Prezentujemy Wam nową publikację, która jest swoistą próbą podsumowania działań Stowarzyszenia Dialog Społeczny w roku 2016 (zgodnie z zasadą Bądź jawny, wydaj raport roczny). Z uwagi na to, że Stowarzyszenie z założenia jest zainteresowane kondycją całego sektora pozarządowego, a jego członkinie i członkowie angażują się w bardzo różne działania i debaty wewnatrzsektorowe, nasz Corocznik Pozarządowy jest jednak dodatkowo próbą – subiektywnego, przyznajemy – spojrzenia na społeczeństwo obywatelskie w ogóle.
Zebrane w tomie materiały w większości napisane zostały przez członków Stowarzyszenia. Wyjątkiem są raporty Obywatelskiego Forum Legislacji (w którym członkowie Stowarzyszenia aktywnie uczestniczą), Repozytorium Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (przygotowane przy współudziale członków Stowarzyszenia) oraz wypowiedź Jana Jakuba Wygnańskiego, która zaprezentowana została na jednym ze spotkań samokształceniowych organizowanych przez członków Stowarzyszenia i spisana wolontarystycznie z taśmy przez jedną z członkiń.
Corocznik składa się z czterech części. W pierwszej – Raporty – przedstawiamy raport rocz- ny Stowarzyszenia Dialog Społeczny, a także opis dialogu obywatelskiego na podstawie wy- darzeń odnotowanych w Cotygodniku Pozarządowym, wnioski z raportu Obywatelskiego Forum Legislacji i uwagi zebrane w pracy Repozytorium OFOP-u. W części drugiej podejmujemy dyskusję – z różnych perspektyw – na temat wartości społeczeństwa obywatelskiego we współczesnej Polsce. W trzeciej – zapraszamy do dyskusji, prezentując opinie naszych członków, by – na koniec – odwołać się do dobrych tradycji stowarzyszeniowych w tekście o naukach wypływających z historii zakładania Towarzystwa Przyjaciół Nauk w 1800 roku.
Mamy nadzieję, że zebrane tu teksty pozwolą na podsumowanie ubiegłego 2016 roku, a tak- że będą dobrą podstawą do debat w roku 2017. Być może zachęcą kogoś do zainteresowania się działalnością Stowarzyszenia, którego cele statutowe to m.in. „propagowanie i wspieranie rozwoju w Polsce organizacji pozarządowych jako jednego z podstawowych składników społeczeństwa obywatelskiego” i „dokumentowanie dorobku sektora pozarządowego”.
Zespół redakcyjny
Spis treści
O Stowarzyszeniu Dialog Społeczny
Lista członków Stowarzyszenia w 2016 roku
Raporty
Stowarzyszenie Dialog Społeczny Sprawozdanie
Asocjacje.org Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
OFL Jakość stanowienia prawa w pierwszym roku rządów Prawa i Sprawiedliwości
OFOP Repozytorium XI 2015 – XI 2016
Wykłady AntyUniwersytetu
Piotr Frączak Spór o wartości społeczeństwa obywatelskiego
Kuba Wygnański O społeczeństwie obywatelskim od nowa
Tomasz Schimanek Kilka refeksji nad dobrem wspólnym
Piotr Frączak Społeczeństwo obywatelskie, a działanie bez użycia przemocy i obywatelskie nieposłuszeństwo
Tomasz Schimanek Zasada pomocniczości w odwrocie
Tezy do duskusji
Tomasz Pawlik Przyszłość sektora pozarządowego – edukacja
Roma Aziewicz Wypijmy za błędy na górze
W poszukiwaniu tradycji
Piotr Frączak Początki organizacji…
Bezpłatną publikację w wersji pdf można zamówić pod adresem asocjacje@ofop.eu