17 lutego w siedzibie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego odbyło się spotkanie o przejrzystości działania organizacji pozarządowych działających w ochronie zdrowia. Tematem dyskusji była Karta zasad działania organizacji pozarządowych, a także Karta etyki organizacji pozarządowych działających dla dobra pacjenta. Ta ostatnia powstała w 2014 roku w wyniku projektu „Kodeks etyki jako fundamentalne narzędzie zwiększające partycypację obywatelską w transparentnym i przejrzystym działaniu organizacji pacjentów” dofinansowanego ze środków Funduszu Szwajcarskiego. Liderem projektu była Fundacja Ius Medicinae a partnerami Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne przy Oddziale Alergologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Kodeks podpisały – według strony projektu (stan na 31.07.2014) – następujace organizacje: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Fundacja Urszuli Jaworskiej, Fundacja My Pacjenci, Federacja Stowarzyszeń “Amazonki”, Fundacja Europejskie Centrum Edukacji “Po Prostu”, Stowarzyszenie “Marfan Polska”, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi z Zamościa, Fundacja “Transplantacja O.K.”, Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę – Zarząd Główny, Fundacja Alabaster, Stowarzyszenie “Kropla”, Zielonogórskie Stowarzyszenie Amazonek, Małopolskie Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki, Stowarzyszenie Rodzin “Otwarty Umysł”, Fundacja Ius Medicinae, Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, ich Rodzin i Przyjaciół, Związek Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie “POL-FAMILIA”, Toruńskie Stowarzyszenie “Współpraca”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę PSORIASIS.
Uczestnicy spotkania z przychylnością odnieśli się do Kodeksu, uznając, że ten pomysł mógłby stać się podstawą samokontroli w organizacjach działających w obszarze zdrowia. Ciekawe wydaje się szczególnie nowatorskie podejście do sprawozdawczości. Chodzi o proste (obok konieczności oczywiście wypełnienia obowiązkowych sprawozdań) sprawozdanie finansowe, które organizacje będą wieszać na swojej stronie (Załącznik nr 1 do Kodeksu). Przypomina on prosty sposób, w jaki sprawozdawały się organizacje, kiedy jeszcze nie zostały potraktowane na równi z organizacjami biznesowymi (por. sprawozdanie sekcji lekarskiej Komitetu Obywatelskiego).
Ponieważ jednak ostatnie informacje na stronie projektowej (stan na 20.02.2016) są z 31.07.2014, Grupa ds. Zdrowia działająca przy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych zobowiązała się do monitorowania realizacji zapisów Karty etyki. Podjęła się tego, ponieważ 1) OFOP był patronem projektu, a więc bierze w jakimś sensie odpowiedzialność za jego wyniki, 2) członkowie Grupy i OFOP-u są sygnatariuszami tej Karty. O jej dalszych losach będziemy informować.