Sektorowy przegląd wydarzeń 04.03-13.03.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
I. Asocjacje.org
W tym tygodniu kilka ciekawych tekstów, w tym: głos w sprawie pozarządowej demokracji, felieton o podpisywaniu się, kolejny odcinek historii stowarzyszeń w Warszawie w latach 1914-1916, w którym cytujemy reportaż z otwarcia swoistego FIP-u organizowanego przez
Warszawskie Towarzystwo Higieniczne
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Pełnomocnik Rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego
- W resortach
10.03 Ministerstwo Rozwoju deklaruje kontynuację prac Krajowego Forum Terytorialnego
07.03 MRPiPS – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych przekazała opinię o zmianach w procedurze akredytacji wprowadzanej dwoma nowymi zarządzeniami.
08.03 MRPiPS – spotkanie Komitetu Akredytacyjnego OWES, na którym powstała Grupa Robocza ds. wypracowania kryteriów i warunków udzielania akredytacji i doskonalenia systemu jakości wsparcia, której przewodniczącym został Piotr Stronkowski.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
10.03 “Po ukonstytuowaniu się rządu premier Beaty Szydło zaszła poważna zmiana w sposobie tworzenia prawa – aktywność legislacyjna przeniosła się do Sejmu, dominującą cechą procesu stał się pośpiech, a konsultacje publiczne uległy zdecydowanemu ograniczeniu” – udowadnia VI już komunikat z obserwacji praktyki prowadzenia procesu legislacyjnego przygotowany przez Obywatelskie Forum Legislacji.
- Ustawa o działalności pożytku publicznego…
10.03 Na spotkaniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się I czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – dowiedz się więcej.
- Ustawa o stowarzyszeniach
08.02 Biuro Analiz Sejmowych wydało opinię prawną do petycji z dnia 3 listopada 2015 w sprawie dokonania nowelizacji ustawy. Rozpatrzenie planowane jest na 16 marca, na posiedzeniu Sejmowej Komisji ds. Petycji.
Warto wiedzieć
To dalszy ciąg dyskusji na temat nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach, która jeszcze nie weszła w życie. Kilka organizacji upiera się przy swoich rozwiązaniach. Warto sprawdzić, co zmieniła nowelizacja, której znaczna część wejdzie w życie w maju 2016 r.
IV. Wydarzyło się także
- Media publiczne
11.03 Powstał Obywatelski pakt na rzecz mediów publicznych. Jest to próba podjęcia przez środowiska obywatelskiew dyskusji nad ładem medialnym, w oparciu o propozycje, które od lat są powtarzane. OFOP, Obywtele Kultury i Obywatele Nauki organizują w poniedziałek (14 marca) o 12.00 briefing prasowy w celu zaprezentowania paktu.
12.03 miał ruszyć program Telewizji Obywatelskiej. Jednak po odwołaniu Michała Rachonia sprawa nie jest już pewna. Co ciekawe, większość dyskusji o programie toczy się na… Twitterze.
09.03 W siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej odbyło się wręczenie nagród XXII plebiscytu czytelników “Przeglądu Technicznego”.
- Stanowiska
9.03 został wydany wyrok wskazujący na niezgodność z Konstytucją części przepisów tzw. „ustawy naprawczej”, czyli ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ze strony pozarządowej zostały zgłoszone opinie amici curiae – m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji im. Stefana Batorego, HFPC też komentuje wyrok oraz wydarzenia w sferze publicznej.
- Akcje i demonstracje
08.03 ruszyło Obywatelskie Obserwatorium Demokracji, które jest wspólną inicjatywą organizacji pozarządowych, które działają na rzecz przestrzegania zasad i standardów demokratycznego państwa prawa, poszanowania i ochrony praw człowieka, przejrzystości i odpowiedzialności władz publicznych oraz podnoszenia jakości stanowionego prawa.
09.03 do Kancelarii Premier został dostarczony list podpisany przez trzysta osiemnaście organizacji apelujących o podjęcie działań w odpowiedzi na ataki na działaczy społecznych i organizacje pozarządowe działających na rzecz ochrony praw człowieka, równych praw i tolerancji.
.
IV. Biblioteka OFOP-u
- Internetowe archiwum
Archiwum – kolejne uzupełnienia. Tworzymy spis treści numerów kwartalnika Trzeci Sektor.
V. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- AntyUniwersytet
06.03 Ruszył kurs dla studentów AU pod tytułem “Nieposłuszeństwo Obywatelskie”. Aby zostać studentem, trzeba zaliczyć kurs podstawowy – zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów. Na stronie również ABC studenta i studentki AU.
- Inne działania
Stowarzyszenie przedkłada swoje sprawozdanie finansowe za 2015 r. do publicznej wiadomości.
Ruszył projekt Monitoring dialogu ustrukturalizowanego.
I Ty możesz wspomóc naszą działalność, wpłacając darowiznę
na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: na cele statutowe lub z wyszczególnieniem przeznaczenia
na konkretne działania, np. „antyUniwersytet, „przejrzyste NGO”, „tradycje sektora”,
„niebiznesowy model działania”, „monitoring dialogu”
Zupełnie zniknął zjazd Watchdogów?