Dialog Społeczny to powołane w 1999 r. stowarzyszenie, które miało być formą kontynuacji działającego w latach 1992-1998 Programu Phare Dialog Społeczny. Po wielu latach prób i błędów okazało się, że działania Stowarzyszenia to głównie:
- pobudzanie debaty wewnątrzsektorowej:
W ramach społecznego zaangażowania i współpracy z różnymi organizacjami (OFOP, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich) prowadząc m.in. w 2007 r. internetowe Pismo Krytycznie Myślacych Obywateli i przygotowując kilkanaście „Tez do dyskusji”, inicjowało debaty na ważne dla organizacji pozarządowych tematy.
- monitoring działań władzy
W latach 2002-2005 monitorowało proces budowania struktury wdrażania Funduszy Europejskich (udział w działalności tzw. „łączników”, czyli Regionalnych Ekspertów ds. Funduszy Strukturalnych), monitorowało także w 2003 r. system finansowania organizacji ze środków miasta st. Warszawy, a w roku 2008 – system udostępniania lokali po cenach preferencyjnych w Warszawie.
Nowe wyzwania
Obecnie doprecyzowywana jest misja Stowarzyszenia Dialog Społeczny tak by było organizacją członkowską, prawdziwie demokratyczną. Organizacją tych, którzy uważają, że w trzecim sektorze potrzebne jest wzmocnienie nurtu organizacji, które opierają się przede wszystkim na:
- zaangażowaniu społecznym członków
- oraz działaniu finansowanym ze składek członkowskich i darowizn pieniężnych lub rzeczowych przekazywanych przede wszystkim przez samych społeczników.
Dopiero w drugiej kolejności działania te powinny odwoływać się do:
- zaangażowania zaplecza społecznego (sympatyków, wolontariuszy)
- działania finansowanego z darowizn i zbiórek publicznych.
Oznacza to, że w organizacjach społecznych praca najemna, a także środki pozyskiwane od podmiotów publicznych i gospodarczych (dotacje, granty) oraz wypracowywane dzięki działalności gospodarczej, powinny pełnić jedynie funkcje służebne – stanowić dodatek do opisanych wyżej poziomów zaangażowania.
Celem Stowarzyszenia jest promowanie (także własnym przykładem) tak rozumianych organizacji społecznych, a także samokształcenie w zakresie tradycji, teorii i praktyki działalności społecznej. Ponadto jego celem jest wspieranie – w miarę możliwości – rozwoju tak rozumianych społecznych inicjatyw, ze szczególnym uwzględnieniem wewnętrznych systemów samokontroli.
Chcemy zjednoczyć we wspólnej organizacji tych wszystkich, którzy wierzą w działalność społeczną jako sposób zmiany świata na lepszy i rozprzestrzeniać tę ideę, tak aby organizacje społeczne stały się ważnym elementem współżycia społecznego, a nie tylko realizatorem usług publicznych.