Sektorowy przegląd wydarzeń 22.08-28.08.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
W tym tygodniu kontynuujemy teksty dotyczące ideologii w III sektorze (o relacjach organizacje – państwo) i dialogu w ochronie zdrowia (tym razem w kontekście Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju). Mieliśmy też kolejny felieton Doroty Matejczyk, tym razem o codziennej ksenofobii na polskich bazarach.
II. Ideologia sektora. W poszukiwaniu teorii
W poszukiwaniu podstawowych wyznaczników ideologii sektora, powołując się na tekst z ASOCJACJI z 1998 roku, zastanawiamy się, jak budować zdrowe relacje pomiędzy organizacjami pozarządowymi a państwem.
Na ngo.pl pojawiły się głosy – Marcina Stempniaka EFS w perspektywie 2014-2020. Czy stał się jeszcze bardziej niedostępny dla NGO? i Agnieszki Dei PO WER jest chory – dotyczące wad systemu wdrażania funduszy. Ciekawe, czy sygnały te zostały zgłoszone np. przedstawicielom NGO w Komitecie Monitorującym PO WER.
III. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Partnerstwo w Funduszach Europejskich
Organizowane są konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w tym cykl konferencji konsultacyjnych. Konsultacje mają się zakończyć posiedzeniem Komitetu Koordynującego Umowę Partnerstwa i dyskusją na temat Strategii w dniach 29 -30.09 w Gdańsku. Pytanie, czy członkowie KUP o tym wiedzą.
- Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
25.08 Pełnomocnik Rządu do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego zaprosił na konferencję (15 września w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) „Społeczeństwo obywatelskie w procesie stanowienia prawa” – wspartą ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów jest Instytucją Pośredniczącą w tym programie.
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
16.08 przyjęta została Uchwała nr 43 w sprawie wskazania przedstawicieli Rady Działalności Pożytku Publicznego do udziału w pracach związanych z programowaniem kolejnej perspektywy finansowej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021 prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju. Rada Działalności Pożytku Publicznego rekomenduje włączenie do prac prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju Piotra Frączaka oraz Witolda Zakrzewskiego i wskazuje jako zastępcę Grzegorza Wojtanowskiego.
IV. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Po podpisie Prezydenta
18.08 Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z 19 lipca 2016 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ustawa, z niewielkimi wyjątkami, wejdzie w życie z dniem 1 listopada 2016 r. Jak twierdzi WatchDogPfron, propozycje zmian zgłoszone przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON nie zostały uwzględnione.
V. Wydarzyło się także
- Z życia organizacji
06.08 w Spółdzielczym Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Warszawie odbyło się spotkanie federacji pod nazwą Trybunał Narodowy. Wybrano władze, ale ze sprawozdania wynika, że nie ma jeszcze decyzji, „czy jest sens zgłaszać to do rejestracji w KRS. Konferencja była skromna. Wielu działaczy „patriotycznych” dużo gardłuje, a w praktyce nie przybywa…“.
24.08 powstała koalicja „NIE dla chaosu w szkole”, która twierdzi, że „Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji, lecz mądrych i przemyślanych zmian”. W skład koalicji weszły takie inicjatywy, jak Obywatele dla Edukacji, Przestrzeń dla Edukacji, Stowarzyszenie Rodzice dla Edukacji, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, Komitet Obrony Demokracji, Społeczny Monitor Edukacji, Evidence Institute i Związek Nauczycielstwa Polskiego.
- Akcje i protesty
22.08 Organizacje pozarządowe zrzeszone w Grupie Zagranica wystosowały List otwarty ws. trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych, w którym wyrażają swój stanowczy sprzeciw wobec sposobu przeprowadzenia konsultacji społecznych „Programu współpracy Ministra Spraw Zagranicznych z organizacjami pozarządowymi na lata 2016-2017 (…)”, ogłoszonych 14 maja 2016 roku.
23.08 Fundacja Pro – Prawo do Życia wystosowała do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Premier Rządu RP Beaty Szydło i Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego petycję ws. likwidacji stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania.
- Afery i aferki
26.08 TVP.info poinformowało o wszczęciu śledztwa w sprawie organizacji Przystanku Woodstok w latach 2011-2015. To wynik zawiadomienia prokuratury przez Piotra Wielguckiego, blogera występującego pod pseudonimem Matka Kurka, znanego z procesów, podczas których próbował udowodnić nierzetelność działań Owsiaka w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, w związku z czym został prawomocnym wyrokiem uznany za winnego znieważenia.
28.08 UWAGA! Kolejny nabór na kurs podstawowy Wirtualnego Uniwersytetu Pozarządowego. Termin zgłoszeń do 3 września. Zgłoszenie powinno zawierać 3-5 zdań o kandydacie na studenta i deklarację poświęcenia ok. 1 godziny tygodniowo przez 6 tygodni. Zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów. Na stronie również ABC studenta i studentki AU.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezaleznej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane sa społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: antyUniwersytet