Sektorowy przegląd wydarzeń 26.09-02.10.2016
ukazuje się z opóźnieniem z powodu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
27.09 Do organizacji dociera informacja, że powołany został Podkomitet ds. monitorowania realizacji zasady partnerstwa, który działać będzie przy Komitecie Umowy Partnerstwa.
30.09 III posiedzenie Komitetu Umowy Partnerstwa. Tym razem wyjazdowe w Gdańsku (na terenie stadionu Lechii), poświęcone konsultacjom Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
- Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
28.09 Rekonstrukcja rządu. Minister Wojciech Kaczmarczyk odwołany, a na jego miejsce mianowany zostaje Adam Lipiński. Próba odpowiedzi dlaczego i co z tego wyniknie – w tekście Filipa Pazderskiego na ngo.pl.
- W resortach
29.09 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Odbywa się spotkanie Komitetu Monitorująco-Sterującego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Informowaliśmy o ekstremalnych pomysłach na zmianę Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, sprawozdanie Karola Gutsze budzi pewne nadzieje.
II. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
26.09 Do konsultacji trafiła kolejna mała (3-stronicowa) nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (UDDPioW), termin zgłaszania uwag to 7.10. Zgodnie z komunikatem MRPiPS projekt „zakłada usprawnienie procedury wymiany informacji pomiędzy ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia, będącym dysponentem Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego, a sądami rejestrowymi. Projekt przewiduje także rozszerzenie i uszczegółowienie katalogu źródeł przychodów Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego. Projekt doprecyzowuje również zasady składania sprawozdań przez organizacje pożytku publicznego, które utraciły ten status w okresie sprawozdawczym. Ponadto racjonalizuje zasady tworzenia przez ministra właściwego wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok podatkowy”.
III. Wydarzyło się także
- Protesty i apele
21.09 Fundacja LEX NOSTRA i Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy otrzymały odpowiedź z Archiwum Państwowego, że w związku z prawdopodobnymi dalszymi czynnościami nad badaniem przejrzystości wyborów samorządowych z 2014 roku i wyborów parlamentarnych z roku 2015, karty wyborcze i dokumentacja wyborcza nie ulegną zniszczeniu.
- Nagrody
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001