Sektorowy przegląd wydarzeń 29.08-04.09.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
W tym tygodniu początek dyskusji na temat słynnego 1%. Chętnie podejmiemy tę dyskusję także w kontekście dostępnych informacji o przychodach organizacji na stronie mojepanstwo.pl.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
31.08 Na stronach Pełnomocnika Rządu do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego informacja o tym, że 16 września br. w siedzibie ministerstwa odbędzie się konferencja konsultacyjna poświęcona fragmentom Strategii dotyczącym kapitału ludzkiego i społecznego, w których zawiera się również m.in. Narodowy Program Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
III. Wydarzyło się także
- Akcje i protesty
02.09 Jak podaje siecobywatelska.pl12 organizacji pozarządowych zgłosiło chęć uczestniczenia w posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podczas przedstawiania przez Rzecznika Praw Obywatelskich informacji o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela. Jednak otrzymali odpowiedź, że obywateli się w niej nie uwzględnia.
03.09 W Warszawie odbył się Kongres Sędziów Polskich. 11 organizacji pozarządowych wystosowało list organizacji obywatelskich do Sędziów.
- Afery i aferki
31.08 Zarząd Stowarzyszenia 61 wydał oświadczenie w sprawie nieścisłości w informacjach podanych na temat stowarzyszenia i jego pracowników w „Gazecie Polskiej”.
01.09 Fundacja im. Stefana Batorego wydała oświadczenie w sprawie nieprawdziwych informacji zawartych w artykule „Gazety Polskiej Codziennie” oraz w materiałach TVP.
01.09 OKO.press poinformowało o niejasnych powiązaniach Ministra Środowiska i Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (członków Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski) a Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, która dzięki pozytywnej opinii ministra otrzymała dotację z NFOŚ.
01.09 Minął rok od decyzji o przygotowaniu tekstów do studiowania dla aktywnych obywateli. Równocześnie rozpoczął się już szósty kurs podstawowy Wirtualno-Latającego Uniwersytetu Pozarządowego. Zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów. Na stronie również ABC studenta i studentki AU.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezaleznej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane sa społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: antyUniwersytet