Sektorowy przegląd wydarzeń 08.08-14.08.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
Kontynuujemy dyskusję na temat tego, „Co każdy członek komisji rewizyjnej wiedzieć powinien”, tym razem kolejny tekst – o prawie w organizacjach.
II. Ideologia sektora. W poszukiwaniu teorii
Próbujemy zainicjować dyskusję, czy aideologiczność to siła, czy słabość III sektora w Polsce. Będzie tu więc mowa i o wartościach w organizacjach pozarządowych, i o ideologicznej proweniencji. Nie będziemy też uciekać od współczesnych problemów i polemik, np. które z organizacji, kiedy były wykluczone i dlaczego (por. tekst Romy Aziewicz). Niewątpliwie prowadzi to nas do AntyUniwersytetu i pytania, co profesjonalny pozarządowiec wiedzieć powinien.
III. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- W resortach
08.08 W ramach projektu III Sektor dla EFS przygotowano, m.in. dla Ministerstwa Rozwoju, rekomendacje dotyczące działań wzmacniających realizację zasady partnerstwa.
12.08 Organizacje pozarządowe działające w Grupie Zagranica dowiedziały się, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyjęło program współpracy… 27 czerwca. Jak wynika z dokumentu, „Proces konsultacji z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, został przeprowadzony przy wykorzystaniu: strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej MSZ: www.msz.gov.pl; wywieszenia komunikatu na tablicy informacyjnej w siedzibie MSZ przy al. J. Ch. Szucha 21 w Warszawie. W okresie 30 dni konsultacji nie wpłynęły uwagi ani pytania do programu”.
IV. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- W Sejmie
11.08 Minister Krzysztof Michałkiewicz odpowiadał na interpelację nr 4957 w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczącą m.in. przepisów dla Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych, które mają wejść w życie z dniem 1 listopada 2016 r.
V. Wydarzyło się także
- Protesty i stanowiska
04.08 Pismo Obywateli Nauki skierowane do MNiSW ws. trybu przeprowadzania konsultacji projektów aktów prawnych.
11.08 pod biurem Banku Światowego odbyła się manifestacja i konferencja prasowa przedstawicieli ponad 60 organizacji, naukowców i samorządowców. W biurze Banku Światowego został złożony apel dotyczący zaniechania planów rozwoju żeglugi śródlądowej na polskich rzekach (źródło).
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezaleznej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane sa społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: antyUniwersytet