Monitoring dialogu ustrukturalizowanego
Stowarzyszenie Dialog Społeczny – organizacja od lat zaangażowania w monitoring władzy i w działania w obszarze dialogu obywatelskiego podejmuje inicjatywę monitorowania za pomocą (1) obserwacji uczestniczącej, (2) dostępu do informacji publicznej, (3) analizy raportów i badań – funkcjonowania wybranych ciał dialogu obywatelskiego. Pierwszym z nich będzie Krajowe Forum Terytorialne (KFT).
Krótka historia
Jednym z ciał dialogu, które budziło nadzieję organizacji na prawdziwe włączenie w partnerstwo na etapie programowania funduszy, było właśnie KFT. W wielu dyskusjach przewijał się bowiem postulat otworzenia debaty publicznej nie tylko na kwestie związane z bieżącym zarządzaniem i pojedynczymi decyzjami, ale też z myśleniem strategicznym, debatą o kierunkach rozwoju. Stąd pomysł na powołanie KFT, które miało w swoich założeniach m.in.:
- Analizowanie kluczowych procesów i zjawisk mających wpływ na politykę regionalną, w szczególności pod kątem wpływu polityk unijnych na rozwój regionalny w Polsce,
- Ocenę realizacji polityki regionalnej w oparciu o postępy realizacji polityk sektorowych,
- Formułowanie opinii i rekomendacji w zakresie wymiaru terytorialnego polityk krajowych i unijnych w oparciu o badania, analizy i raporty,
- Inicjowanie debaty na temat kierunków i form realizacji polityki regionalnej,
- Formułowanie rekomendacji na temat zmian w prawie, jakie powinny być wprowadzone w polityce regionalnej kraju.
Czyż nie brzmi to obiecująco? Tym bardziej, że 17 listopada 2011 r. Rada Działalności Pożytku Publicznego wybrała pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w pracach Krajowego Forum Terytorialnego. Były to osoby zgłoszone przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (OCWIP), Polską Radę Ekumeniczną i Związek Harcerstwa Polskiego.
KFT miała się spotykać dwa razy do roku na spotkaniach plenarnych i w razie potrzeb na posiedzeniach tematycznych. Niestety – jeśli chodzi o posiedzenia tematyczne, coś jeszcze się działo (16 lutego 2012 r. spotkanie “Miasta w polityce rozwoju – doświadczenia i perspektywy” czy 12 września 2012 r. spotkanie poświęcone idei partnerstwa, współorganizowane przez OFOP i Krajową Sieć Tematyczną na rzecz Partnerstwa), ale plenarne – o ile wiemy – odbyło się tylko pierwsze (bodaj 20 lipca 2011 r., czyli przed przyjęciem członków z ramienia NGO).
Śmierć kliniczna i reanimacja
Niestety na temat działalności KFT internet (w tym strony rządowe) milczały, wyglądało na to, że temat “umarł śmiercią naturalną”. Jednak na spotkaniu nowego ciała dialogu – jakim jest niewątpliwe Komitet Umowy Partnerstwa – na propozycje strony pozarządowej, by rozszerzyć jego zadania na strategiczną dyskusję, padła odpowiedź: od tego jest KFT.
Nic dziwnego, że OFOP zadał Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju m.in. pytanie “Kiedy i gdzie miały miejsce wszystkie posiedzenia Krajowego Forum Terytorialnego?”. Odpowiedź z 29 lipca 2015 brzmiała: “Pomiędzy lipcem 2011 r. a listopadem 2013 r. odbyło się łącznie 11 posiedzeń KFT. Wszystkie odbyły się w Warszawie w siedzibie Ministerstwa. (…) Ostatnie posiedzenie KFT odbyło się w dniu 19 listopada 2013 r., o czym członkowie zostali powiadomieni pocztą elektroniczną za pośrednictwem skrzynki kftmrr.gov.pl w dniu 7 listopada 2013 r. W wiadomości tej zawarta została informacja o zmianie terminu spotkania. Pierwotnie miało się ono odbyć w dniu 30 października 2013 r., o czym członkowie zostali powiadomieni…”.
Zmienił się rząd i ciągle jeszcze nie wiemy, czy i jak będą funkcjonować ciała dialogu obywatelskiego w najbliższych latach. Stowarzyszenie Dialog Społeczny, w ramach “monitoringu dialogu ustrukturalizowanego”, zadał pytanie: “jaki status ma obecnie Krajowe Forum Terytorialne powołane zarządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z 21 marca 2011 r. i czy planowane są dalsze jego działania?” i 10 marca otrzymał odpowiedź.
Wydaje się, że jest nadzieja na reaktywację. Będziemy się temu bacznie przyglądać.