Sektorowy przegląd wydarzeń 01.0-07.08.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
Kontynuujemy dyskusję na temat tego, „Co każdy członek komisji rewizyjnej wiedzieć powinien”, tym razem teksty o niebezpieczeństwie projektów oraz o prawie w organizacjach. Dodatkowo w ramach asocjacji,org rozpoczynamy dyskusję na temat ideologii trzeciego sektora.
II. Ideologia sektora. W poszukiwaniu teorii
02.08 Na portalu NGO pojawiła się polemika Ilony Gosiewskiej pt. Środowisk konserwatywnych nie zauważano. A musimy ze sobą rozmawiać! z tekstem Ewy Kulik-Bielińskiej (pisaliśmy o nim w poprzednim Cotygodniku). Wydaje się to dobrym pretekstem do tego, aby ożywić dyskusję na temat ideowego oblicza sektora pozarządowego, do czego zachęcamy tekstem pod prowokacyjnym tytułem Ideologiczna bezradność?
III. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
- W resortach
26.07 Na stronach Ministerstwa Zdrowia ogłoszono wyniki konkursu PO WER „Rozwój dialogu społecznego w ochronie zdrowia”. Dofinansowanie otrzymały Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych na projekt Obywatele dla Zdrowia (1 345 008 zł), Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Fenyloketonurię i Choroby Rzadkie Ars Vivendi na projekt Wspólnie decydujemy – wsparcie konsultacji społecznych w ochronie zdrowia (1 754 634,72 zł) oraz Fundacja My Pacjenci na projekt Razem dla Zdrowia (1 940 000 zł). Dialog w służbie zdrowia będziemy nadal monitorować.
29.07 Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z innymi resortami, poddało konsultacjom publicznym projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zaniepokojenie wzbudził m.in. brak informacji o dalszych losach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Konsultacje trwają do 30 września.
IV. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- W Sejmie
04.08 Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Ratujmy kobiety” złożył w Sejmie podpisy zebrane pod projektem liberalizacji prawa aborcyjnego. Instytut Ordo Iuris przygotował Opinię prawną na temat prawidłowości procesu zbierania podpisów pod projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Instytut zaangażowany był w działania konkurencyjnego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”, który swoją propozycję wraz z podpisami złożył w Sejmie 5 lipca.
V. Wydarzyło się także
- Analizy i raporty
07.08 Obywatele Nauki skomentowali raport „Przyszłość polskiej nauki” przygotowany przez Fundację Warsaw Enterprise Institute.
- Protesty i stanowiska
03.04* Instytut Ordo Iuris podjął akcję „Adam Bodnar musi odejść”, twierdząc, że „Prawa i wolności obywateli Rzeczypospolitej są zagrożone, dopóki Adam Bodnar pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich”. W kontrze organizacje podjęły akcję „Pozostawienia na stanowisku RPO Adama Bodnara”. argumentując: „Przeciwstawiając się pomysłom odwołania Adama Bodnara ze stanowiska Rzecznika Praw Obywatelski, zwracamy uwagę na fakt, iż Pan Adam Bodnar pełni swoją funkcję bezstronnie, z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem, nie poddając się jakimkolwiek naciskom politycznym czy też ideologicznym”.
04.07 Oświadczenie stowarzyszenia STOP BANKOWEMU BEZPRAWIU ws. prezydenckiego projektu ustawy o toksycznych kredytach.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezaleznej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane sa społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: antyU&niwersytet