Sektorowy przegląd wydarzeń 15.08-21.08.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
Kontynuujemy dyskusję na temat tego, „Co każdy członek komisji rewizyjnej wiedzieć powinien”, tym razem ostatni, podsumowujący tekst. W tym tygodniu także teksty o 100-leciu Dabrowy Górniczej, o ideologii i o dialogu w służbie zdrowia.
II. Ideologia sektora. W poszukiwaniu teorii
Czy dyskusja o ideologii sektora ma sens? Mimo kilku wypowiedzi na facebooku nie wygląda na to, że temat rozpala głowy. A jednak tak nasze podejście do historii, jak i np. przekonanie o roli państwa w życiu społecznym budują nasze wyobrażenia o tym, jaki jest i jaki być powinien III sektor.
III. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
Kolejne wypowiedzi członków zespołów konsultacyjnych przy Pełnomocniku (Karol Gutsze, Filip Pazderski) wskazują na kłopoty z dialogiem wokół narodowej strategii wspierania społeczeństwa obywatelskiego.
- W resortach
18.08 Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie informuje o pracach grupy roboczej ds. kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej w sprawie podsumowania prac dotyczących subwencji oświatowej.
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
IV. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Co nowego
V. Wydarzyło się także
- Z życia organizacji
18.08 Ukazał się „Przewodnik KODera po Stowarzyszeniu” pokazujący planowaną strukturę Komitetu Obrony Demokracji.
- Raporty i analizy
Jak twierdzi Fundacja Rodzić po Ludzku, wnioski z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego opieki okołoporodowej na oddziałach położniczych zbieżne są z wnioskami zawartymi w raporcie z monitoringu oddziałów w woj. mazowieckim przeprowadzonym przez tę Fundację w 2013 roku. Fundacja ma „nadzieję, że raport NIK spowoduje zmianę stosunku decydentów, w szczególności Ministerstwa Zdrowia, do obowiązujących standardów i zaowocuje zdecydowanymi działaniami na rzecz poprawy warunków rodzenia w Polsce”.
18.08 Z okazji 100-lecia nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia z lokalną grupą AntyUniwersytetu. Stowarzyszenie zaangażowane było w odsłonięcie tablicy pamiątkowej związanej z Komitetami Obywatelskimi 1914 r. oraz wydanie „Kurjera Zagłębia” z informacjami z tamtego czasu.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezaleznej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane sa społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: antyUniwersytet