Sektorowy przegląd wydarzeń 05.09-11.09.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
- Wreszcie ukazały się rekomendacje do sektora pozarządowego, które mogą być podstawą do dyskusji, jak poprawić reprezentację sektora. Jest to wynik prac w ramach projektu „III sektor dla EFS-u”, ale powinny się stać podstawą dyskusji w ramach partnerstw Strategicznej Mapy Drogowej.
- Kolejny, jak zwykle dający do myślenia, felieton Doroty Matejczyk Czarna wołga, brunatna fala i heurystyka dostępności.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
09.09 Uzyskaliśmy informację, że „Sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego za okres od 8 stycznia 2016 roku do 8 lipca 2016 roku” zostało przekazane do wiadomości członkom Rady Ministrów. M.in. o tym na stronie OFOP-u w tekście : Czy niedługo zobaczymy ustawę ministra Kaczmarczyka o Narodowym Centrum?
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
08.09 Plenarne posiedzenie Rady, a na nim m.in. o ankiecie skierowanej do członków ciał dialogu delegowanych przez Radę, o propozycjach nowelizacji ustaw o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie i Krajowym Rejestrze Sądowym (na tym etapie nie można już było składać własnych propozycji zmian).
- W resortach
06.09 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie Krajowej Rady Konsultacyjnej do spraw Osób Niepełnosprawnych (z dnia 31 sierpnia 2016 r.).
- Rzecznik Praw Obywatelskich

za stroną: rpo.gov.pl
10.o9 Reprezentanci organizacji, które poparły kandydaturę Adama Bodnara na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, spotkali się w Biurze RPO, by porozmawiać o tym, jakie ważne dla obywateli sprawy udało się rozwiązać, a jakie ciągle jeszcze wymagają uwagi i pracy (więcej).
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
09.09 Ministerstwo Finansów opublikowało uwagi do projektu ustawy o rachunkowości, które wpłynęły w ramach konsultacji publicznych. Wśród nich opinie odnoszące się do proponowanego załącznika nr 6, który ma być z mocy ustawy podstawową formą sprawozdawania się organizacji pozarządowych. Po konsultacji z RDPP uwagi wystosowało też MRPiPS. O przebiegu posiedzenia RDPP w tej sprawie przeczytacie w notatce OFOP-u.
IV. Wydarzyło się także
- Strategiczna Mapa Drogowa
08.09 Spotkanie grupy roboczej w ramach Stałej Konferencji ds. konsultacji Funduszy Europejskich (pełni funkcję Partnerstwa 17
w Strategicznej Mapie Rozw0ju), która pracowała nad uwagami do konsultowanej właśnie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
09.09 Spotkanie zawiązanego kilka dni wcześniej Partnerstwa 26 – znamy już zbiorczy rozkład kosztów organizacji OPP, czekamy na dane dotyczące poszczególnych organizacji, patrz: mojepanstwo.pl.
- Afery i aferki
09.09 Gazeta Wyborcza pisze o wątpliwościach co do przejrzystości działań Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” oraz jej założycielki – Fundacji Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Piotra Skargi, a także założyciela założycielki – Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Mamy nadzieję, że Fundacja odniesie się do tych zarzutów. Chętnie zamieścimy link do takiej informacji.
09.09 OKO.press poinformowało o wątpliwościach co do istoty działań Stowarzyszenia Towarzystwo Lexus. Oficjalnie działa ono dla dobra publicznego, ale teraz trafiło pod lupę sądu i prokuratury „podejrzewane o ukrywanie majątku”.
- Działania
10.09 Uczestniczyliśmy w spotkaniu u Rzecznika Praw Obywatelskich (patrz wyżej).
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001