdzają, że proponowane rozwiązania są zaprzeczeniem konstytucyjnej zasady, według której „niezależność sądów i niezawisłość sędziów to nie przywilej, lecz gwarancja dla obywatela, że jego sprawę będzie rozpatrywał sędzia wolny od nacisków ze strony polityków”.
24.01 Stanowisko organizacji studenckich w sprawie „Protestu studentek i studentów”, w którym czytamy: „Uważamy, że uniwersytecka powściągliwość w stricte politycznych osądach pełni, zwłaszcza współcześnie, bardzo istotną funkcję i nie należy z nią zrywać w imię przekonań pewnej wąskiej grupy osób”. Podpisały się pod nim Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, Fundacja Służby Niepodległej, Fundacja Sapere Aude, Stowarzyszenie Koliber, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski.
25.01 Zostało przyjęte wspólne stanowisko ws. projektu Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przez Partnerstwo Tematyczne nr 28 „Dobre prawo dla organizacji pozarządowych”. Jest zbieżne ze stanowiskiem OFOP-u z 13.01.2017, które publikowaliśmy na ngo.pl, i poparło je już m.in. PT nr 32 „Działania na rzecz rozwoju współpracy z administracją publiczną”.
- Afery i aferki
11.01 Sąd w Krakowie wyznaczył tymczasowego nadzorcę sądowego dla Stowarzyszenie „Rotunda”, które złożyło do sądu wniosek o upadłość. jak podaje portal http://krakow.naszemiasto.pl/ “Przedstawiciele instytucji współpracujących z Rotundą są jednak pełni obaw co do dalszej współpracy z zadłużonym stowarzyszeniem. Monika Kufel, dyrektorka Krakowskich Reminiscencji Teatralnych przypomina, że stowarzyszenie nie rozliczyło się z organizacji KRT na ponad 30 tys. zł. Do porozumienia ze stowarzyszeniem nie doszedł również Tomasz Handzlik, dyrektor Jazz Juniors. Dlatego w przyszłym roku organizatorem nowego już festiwalu będzie Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej. “.
- Inicjatywy
01.01 W związku z brakiem dofinansowania od 1 stycznia 2017 r. Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego zmuszony został zawiesić działalność Poradni Telefonicznej dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem prowadzonej pod numerem 22 668-70-00 oraz Poradni mailowej. Osoby doznające przemocy w rodzinie oraz jej świadkowie mogą uzyskać pomoc telefoniczną pod numerem całodobowej bezpłatnej infolinii 800-120-002 Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” z Warszawy, która wygrała konkurs Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
VI. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- Walne Stowarzyszenia
27-29.01 W Węgrowie odbyło się walne zebranie członków, dla przyjęcia rocznego sprawozdania i przedyskutowania propozycji zmian w statucie, dalszych prac w zakresie inicjowania debaty w sektorze i działań AntyUniwersytetu. Sprawozdanie niebawem.
W dialogu ważny jest także nasz punkt widzenia!
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, także ustawiona jako comiesięczna systematyczna wpłata (np. 10 złotych) pomoże w podejmowaniu działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
Dziękujemy za każde wsparcie finansowe. Liczymy też na Wasze zaangażowanie!
kontakt: asocjacje@ofop.eu