Sektorowy przegląd wydarzeń 25.07-31.07.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku, dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
Kontynuujemy dyskusję na temat tego „Co każdy członek komisji rewizyjnej wiedzieć powinien”, tym razem dwa teksty: Sprawozdanie finansowe (1) i Sprawozdanie finansowe (2). Równocześnie oficjalnie kończymy opowieść w odcinkach „Obywatele przejmują władzę”, przypominając o 100-leciu pierwszej warszawskiej Rady Miejskiej po zaborach, choć jeszcze przed wyzwoleniem. Wdzięczni bylibyśmy za informację, czy ta forma, ta tematyka znajduje Wasze zainteresowanie.
II. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Partnerstwo w Funduszach Europejskich
25.07 W ramach projektu „III sektor dla EFS-u” przygotowana została lista pytań kontrolnych, która pozwala przyjrzeć się – w kontekście Wytycznych w zakresie realizacji zasady partnerstwa (pisałem o nich przy okazji spotkań organizowanych przez Ministerstwo Rozwoju) i ewidentnego problemu, jaki mamy ze zrozumieniem zasady partnerstwa – realizacji jednej z ważnych zasad horyzontalnych wdrażania Funduszy Europejskich.
- Pełnomocnik ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
- W resortach
28.07 W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie Komitetu Sterująco-Monitorującego Funduszu Inicjatyw Pozarządowych. Jak pisze Karol Gutsze, jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnego protokołu: Najważniejszą omawianą kwestią była zadeklarowana przez przedstawicieli MRPiPS konieczność szczegółowej weryfikacji priorytetów FIO (w kontekście przeprowadzanych kontroli i ewaluacji) oraz zgodności z polityką Ministerstwa (nacisk na rodzinę, młodzież i ekonomię społeczną). Bezpośrednim skutkiem tego działania będzie ograniczenie FIO w 2017 roku do projektów jednorocznych, by następnie móc skutecznie wprowadzić wypracowane zmiany. Pozarządowa część KSM FIO postanowiła w związku z tym przygotować oficjalne stanowisko (więcej).
III. Wydarzyło się także
- Afery i aferki
18.07 „Sąd skazał szefa Teatru TrzyRzecze na 4 lata więzienia. Sąd Okręgowy w Białymstoku orzekł też wobec mężczyzny 12 tys. zł grzywny, 10-letni zakaz prowadzenia stowarzyszeń i działalności gospodarczej (handlowej i usługowej), 5-letni zajmowania stanowisk we władzach stowarzyszeń oraz obowiązek naprawienia szkody. Wyrok jest nieprawomocny” – za: poranny.pl.
25.07 Informacje o Stowarzyszeniu SANTA Obrona Puszczy Białowieskiej z Hajnówki,, współpracującego z Ministrem Środowiska Janem Szyszką, podało OKO.press. Członkowie stowarzyszenia podkreślają, że „w sposobie porządkowania Puszczy należy uwzględnić dorobek polskiej nauki, wiedzę polskich leśników, jak również doświadczenie okolicznych mieszkańców”, a prezes zarabiający na handlu drewnem jest zwolennikiem polityki „po białoruskiej stronie. W tym budowanie w puszczy dróg asfaltowych”.
- Informacje o sektorze
29.07 Instytut Spraw Społecznych zaprezentował wyniki kolejnej edycji Indeksu stabilności NGO w Polsce (CSO Sustainability Index) za rok 2015. W raporcie czytamy „W zeszłym roku nastąpiły istotne zmiany w otoczeniu prawnym organizacji pozarządowych w Polsce. Nadal wzrastała też skala współpracy, kontaktów i formalnego dialogu między organizacjami pozarządowymi a administracją publiczną na szczeblach lokalnym i centralnym. Przekładało się to na wzrost realizacji funkcji rzeczniczej przez organizacje”. Pytaniem pozostaje, czy badania odnotowały już efekty zmiany rządu?
- Współpraca organizacji
20.07 Watchdog Polska wraz z Amnesty International Polska, Fundacją E-państwo, Panoptykonem, Kampanią Przeciw Homofobii, Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnym i Stowarzyszeniem Kongres Kobiet wzięli udział w spotkaniu z delegacją International Ombudsman Institute. Rozmawiano o sytuacji w Polsce i problemach, jakie napotykają organizacje. Raport z wizyty IOI będzie dostępny we wrześniu.
24.07 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skomentowało wypowiedź ministra Piotra Glińskiego na temat Kongresu Kultury. Przypominamy, że jest to inicjatywa społeczna, a wszystkich zainteresowanych zaproszono do włączenia się w proces tworzenia programu Kongresu Kultury 2016.
27.07 Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” poinformowało, że cztery stowarzyszenia sędziowskie – SSP „Iustitia”, Stowarzyszenie Sędziów THEMIS, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia i Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce, które przyjęły wspólne stanowisko w sprawie odmowy powołania sędziów przez prezydenta Andrzeja Dudę, wraz z Krajową Radą Sądownictwa zdecydowały o zwołaniu na 3 września do Warszawy nadzwyczajnego Kongresu Sędziów Polskich.
VI. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
- Uproszczona księgowość
W stowarzyszeniu pracujemy na dostosowaniem uproszczonej księgowości do potrzeb Dialogu, ale też innych niebiznesowych organizacji. We współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i w pięknych okolicznościach przyrody.
- Antyuniwersytet
Studenci pokonują teraz kurs „społeczeństwo obywatelskie”, po Arystotelesie nadszedł czas na Kropotkina. Aby zostać studentem, trzeba zaliczyć kurs podstawowy – zachęcamy do zapoznania się z ideą antyUniwersytetu oraz z kontrregulaminem studiów. Na stronie również ABC studenta i studentki AU.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezaleznej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane sa społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001
z dopiskiem: antyU&niwersytet
27 lipca weszło w życie Zarządzenie Prezesa RM ws. Zespołu do spraw programów współpracy organów administracji rządowej z organizacjami pozarządowymi.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych komentuje:
Programy współpracy to istotny element partnerstwa międzysektorowego, chociaż nie jedyny. Liczymy, że powstające PW będą odnosiły się m.in. do zasad powoływania /odwoływania /zmiany ciał dialogu, współpracy finansowej (np. konkursy) i niefinansowej (np. konsultacje), ponieważ w tym obszarze obserwujemy zdarzenia budzące zastrzeżenia ze strony pozarządowej.
(https://www.facebook.com/ofop.eu/posts/10157303611935352)