Sektorowy przegląd wydarzeń 25.01-31.01.2016
I. Asocjacje.org
Zapraszamy do czytania i komentowania nowej strony Asocjacje.org, która ma być miejscem prezentowania różnych stanowisk na temat działalności społecznej, organizacji pozarządowych i sektora obywatelskiego. A na niej m.in.
Z historii sektora – oPowieść w odcinkach o czasach 1914-1916
W tym tygodniu dwa odcinki dotyczące sekcji pośrednictwa pracy (1 i 2), w których doszukiwać się można dzisiejszych form aktywizacji zawodowej, a także kilka ważnych tekstów o federalizacji, o dialogu obywatelskim, o języku w funduszach europejskich.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
25.01 – spotkanie Zespołu ds. Rozwoju Dialogu Obywatelskiego przy RDPP z przedstawicielami organizacji w komisjach do spraw kampanii społecznych przy TVP i PR. Omawiano problem braku reprezentacji organizacji w tych ciałach już od ponad roku (Polskie Radio zwróciło się do RDPP o wskazanie nowych przedstawicieli) oraz bieżące problemy z kampaniami społecznymi (por. np. tekst na ngo.pl).
27 stycznia – ogłoszenie o naborze kandydatów na przedstawicieli organizacji pozarządowych w Grupie Roboczej do spraw Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz w Komitecie Sterującym do spraw koordynacji interwencji EFSI w służbie zdrowia (podkomitecie Komitetu Umowy Partnerstwa). UWAGA, treść obu ogłoszeń jest na jednej stronie!
W planach
3 lutego br. planowane jest spotkanie Zespołu ds. społecznych. Podczas spotkania kontynuowane będą prace nad minimalnymi wymaganiami usług społecznych finansowanych z EFS.
18 lutego odbędzie się pierwsze posiedzenie RDPP – być może odpowie przynajmniej na część pytań dotyczących przyszłości relacji rząd – organizacje pozarządowe, patrz Dialog obywatelski – punkt startu.
- Organizacje w resortach
26.01 – Minister MKiDN Piotr Gliński wziął udział w promocji książki na temat organizowania wolontariatu w instytucjach kultury.
27.01 – ogłoszono nabór do działającego przy Ministerstwie Zdrowia Komitetu Sterującego (patrz wyżej), o wadze tego ciała mówiliśmy już na naszych stronach .
30.01 – Minister MON Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na finansowanie organizacji proobronnych z własnych środków: “To się musi skończyć. Ministerstwo Obrony Narodowej musi wziąć na siebie wysiłek finansowy, tak żeby był rzeczywisty skutek w postaci wzmocnienia naszej armii o obronę terytorialną kraju”, więcej na stronie MON.
- Pełnomocnik Rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego
26.01 – wziął udział w promocji książki na temat organizowania wolontariatu w instytucjach kultury.
Na stronie KPRM – niestety bez daty – ukazał się Program dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
28.01 – wziął udział w spotkaniu Parlamentarnego Zespołu wspierania inicjatyw obywatelskich i kontaktów z organizacjami pozarządowymi.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Zespoły parlamentarne
28.01 odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu wspierania inicjatyw obywatelskich i kontaktów z organizacjami Pozarządowymi. Posłowie zapoznali się z planami Pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego przy KPRM-ie. Niestety, nadal nie wiadomo, jakie będą zasady zapraszania na posiedzenia zespołu, istnieje jednak niebezpieczeństwo, że – nie tak jak do tej pory – zaproszenia nie będą szły automatycznie do organizacji, ale zapraszane będą indywidualne organizacje w zależności od tematu spotkania. Liczymy, że na najbliższym posiedzeniu Zespołu (18-19 lutego) przyjęty zostanie plan prac i zasady zapraszania organizacji.
- Biuro Analiz Sejmowych
- Wstęp
- Dorota Pudzianowska, O istocie instytucji prawnej obywatelstwa
- Julia Wojnowska-Radzińska, Obywatelstwo Unii Europejskiej
- Grzegorz Makowski, Rozwój sektora organizacji pozarządowych w Polsce po 1989 r.
- Justyna Osiecka-Chojnacka, Zaufanie jako fundament społeczeństwa obywatelskiego – wyzwania dla polskiego szkolnictwa
- Monika Korolewska, Kamilla Marchewka-Bartkowiak, Budżet obywatelski jako przejaw aktywności społecznej – analiza doświadczeń na przykładzie jednostek samorządu terytorialnego
- Tomasz Masłyk,Użytkownicy internetu w Polsce i ich obywatelski potencjał w perspektywie cyfrowego podziału i kapitału społecznego
- Marzena Starnawska,Przedsiębiorczość społeczna w społeczeństwie obywatelskim w Polsce
- Kamilla Marchewka-Bartkowiak, Marcin Wiśniewski Obligacje społeczne – nowy instrument finansowania zadań społecznych
IV. Wydarzyło się także
W pięknych i historycznie dla organizacji pozarządowych zasłużonych murach siedziby Naczelnej Organizacji Technicznej odbyło sie spotkanie założycielskie Zespołu, który ma kontynuować dobre praktyki współdziałania ekspertów i działaczy w pracach nad nowelizacją ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Zespół będzie elementem realizacji Strategicznej Mapy Drogowej rozwoju sektora obywatelskiego.
- Stowarzyszenie na rzecz FIP
29.01 – odbyło się ostatnie walne zebranie stowarzyszenia, które – powstałe po I Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych – przez wiele lat pełniło funkcję nieformalnej reprezentacji sektora, organizując m.in. kolejne OFIP-y czy przedstawicielstwo polskich NGO w Brukseli. Po VI OFIP-ie, który odbył się 10-17 września 2011 roku, podjęto decyzję o przekazania większości działań (w tym organizacji OFIP-ów) Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
V. Biblioteka OFOP-u
- Internetowe archiwum
W archiwum są już linki do kolejnych numerów Cotygodnika Pozarządowego.
- Nowości na półkach
Nadal zbieramy informacje na temat dobrych i złych podręczników do zarządzania w organizacjach pozarządowych – W poszukiwaniu dobrych książek o zarządzaniu w organizacjach pozarządowych – konkurs.
Trwa reorganizacja Biblioteki. Aktualizujemy, po przeprowadzkach licznych, księgozbiór nadając nowe numery i miejsca w odpowiednich szafach (np. ostatnio uaktualnione) i dodajemy nowe, np. Jak pisać o Funduszach Europejskich?
VI. AntyUniwersytet
- Kursy
Nabór na kolejny samokształceniowy kurs “Stowarzyszenia a państwo” dla tych, którzy chcą trochę uporządkować swoją wiedzę na temat działalności społecznej. Trzeba na forum dyskusyjnym w grupie kilku-, kilkunastoosobowej skonfrontować z innymi swoje refleksje na temat sześciu krótkich, ważnych tekstów. Tydzień na przeczytanie ok. czterech stron i odniesie się do nich. Start kursu 14 lutego! Wystarczy przesłać zgłoszenie na asocjacje@ofop.eu. Zapraszamy!
Dla organizacji z Warszawy zapraszamy na spotkanie O samokształceniu w organizacjach pozarządowych. Zgłoszenia do 9 lutego.
- Informacje ogólne
Zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów.
- I Ty możesz wspomóc działalność antyUniwersytetu, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”,
„niebiznesowy model działania”
więcej o zespole http://asocjacje.org/blog/ofop-inicjuje-zespol-organizacji-pozarzadowych-na-rzecz-dobrego-prawa-dla-stowarzyszen-i-fundacji/