Sektorowy przegląd wydarzeń 09.01-15.01.2017
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku,
dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Ideologia sektora. W poszukiwaniu teorii
Stowarzyszenie Dialog Społeczny przygotowuje – głównie w oparciu o Cotygodnik – Corocznik Pozarządowy. Temat przewodni numeru, podsumowującego rok 2016 i zachęcającego do refleksji o przyszłości, to Wartości społeczeństwa obywatelskiego, być może z pewnym odniesieniem do tekstu z Asocjacji o tym samym tytule.
Gdyby ktoś chciał dołączyć do takiej zbiorczej publikacji własny komentarz do wydarzeń ubiegłego roku lub własny punkt widzenia na wartości, które powinny być konstytutywne dla społeczeństwa obywatelskiego, zapraszamy do przesyłania swoich tekstów (do 3 stron znormalizowanego maszynopisu). Gwarantujemy, że nie dostanie gratyfikacji, nie gwarantujemy, że opublikujemy, ale gwarantujemy przeczytanie ze zrozumieniem i z ciekawością. Czekamy pod adresem asocjacje@ofop.eu do końca stycznia…
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Rząd kontra Owsiak
15.01 Kolejny raz (już dwudziesty piąty) gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku można powiedzieć, że w pełni „pozarządowa” – bo bez żadnego wsparcia ze strony rządu i jego służb (TVP, poczta, wojsko, straż…), a nawet z próbami osłabienia (np. imprezy alternatywne). Z jednolitego frontu władzy wyłamała się jedynie para prezydencka oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, którzy Orkiestrę wsparli. Wieczorem na koncie WOŚP było 62 418 767 zł! – ostateczna suma finału ogłoszona zostanie na początku marca.
- Pełnomocnik ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
12.01 W różnych miastach Polski odbywają się spotkania (wbrew szumnym zapowiedziom nie są to jednak spotkania konsultacyjne, a jedynie informacyjne) na temat Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, równocześnie w ramach rzeczywistych konsultacji OFOP wydał stanowisko Narodowe Centrum – nie rozwiązuje problemów, tworzy nowe.
- Rada Działalności Pożytku Publicznego
11.01 Spotkania dwu zespołów RDPP w sprawie Narodowego Centrum i rozwiązania umowy z Fundacją Autonomia (dokumenty tutaj).
- W resortach
09.01 w Porannej rozmowie w RMF FM minister sportu i turystyki Witold Bańka, odnosząc się do konsultowanej właśnie ustawy o sporcie, wyjaśnił: „To jest kwestia oczyszczania sportu w wielu wymiarach – w wymiarze zarządczym, ale także w wymiarze moralnym“. Dotyczy to kwestii zakazu byłym agentom SB zasiadania we władzach związków sportowych, ale „najważniejszymi zapisami są ograniczenia kapitałowe i to jest spory problem, że ze związków sportowych wypływały pieniądze, że znajomi członków zarządu gdzieś tam świadczyli usługi na rzecz związku, więc to był taki realny problem, natomiast to (dezubekizacja – red.) jest jeden z problemów. Oczywiście my nie przeprowadzaliśmy szerokiej analizy we wszystkich związkach sportowych w tym względzie, natomiast ja uważam, że (…) jest to bardzo ważny element”.
11.01 Ministerstwo Rodziny ogłosiło nabór do Komisji Konkursowej FIO 2017 i Komitetu Sterująco-Monitorującego Program FIO 2014-2020.
IV. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- W Sejmie
11.01 Nie odbyła się – mimo potwierdzeń – komisja mająca się zająć rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
V. Wydarzyło się także
- Protesty i apele
11.01 Stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie ograniczeń relacjonowania rozpraw odbywających się przed Trybunałem Konstytucyjnym.
11.01 Oświadczenie dotyczące działań charytatywnych Caritas i WOŚP.
- Inicjatywy
09.01 Gazeta Wyborcza podała, kto został prezesem Polskiej Fundacji Narodowej – zarejestrowanej w grudniu 2016 fundacji powołanej z inicjatywy rządu przez 17 państwowych spółek, mając corocznie wydawać ok 100 mln zł na promocję Polski na świecie. Prezesem został Cezary Jurkiewicz. To szef warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wróg gender, zwolennik powrotu krzyża na Krakowskie Przedmieście, bardzo aktywny społecznie. Jest liderem klubu „Gazety Polskiej” w warszawskiej dzielnicy Wawer, szefuje ok. 300-osobowej służbie porządkowej PiS, która ochrania partyjne marsze i miesięcznice smoleńskie. Zarządza też Domem Pielgrzyma „Amicus” przy parafii na Żoliborzu.
VI. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- Corocznik
Przygotowywana jest – na podstawie Cotygodników Pozarządowych – publikacja Corocznika Pozarządowego. Zgłaszajcie informacje, które powinny się w nim znaleźć.
W dialogu ważny jest także nasz punkt widzenia!
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, także ustawiona jako comiesięczna systematyczna wpłata (np. 10 złotych) pomoże w podejmowaniu działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
Dziękujemy za każde wsparcie finansowe. Liczymy też na Wasze zaangażowanie!
kontakt: asocjacje@ofop.eu
Zapomniałem w aferach i aferkach napisać o konflikcie w Komitecie Obrony Demokracji. 6.01 w tej sprawie wypowiedziała sie komisja rewizyjna KOD https://www.ruchkod.pl/oswiadczenie-komisji-rewizyjnej-stowarzyszenia-komitet-obrony-demokracji/ .