Sektorowy przegląd wydarzeń 12.09-18.09.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
Próba wyjaśnienia, czym w istocie jest Stała Konferencja jako sposób działania społecznego. Mamy też kolejny, jak zwykle dający do myślenia, felieton Doroty Matejczyk – Złota polska jesień, czyli o edukacji obrazkowej.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
15.09 Pełnomocnik występował na konferencji „Społeczeństwo obywatelskie w procesie stanowienia prawa – wsparcie ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój”, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
16.09 W Ministerstwie Rozwoju spotkanie konsultacyjne na temat części społecznej (edukacja, zdrowie, społeczeństwo obywatelskie) Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
- W resortach
09.09 Minister cyfryzacji Anna Streżyńska podpisała Program współpracy z organizacjami pozarządowymi na lata 2016-2018.
16.09 Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało propozycje zmian w ustawie Prawo oświatowe, dzień później grupa robocza ds. kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej wydała Oświadczenie w sprawie projektu ustawy Prawo oświatowe, w którym czytamy: „Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec jakichkolwiek form ograniczania wolności realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą, a w szczególności wolności wyboru szkoły dla naszych dzieci”, zaś Fundacja Przestrzeń dla Edukacji opublikowała tekst To nie będzie dobra zmiana, przypominając: „debata, którą organizowało MEN, nosiła tytuł „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra Zmiana”. Do dziś nie poznaliśmy raportów z tych spotkań i nie wiemy, na jakie ustalenia MEN się powołuje”.
III. Wydarzyło się także
- Protesty i apele
13.09 ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Fundacja Greenmind, Greenpeace Polska, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska ogłosiły Stanowisko organizacji pozarządowych w sprawie rezolucji Parlamentu Europejskiego o Polsce apelując „o rezygnację z planów zwiększonej wycinki i objęcie całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym”.
17.09 W ramach społecznych obchodów 40-lecia Komitetu Obrony Robotników odbyła się w Warszawie Konferencja rocznicowa inaugurująca obchody. Trudno ukryć, że współczesna działalność społeczna ma swoje korzenie, a przynajmniej punkt odniesienia, w KOR-ze lat 70.
- Afery i aferki
12.09 TVN 24 podało, że doszło w Sejmie do przepychanek, przedstawiciel Fundacji im. Dobrego Pasterza z Sosnowca, który, jak twierdzi, chciał zadać pytanie wicemarszałkowi, został odciągnięty przez przedstawicieli biura prasowego PiS i wyprowadzony przez straż marszałkowską.
13.09 Jak podała Fundacja Przestrzeń dla Edukacji, „Na posiedzeniu komisji sejmowej 5 września 2016 r. dowiedzieliśmy się, że konsultacje ustawy, która zostanie przedstawiona 16 września, będzie prowadzić Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (…) W czasie posiedzenia Komisji Edukacji i Młodzieży 13 września 2016 r. min. Zalewska, wbrew temu, co przedstawiła tydzień temu, zapowiedziała, że wniosek o konsultacje z partnerem społecznym będzie jednak opracowywany nadal”. Problem z wyborem partnera do konsultacji zatem wciąż trwa.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001