Kontrregulamin kursów antyUniwersytetu
1. Kandydat na studenta musi przejść kurs podstawowy, aby dołaczyć do studenckiego bractwa.
2. Każdy kurs (w tym kurs podstawowy) składa się z ok. sześciu tekstów źródłowych układajacych się w logiczną całość.
3. Kurs podstawowy ma odpowiedzieć kandydatowi na studenta
* czy rzeczywiście jest żądny wiedzy,
* czy ma wystarczające umiejętności czytania i pisania, by stać sie studentem,
* czy ma wystarczająca motywację, by zgłębiać wiedzę, nie licząc na jej szybkie wykorzystanie, ale na poznanie rzeczywistości,
* czy jest ciekaw zdania innych i czy nie narzuca swojego punktu widzenia.
4. Celem kursu jest pomoc uczestnikom w uwspólnieniu punktów odniesienia do dyskusji. Dlatego teksty są dobierane (o ile to możliwe) ze względu 1) na autora – najczęściej to osoba, której nie wypada nie znać, zajmując się działalnością społeczną, 2) na źródło – najczęściej fragment pochodzi z książki, którą warto byłoby znać, 3) na zawartość – dobrane fragmenty w sposób skondensowany mówią o ważnych problemach związanych z działalnością społeczną.
5.Aby przejść kurs, kandydat na studenta musi przeczytać ze zrozumieniem zaproponowane teksty i odnieść się do nich na piśmie.
* Kolejne teksty są rozsyłane co tydzień. W tym czasie każdy z uczestników pisze swoje refleksje na temat tekstu i rozsyła do pozostałych uczestników. Mile widziane jest również odnoszenie się do uwag innych.
* Niedotrzymywanie terminów jest oznaką lekceważenia pozostałych uczestników i kończy się usunięciem kandydata na studenta z kursu. Każdy ma prawo próbować przejść kurs w innym terminie.
* Kandydat na studenta powinien podsumować swój udział w kursie (pisemnie lub na spotkaniu AU), określając wstępną linię swoich zainteresowań naukowych,
* Kandydat pownien też podpisać deklarację studenta AU.
6. Deklaracja studenta AU
* Student, uznając braki w swoim wykształceniu, decyduje, że chce się kształcić, by szukać prawdy i doskonałości w myśleniu i działaniu.
* Student, wiedząc, że do rozwoju potrzeba nie tylko pracy nad sobą, ale i działań z innymi, ma świadomość, że oświecenie jednostki musi być wsparte oświeceniem ogólnym, inaczej nie przyniesie należytego pożytku.
* Student, zdaje sobie sprawę, że ucząc się, uczy innych swoim przykładem, a ucząc innych, sam się kształtuje.
* Student wykorzystuje zdobytą wiedzę do dobrych celów, dobro wspólne jest dla niego wartościa większą niż egoizmy, samostanowienie czymś ważniejszym niż skuteczność, zaś obrona słabszych i pomaganie im w wyrównywaniu ich szans jest czynem godnym najwyższego uznania.
* Student zobowiazuje się, że co najmniej raz w roku poprowadzi kurs na dowolnym poziomie dla innych kandydatów na studentów lub studentów.
7. Zostając studentem, każdy przygotowuje swój indywidualny tok studiów – już to korzystając z kursów przygotowanych przez innych, już to tworząc własne propozycje.
8. Każdy kurs może być modyfikowany przez jego absolwentów na zasadzie wspólnej decyzji.
9. Zachęca się, aby kursy wirtualne uzupełniane były spotkaniami latającymi bądź w formie wykładów otwartych, grup samokształceniowych lub cyklicznych zjazdów.
10. Kontrregulamin może być modyfikowany przez samorząd studentów AU.