Sektorowy przegląd wydarzeń 23.05-29.05.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
I. Asocjacje.org
Obywatele przejmują władzę
W naszej historii aktywności obywatelskiej w Warszawie 1914-1916 próbujemy się zmierzyć z “kwestią robotniczą”. Tym razem rzecz o Stowarzyszeniu Robotników Chrześcijańskich.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
23.05 Odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Dialogu Obywatelskiego poszerzonego o członków Partnerstwa nr 13 Strategicznej Mapy Drogowej. Wspólnie dyskutowano o zaletach i wadach różnych ordynacji wyborczych w sektorze obywatelskim (do rad pożytku, komitetów monitorujących itp.). Podjęto zobowiązania co do przygotowania środowiskowej propozycji dotyczącej wyborów do przyszłej Rady Dialogu Obywatelskiego.
- W resortach
24.05 Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło nabór kandydatów na członków Rady do spraw Cyfryzacji drugiej kadencji. Zgłoszenia do 6 czerwca 2016 r. mogą rekomendować także “stowarzyszenia wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, których celem statutowym jest reprezentowanie środowiska informatycznego lub wspieranie zastosowań informatyki, gospodarki elektronicznej, komunikacji lub mediów“. Piotr Vagla Waglowski napisał: “Kończy się obecna kadencja Rady ds. Cyfryzacji. Kadencja trwa 2 lata i nie jest skorelowana z wyborami powszechnymi i zmianami w rządzie. W efekcie w ostatniej kadencji mogłem być doradcą ministra Trzaskowskiego, ministra Halickiego, a obecnie minister Streżyńskiej“.
III. Wydarzyło się także
- Strategiczna Mapa Drogowa
23.05 Spotkanie Partnerstwa 13 (razem z zespołem RDPP). Partnerstwo przygotowuje propozycje konkretnych rozwiązań i próbuje zinwentaryzować podstawową wiedzę na temat dialogu obywatelskiego – tym razem tekst o partnerstwie instytucjonalnym.
27.05 Mojepaństwo.pl uruchomiło nową funkcjonalność: Finanse Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki której można sprawdzić, jakie przychody mają organizacje OPP w Polsce i jakie są źródła ich przychodu. Informacje o każdej organizacji można też porównać z innymi, np. dotyczącymi wszystkich OPP w danym województwie.
IV. Stowarzyszenia Dialog Społeczny
- W zaprzyjaźnionych organizacjach
27.05 Fundacja Stańczyka dołączyła do apelu i krytyki aktualnego projektu ustawy „antyterrorystycznej”.
28.05 Kobiórska Inicjatywa Kulturalna zorganizowała XIV edycję Reggae w Stodole.
I Ty możesz wspomóc naszą działalność, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „antyUniwersytet, „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”,
„niebiznesowy model działania”, „monitoring dialogu”