Sektorowy przegląd wydarzeń 11.07-17.07.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
Kontynuujemy dyskusję na temat tego „Co każdy członek komisji rewizyjnej wiedzieć powinien”:
- Ile władzy w… trzeciej władzy 3
- Ile władzy w… trzeciej władzy 4
- Zaplanować kontrolę
- To, co w stowarzyszeniu najważniejsze
- Czy realizujecie swoje cele?
W ramach monitoringu dialogu ustrukturalizowanego przypominamy Zespół ds. Strategii Europa 2020 i zapisy Krajowego Programu Reform.
No i oczywiście kolejny felieton Doroty – o tym, czy wydając książki, dobrze wydajemy pieniądze, a także wpis opowieści w odcinkach „Obywatele przejmują władzę”, tym razem o początkach wolnej polskiej szkoły.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Partnerstwo w Funduszach Europejskich
12.07 Spotkanie Zespołu ds. Strategii Europa 2020. Mowa była o realizacji strategii w semestrze europejskim, ale także o nowej ONZ-owskiej Agendzie 2030. W tym kontekście (rząd deklaratywnie popiera ten program) pojawił się postulat zweryfikowania osób działających z ramienia Polski w różnych gremiach ONZ.
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
14.07 Odbyło się posiedzenie Zespołu ds. społecznych, który zajmował się m.in. wzorami sprawozdań finansowych dla organizacji pozarządowych zał. nr 6 do ustawy o rachunkowości. Niestety, ten ważny dokument członkowie Rady otrzymali tego samego dnia rano, co uniemożliwiło im zapoznanie się z jego treścią przed spotkaniem Zespołu.
14.07 Przewodniczący Zespołu interwencji RDPP napisał post na facebooku: Wygląda na to, że po raz kolejny blokuje się działania Zespołu ds. Interwencji Rady Działalności Pożytku Publicznego, wyjaśniając w kolejnym, że „do września 2016 roku Zespół ds. Interwencji Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Ministrze Rodziny Pracy i Polityki Społecznej nie będzie podejmował żadnej sprawy. I tu zapewne wiele osób się zdziwi, ale zespół nie może działać pod presją Departamentu Pożytku MRPiPS i jednego ze współprzewodniczących, którzy chcą narzucać sposób działania zespołu, tłumacząc to pragmatyką urzędniczą. (…) Dlatego rada powinna wyraźnie określić, kto i jak decyduje o tym, czym zajmują się zespoły rady, a rada zbierze się we wrześniu”. Niestety ostatnie zmiany w regulaminie RDPP nie rozwiązały zgłaszanych problemów związanych z funkcjonowaniem Rady.
Szkoda, bo akurat wiele jest obecnie powodów do interwencji, a sam przewodniczący dał się poznać jako operatywna osoba: Podziękowanie RDPP.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
11.07 Na blogu Fundacji Frank Bold rozważania, czy Prezydent jest ponad ustawą lobbingową?
13.07 Obywatelskie Forum Legislacji wydało komunikat [PDF 122 KB], w którym zwraca uwagę na to, że powtarzające się naruszenia Regulaminu pracy RM zniechęcają obywateli do brania udziału w konsultacjach, przez co uszczerbku doznaje jakość stanowionego prawa. Już 15 lipca przyszła odpowiedz z Głównego Inspektoratu Sanitarnego [PDF 134 KB], w której się uprzejmie informuje, „że w rozdzielnikach uwzględniających konsultacje publiczne dodawać będziemy formułę wynikającą z $ 40 ust. 4 Regulaminu pracy Rady Ministrów, tj. informującą, że brak zgłaszania uwag w określonym terminie zostanie potraktowany jako rezygnacja z przedstawienia stanowiska”.
IV. Wydarzyło się także
12.07 40 organizacji pozarządowych wysłało list otwarty do Papieża Franciszka z prośbą, aby podczas swojej wizyty w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży poruszył temat mowy nienawiści, której pojawia się coraz więcej zarówno w sieci, jak i w świecie rzeczywistym.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezaleznej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane sa społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: antyU&niwersytet
Warszawa, 15.07.2016
Apel Towarzystwa Dziennikarskiego
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło trzy kandydatury swoich posłów na członków Rady Mediów Narodowych, teraz oczekuje na kandydatury partii opozycyjnych. Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do tych partii: nie wysuwajcie żadnych kandydatur, zostawcie Radę Mediów Narodowych PiS.
Wchodząc do Rady nie uzyskacie żadnego realnego wpływu na media publiczne, za to weźmiecie odpowiedzialność za ich kształt. Udział przedstawicieli opozycji w Radzie Mediów Narodowych pełni tylko funkcję alibi dla dalszego upartyjniania TVP i PR i ich podporządkowania rządzącej partii. W ostatecznym rachunku będziecie ponosić odpowiedzialność za rządową propagandę. Polityków opozycji, którzy mają w tej sprawie wątpliwości zapraszamy do oglądania TVP.
Apelujemy raz jeszcze do opozycji: zostawcie Radę Mediów Narodowych Prawu i Sprawiedliwości. Przeforsowali ustawy podporządkowujące bezpośrednio media publiczne politykom, spacyfikowali te media i przeprowadzili w nich personalną czystkę – niech ponoszą teraz za to odpowiedzialność.
Towarzystwo Dziennikarskie
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=870496253056188&id=167045756734578