Sektorowy przegląd wydarzeń 13.06-19.06.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać.
Mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
W ostatnim tygodniu:
- pierwszy wpis w nowym blogu “Glossy AntyUniwersytetu”, który ma podejmować niektóre z wątków pojawiających się w realizowanych kursach. Tym razem rzecz o myśleniu krytycznym;
- o dyskusji na temat kryteriów dobrego działania organizacji i różnych ich typów;
- a także o pierwszych wnioskach z prezentacji danych o przychodach w OPP na podstawie sprawozdań
- a w naszej historii Obywatele przejmują władzę – o Komisji Opieki nad Gmachami.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Partnerstwo w Funduszach Europejskich
10.06 Odbyło się webinarium dla pozarządowych członków komitetów monitorujących (KM) krajowe i regionalne programy operacyjne 2014-2020. Zachęcamy do obejrzenia nagrania webinarium. Do realizacji partnerstwa nie wystarcza (choć jest warunkiem koniecznym) dobra wola. Konieczne jest świadome, dwustronne pielęgnowanie tej zasady wsparte wysokimi kompetencjami.
- W resortach
17.06 Ruszył nabór wniosków o akredytację w ramach AKSES-a (Systemu akredytacji i standardów działania ośrodków wspierania ekonomii społecznej).
Warto wiedzieć:
System wsparcia dla ekonomii społecznej w poprzednim okresie programowania spotykał się z uzasadnioną krytyką. Wiele wskazuje na to, że mimo osiągnięcia wskaźników nie wprowadził zasadniczej zmiany (adekwatnej do nakładów). System naprawczy również budził zasadnicze kontrowersje. Powstał nawet specjalny Pakt na rzecz ekonomii społecznej, ale ówczesny rząd nie był skłonny do rzeczywistej dyskusji. Wolał finansować system akredytacji, który w znacznej części okazał się do niczego. Ostatecznie drogą dużych ustępstw zaprojektowano system wsparcia. Przy jego tworzeniu wygrał pogląd, że sam system nie jest zły, ale ośrodki wsparcia powinny być lepiej przygotowane. Oznaczało to, że ma być ich mniej (większość dotychczasowych po realizacji projektu znikała), ale muszą być certyfikowane.Ośrodki certyfikowano, ale nowy rząd certyfikaty unieważnił (po to tylko, by za chwilę ogromnej większości akredytowanych ośrodków przyznać je po raz kolejny). Ogłaszając zaś kolejne nabory, ostatecznie chyba rozreguluje system i – tak jak mówili malkontenci – będzie, jak było, tylko na OWES-y spadnie więcej obowiązków formalnych, czyli więcej pieniędzy pójdzie na biurokrację.
15.06 Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw zmienia skład i sposób powoływania w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krajowej Rady Konsultacyjnej do spraw Osób Niepełnosprawnych.
Warto wiedzieć:
Wątpliwości budzi np. zapis art. 43 ustawy, który mówi: (3). Powołanie następuje spośród kandydatów, z których każdy ma poparcie co najmniej 15 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych lub co najmniej 3 związków stowarzyszeń zrzeszających co najmniej 5 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych. (4). Kandydaci, o których mowa w ust. 3, nie mogą być członkami lub pracownikami popierających ich organizacji pozarządowych lub związków stowarzyszeń.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Monitoring prawa
15.06 Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw jest w Komisji Polityki Społecznej i Rodzin.
IV. Wydarzyło się także
- Strategiczna Mapa Drogowa
15.06 W ramach Kierunku 26 organizacje zastanawiały się, jak organizacje same powinny się oceniać i czym różnią się między sobą, zaś w Partnerstwie 13 pracowano nad warunkami brzegowymi dla Rady Dialogu Obywatelskiego.
17.06 Na spotkaniu w ramach Partnerstwa 28 dyskutowano, jak prawnie rozwiązać kwestię zrzeszania się innych niż stowarzyszenia podmiotów prawnych.
18.06 Forum Inicjatyw Pozarządowych w Krakowie, czyli „antykonferencja” pod hasłem: ORGANIZACJO, PO CO CI CZŁOWIEK? CZYLI JAK DZIAŁAĆ Z LUDŹMI I DLA LUDZI, związana z Kierunkiem nr 2 SMD.
- Akcje i protesty
17.06 Fundacja Panoptykon apeluje do Prezydenta, by nie podpisywał ustawy “antyterrorystycznej”. Przygotowała wzór, z którego może skorzystać każdy, także przez mojepanstwo.pl Dlaczego to jest ważne? Pisze Małgorzata Szumańska Organizacje w protescie same blokują swoje strony:
- Afery i aferki
14.06 W Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł „Tajemnice wokół 1 proc. podatku” Piotra Skwirowskiego, który w dość ciemnych barwach opisał sprawozdawczość w organizacjach pożytku publicznego. Tekst spotkał się z uzasadnioną ripostą “Nie jest źle ze sprawozdaniami organizacji pożytku publicznego” autorstwa Lidii Kuczmierowskiej, Piotra Henzlera, Izabeli Jaroń i Andrzeja Pietruchy. Problem w tym, że rzeczywiście w sprawozdaniach zamieszczanych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trudno doczytać się potrzebnych informacji – por. pierwsze wnioski z prezentacji danych o przychodach w OPP.
14.06 Na prowadzonym przez Fundację OKO.PRESS portalu ukazał się materiał na temat stowarzyszeń, w których władzach zasiada mąż Beaty Szydło. Na razie jedynymi zarzutami jest to, że działają za pieniądze z Unii i nie sprawozdają się w KRS. Trudno ocenić jakość działania tych stowarzyszeń na podstawie dotychczasowych doniesień prasowych. Jedno jest pewne – jak pisze na facebooku Krzysztof Wychowałek – nie mogą “składać tych sprawozdań w to miejsce, gdzie ich poszukiwali dziennikarze, czyli do KRS, z prostego powodu: jeśli stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, nie składa raportów do KRS. Nie może ich nawet tam złożyć “dodatkowo” z własnej chęci, bowiem KRS takie sprawozdania odsyła. Ponieważ zwyczajnie nie jest organem właściwym do posiadania takich sprawozdań“, a to, że się finansuje działania za pieniądze z Funduszy Europejskim nie jest samo w sobie naganne.
V. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- AntyUniwersytet
07.06 Pojawiły sie pierwsze Gllosy do kursów AntyUniwersytetu. Aby zostać studentem, trzeba zaliczyć kurs podstawowy – zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów. Na stronie również ABC studenta i studentki AU.
I Ty możesz wspomóc naszą działalność, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „antyUniwersytet, „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”,
„niebiznesowy model działania”, „monitoring dialogu”