W bibliotece pojawiła się nowa pozycja – powstały dzięki współpracy Fundacji Orange i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” Appetyt na applikacje. Praktyczny przewodnik (koncepcja i treść – Sylwia Żółkiewska).
Autorzy, wychodząc z założenia, że smartfony z rozmaitymi aplikacjami mobilnymi są już w powszechnym użyciu, a przy tym spełniają cały szereg funkcji, zastępując najróżniejsze urządzenia – od aparatu fotograficznego, nawigacji samochodowej czy odtwarzacza muzyki przez notatnik, latarkę, kalendarz po poziomnicę, pilot do telewizora czy elektroniczną nianię, postanowili wykazać, że aplikacje mobilne mogą być przydatnym narzędziem także dla osób zajmujących się kulturą, edukacją i działaniami społecznymi czy akcjami charytatywnymi.
Jak czytamy w informacji prasowej, Poradnik „w przyjazny, prosty i zrozumiały sposób prowadzi przez wszystkie etapy tworzenia aplikacji: od koncepcji i prototypu, określenia grupy odbiorców, przez wybór technologii i narzędzi, aż po publikację i utrzymanie. (…) Wydawcy postawili sobie cel, by zachęcić szkoły, instytucje kultury i organizacje pozarządowe do wykorzystania nowoczesnych narzędzi mobilnych”.
Natomiast autorzy piszą: „Internet jest szansą na zupełnie nową relację z odbiorcą, który może być jednocześnie twórcą, mecenasem i ekspertem. To ogromny cyfrowy poligon doświadczalny, pełen niespodzianek, nowych narzędzi twórczych, sposobów komunikacji, ale i pułapek. Organizacje dopiero uczą się wykorzystywać aplikacje mobilne, testują je jako nowe kanały nawiązywania kontaktu z odbiorcą i sposoby prezentowania swoich działań. Szukanie właściwej drogi nie jest łatwe, dlatego warto brać przykład z dobrych praktyk i słuchać rady tych, którzy są o pół kroku do przodu (…) Przewodnik ten jest ukłonem w stronę instytucji i organizacji chcących wzmocnić swoją obecność w internecie”.
Wygląda obiecująco, pytanie, czy publikacja ta ma wartość głównie inspiracji, czy też może stanowić realną pomoc. Czekamy na Wasze opinie.