Sektorowy przegląd wydarzeń 14.03-20.03.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
I. Asocjacje.org
W tym tygodniu kolejny odcinek historii stowarzyszeń w Warszawie w latach 1914-1916, tym razem o ówczesnych uciekinierach przed wojną,
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- W resortach
17.03 Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na pytanie w sprawie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. To początek systematycznego przyglądania się zasadom współpracy w tym resorcie.
19.03 Ministerstwo Edukacji Narodowej kontynuuje prace konsultacyjne w zespole Ekspertów Dobrej Zmiany (1840 osób, których głos, zgodnie z zapowiedziami minister edukacji, ma mieć wpływ na kształt propozycji zmian w polskiej szkole). Tu informacje Fundacji Przestrzeń dla edukacji o kolejnych spotkaniach 14 marca oraz 19 marca .
16.03 Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizował spotkanie z podmiotami, które zgłosiły uwagi w konsultacjach publicznych do projektu rozporządzenia MRPiPS ws. wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań. Celem spotkania było rozpatrzenie uwag i wprowadzenie części z nich do projektu.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Monitoring procesu legislacyjnego
15.03 Fundacja Frank Bold poprowadziła seminarium o przejrzystości i prawnej regulacji lobbingu w Polsce w perspektywie europejskiej. Seminarium to jedno z działań w ramach współpracy czesko-polsko-słowackiej oraz międzynarodowej kampanii Full lobby transparency now!
- Ustawa Prawo o stowarzyszeniach
16.03 Komisja ds. Petycji rozpatrzyła petycję z 3 listopada 2015 r. w sprawie dokonania nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach “i nie uwzględniła żądania będącego przedmiotem petycji” (zob. Petycja rozpatrzona).
- Ustawa o działalności pożytku publicznego…
17.03 Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji przyjętej 16 marca (drugie i trzecie czytania tego samego dnia) przez Sejm (zob. Sejm w ciągu tygodnia uchwalił nowelizację).
Warto wiedzieć:
W poprzednim Cotygodniku dawaliśmy link do VI komunikatu Obywatelskiego Forum Legislacji z obserwacji praktyki prowadzenia procesu legislacyjnego. Główne wnioski: (1) Po ukonstytuowaniu się rządu premier Beaty Szydło zaszła poważna zmiana w sposobie tworzenia prawa. Aktywność legislacyjna przeniosła się do Sejmu. W okresie od 16 listopada 2015 do 15 lutego 2016 roku Sejm pracował głównie nad projektami przygotowanymi przez posłów Prawa i Sprawiedliwości (stanowiły one 77% wszystkich uchwalonych ustaw). Jednakże większość tych projektów w rzeczywistości przygotowana była przez rząd. (2) W obserwowanym okresie dominującą cechą procesu tworzenia prawa stał się pośpiech. W procedowaniu ustaw często stosuje się tryby szczególne (odrębne i pilne) oraz skraca, czasem ekstremalne, wszelkie terminy. (3) Większość ustaw tworzona jest bez założeń. (4) Zdecydowanemu ograniczeniu uległy konsultacje publiczne. Dopuszczenie organizacji obywatelskich i innych interesariuszy do uczestniczenia w posiedzeniach komisji i podkomisji parlamentarnych nie jest równoznaczne z przeprowadzeniem konsultacji publicznych. Żaden z obserwowanych przez nas projektów nie był konsultowany za pomocą elektronicznej platformy www.konsultacje.gov.pl; do żadnego nie sporządzono „Raportu z konsultacji”. (5) Zauważalny jest regres w jakości prowadzenia Oceny Skutków Regulacji, szczególnie jeśli chodzi o szacowanie skutków finansowych proponowanych zmian.
IV. Wydarzyło się także
- Media publiczne
14.03 w WARSZTACIE przy Placu Konstytucji w Warszawie odbyło się publiczne ogłoszenie Obywatelskiego paktu na rzecz mediów publicznych. Teraz zbieramy podpisy organizacji pozarządowych, które chcą aby apartyjny ład medialny zapanował w publicznej telewizji i radiu. Podpisy będzie można składać na przygotowywanej specjalnej stronie.
- Akcje i demonstracje
16.03 Komitet Obrony Demokracji po uczestnictwie w akcjach organizowanych przez partie polityczne (Nowoczesna i Razem) zainstalował w Alejach Ujazdowskich na wprost KPRM licznik podający ilość dni oczekiwania na publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
.
IV. Biblioteka OFOP-u
- Internetowe archiwum
Archiwum – kolejne uzupełnienia. Nadal tworzymy spis treści numerów kwartalnika Trzeci Sektor.
V. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- AntyUniwersytet
06.03 Ruszył kurs dla studentów AU pod tytułem “Nieposłuszeństwo Obywatelskie”. Aby zostać studentem, trzeba zaliczyć kurs podstawowy – zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów. Na stronie również ABC studenta i studentki AU.
- Inne działania
Trwa projekt Monitoring dialogu ustrukturalizowanego – rozpoczęliśmy monitoring Ministerstwa Zdrowia.
I Ty możesz wspomóc naszą działalność, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „antyUniwersytet, „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”,
„niebiznesowy model działania”, „monitoring dialogu”
Zapomniałam jeszcze o jednej ciekawostce – KRPM 16 marca ponownie ogłosiło konkurs ze środków unijnych na “wsparcie przeprowadzenia pogłębionych konsultacji publicznych projektów krajowych aktów prawnych”. W poprzednim “rozdaniu” (termin do 29.02) nie złożono żadnego wniosku. Liderem musi być ministerstwo z obowiązkowym partnerem społecznym. Konkurs na partnera ogłosiły wtedy MS i MEN. MS unieważniło konkurs bez podania przyczyny. MEN rozstrzygnął konkurs, wybrał Federację Inicjatyw Oświatowych, podpisał tzw. list intencyjny, a po tygodniu wycofał się.
FIO opisało tę sytuację na swoim profilu facebookowym, na stronie men.gov.pl informacje zniknęły https://www.facebook.com/FederacjaInicjatywOswiatowych/posts/1109064392445371
Źródło do informacji o MS https://ms.gov.pl/pl/ogloszenia/news,8031,informacja-w-sprawie-naboru-partnera-w-celu.html