Sektorowy przegląd wydarzeń 29.02-06.03.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania!
I. Asocjacje.org
W tym tygodniu kolejny odcinek, tym razem o działalności, która próbuje łączyć dobro wspólne z pożytkiem wzajemnym:
Warszawskie Towarzystwo Farmaceutyczne 1914-1918
warto wiedzieć:
Próbę teoretycznego rozróżnienia organizacji interesu własnego i publicznego w Polsce po roku 1989 można znaleźć w dostępnej w Bibliotece OFOP-u pracy Piotra Glińskiego “Style działań organizacji pozarządowych w Polsce. Grupy interesu czy pożytku publicznego?”, Warszawa 2006.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Kancelaria Prezydenta
03.03 Prezydent Andrzej Duda spotkał się “z przedstawicielami fundacji i organizacji pozarządowych” (?), w tym przedstawicieli Instytutu Allerhanda, Fundacji Frank Bold, Fundacji Dziennikarskiej „Medium Publiczne”, Stowarzyszenia Młodzi Reformują Polskę, Stowarzyszenia Zmieniamy Koszalin, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacji ePaństwo, Fundacji Trans-Fuzja, Stowarzyszenia Ars Legis, Klubu Jagiellońskiego oraz Fundacji Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka. A to informacja ze strony tej ostatniej – i fundacji, i organizacji pozarządowej.
- Pełnomocnik Rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego
- W resortach
23.02 Rada Pomocy Prawnej i Edukacji Prawnej przy MS postanowiła nie upubliczniać protokołów swoich posiedzeń, wychodząc z założenia, że zainteresowane osoby mogą wystąpić o ich udostępnienie w trybie dostępu do informacji publicznej. Przedstawiciele NGO będący w mniejszości (2 członków na 13) nie przeforsowali koncepcji przeciwnej, ale informują nas, co wydarzyło się na posiedzeniu… A my sprawdzimy, czy ministerstwo odpowie pozytywnie na wnioski o dostęp do informacji publicznej.
02.03 MRPiPS opublikowało 2 zarządzenia dotyczące OWES – 1. ws. Komitetu Akredytacyjnego oraz standardów usług oraz 2. w sprawie sposobu udzielania akredytacji – z 5-dniowym terminem na zgłaszanie uwag. Pierwszą opinię opublikowała Karolina Cyran-Juraszek z Komitetu Akredytacyjnego OWES.
III. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- Ustawa o działalności pożytku publicznego…
22.02 Wpłynął do Sejmu i został skierowany do I czytania Komisji Polityki Społecznej i Rodziny senacki projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (pisaliśmy o tym w Cotygodniku Pozarządowym nr 7). Komisja zajmie się nim 10 marca o godz. 16.00. Warto zapoznać się z propozycjami.
26.02 Marszałek Sejmu RP wydał obwieszczenie, w którym ogłosił nowy jednolity tekst ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Tekst obejmuje nowelizację uchwaloną 5 sierpnia 2015 r. (Dz. U. poz. 1339) oraz m.in. zmiany wprowadzone ustawą z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1333) i ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. poz. 1255).
- Ustawa o stowarzyszeniach
03.03 Na 37 zgromadzeniu ZMP dokonano zmian w statucie związku, dopisując do listy zadań „reprezentowanie wspólnych interesów miast jako pracodawców”. Dzięki przepisom wprowadzonym nowelizacją ustawy Prawo o stowarzyszeniach z 25 września 2015 r. (do art. 1 dodano nowy ust. 2, zgodnie z którym „w zakresie swoich celów statutowych stowarzyszenia mogą reprezentować interesy zbiorowe swoich członków wobec organów władzy publicznej”) Związek Miast Polskich chce przystąpić do Rady Dialogu Społecznego, uzasadniając to faktem, że samorządy to największy pracodawca. Z raportu „Samorząd jako pracodawca” wynika, że 1/5 pracujących Polaków zatrudniona jest w instytucjach podległych samorządom (1,9 mln zatrudnionych). Być może to jest pomysł również dla federacji (związków stowarzyszeń) organizacji pozarządowych? Warto sprawdzić, co jeszcze zmieniła nowelizacja, której znaczna część wejdzie w życie w maju 2016 r.
IV. Wydarzyło się także
- Przejrzyste NGO
02.03 na WatchDogPfron opublikowania została lista 955 organizacji pozarządowych, które w latach 2008-2015 pobierały środki z PFRON. Wsparcie dla organizacji wyniosło łącznie 1.315.678.733,69 zł, z czego 571.918.954,42 zł trafiło w ręce zaledwie 50 podmiotów.
- Strategiczna Mapa Drogowa
02-03.03 odbyło się robocze spotkanie Partnerstw Tematycznych. Szersze spotkanie w sprawie SMD już 6 kwietnia.
- Akcje i demonstracje
03.03 W związku ze zbliżającym się terminem posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego, na którym rozpatrywana będzie ustawa o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (sygn. K 47/15), Zespół Ekspertów Prawnych działający przy Fundacji im. Stefana Batorego opublikował stanowisko w tej sprawie, gdzie czytamy m.in.: „To próba zmiany ustroju konstytucyjnego RP, określonego w ustawie zasadniczej, a sposób tworzenia Nowelizacji to zaprzeczenie rzetelnego procesu tworzenia prawa”.
IV. Biblioteka OFOP-u
- Internetowe archiwum
Archiwum Asocjacji – kolejne uzupełnienia. Pojawiają się przepisane, wybrane artykuły. Postanowiliśmy jako oprawę do nich przygotować zarys kolejnych lat historii sektora po 1989 roku. W tym tygodniu rok 1991. Czekamy na Wasze uzupełnienia i uwagi.
Tym, dla których to prehistoria, proponuję coś bardziej aktualnego – obszerne fragmenty pierwszego numeru pisma Dziękuję z 2002 roku. A tam. m.in. Jacek Kuroń zapowiada utworzenie Komitetu Obrony Człowieka, uwagi Stefana Bratkowskiego, “Papież o wolontariacie” bp. Jana Chrapka, Kuba Wygnański o planowanej ustawie o działalności pożytku, Ryszard Skrzypiec o Liskowie… po latach, Ewa Szymczak o przejrzystości w organizacjach. Jakby się czas zatrzymał.
V. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- AntyUniwersytet
01.03 Spotkanie Wirtualno-Latającego Uniwersytetu Pozarządowego w realu. Ludka i Henryk Wujcowie opowiadali, jak to z Komitetem Obrony Robotników było.
Zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów. Na stronie również ABC studenta i studentki AU.
- Inne działania
Stowarzyszenie przedkłada swoje sprawozdanie merytoryczne za 2015 do publicznej wiadomości.